Bundholdet Vejle havde færten af en overraskende gevinst hjemme mod FC København søndag aften, men efter at have været bagud med 0-1 vandt FCK med 2-1.
Andreas Cornelius blev matchvinder med sit mål seks minutter før tid. Det sender FCK op på andenpladsen med 20 point bag FC Midtjylland, der har 24.
Vejle er sidst og stadig uden point. Søndagens nederlag var det tiende i ligeså mange kampe, hvilket er ny negativ rekord i Superligaens historie.
Efter nederlag i de ni første kampe valgte Ivan Prelec at stoppe som træner, og under den nye træner, rumænske Mihai Teja, var der fremgang at spore i Vejles præstation.
Hjemmeholdet kom aggressivt ud og havde optræk til et par tidlige chancer, uden det blev helt farligt.
Men ikke mindst var der tænding i enhver tackling hos Vejle, der også forsvarede sit mål bedre og virkede mere koncentreret.
FCK fik dog alligevel hurtigt overtaget i kampen og skabte chancer nok til at føre ved pausen.
Mohamed Elyounoussi var tættest på med to forsøg på træværket. Først løftede han bolden på overliggeren ved en keeperskovtur, og senere headede nordmanden på trekantsammenføjningen.
Derudover snuppede Igor Vekic et nærgående hovedstød fra Thomas Delaney.
I nogle situationer havde FCK-forsvaret optrådt lidt sjusket, og helt galt gik det efter bare et minut af anden halvleg.
Den brasilianske stopper Gabriel Pereira fumlede så meget med bolden, at Vejle kunne erobre den lige uden for FCK's felt, og Kristian Kirkegaard strøg igennem og scorede til 1-0.
Målet fik FCK til at presse yderligere, men Vejle stod godt imod og var meget tæt på 2-0 efter et kontraangreb.
FCK havde svært ved at skabe chancer og skulle bruge et straffespark for at komme i gang. Dommeren vurderede, at Lukas Lerager blev revet omkuld, og Kevin Diks eksekverede fra 11 meter efter en times spil.
Kort efter slap indskiftede Andreas Cornelius alene igennem, men han kom for tæt på målmanden, der afværgede situationen.
Alligevel blev Cornelius afgørende. Med seks minutter tilbage var han at finde ved bageste stolpe, og han smaskede 2-1-målet ind med panden.
Det var Cornelius' første scoring efter en lang skadespause. Hans seneste træffer faldt i april.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM
OB henter finsk landsholdsspiller
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
OPTAKT
Norge – England
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
OPTAKT
Spanien – Belgien
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
– Det vil være VM’s største overraskelse!
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
Knuser transferrekord
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TIPSBLADET SPECIAL