Andreas Cornelius med surt opstød til FCK-fans

FC København-angriberen mener, at klubbens fans bør blande sig uden om tidligere spilleres karrierevalg.



Tipsbladet i Portugal.

Andreas Cornelius drog for et halvt år siden hjem til FC København efter et succesfuldt ophold i Trabzonspor.

Samme sommer råbte og skrev FC Københavns fans også på Thomas Delaney. De skrig fortsatte gennem hele vinterens transfervindue, men i sidste ende valgte midtbanemanden at blive i udlandet.

Her har han underskrevet en lejeaftale med Hoffenheim frem til sommer. Nogle FCK-fans forstår valget, mens andre tager det som en kniv i hjertet. Andreas Cornelius deler ikke parti med nogen af de to lejre, men han opfordrer istedet til, at man passer sin egen butik.

– Jeg synes bare, at de skal blande sig udenom, siger Andreas Cornelius kortfattet til den skrevne presse i Portugal, inde han uddyber.

– Der er jo alle mulige, som har alle mulige meninger. Men det er mærkeligt at have en mening om andre menneskers liv og deres karrierevalg. Jeg tror ikke, at han har en mening om deres karrierevalg. Så vi skal bare lade være med det.

Andreas Cornelius synes dog, det kunne være hyggeligt, hvis de to FCK-drenge kunne blive genforenet i Parken igen en dag.

– Det kunne da være fedt, men det er jo heller ikke for sent. Nu har han lavet en aftale på et halvt år med Hoffenheim. Så er der jo en ny situation til sommer, siger Andreas Cornlius, som også fortæller, at han brugte januar på at lokke Delaney retur.

– Vi har talt sammen om forskellige ting i den sammenhæng, men det holder jeg bare mellem mig og ham.
To danske mesterskaber har Andreas Cornelius og Thomas Delaney vundet sammen i FC København.

Tilbage i topform
Andreas Cornelius’ første halve år i FC København har ikke ligefrem været nogen dans på roser. Som oftest har man vundet de kampe, som den bomstærke angriber har været en del af, men forventningerne mangler fortsat at blive indfriet.

Skader er en stor del af forklaringen, men nu er FCK-angriberen ved at være et sted, hvor han begynder at se frem mod et begivenhedsrigt forår.

– Jeg føler mig rigtig godt tilpas fysisk. Jeg har haft godt af den her opstart, hvor man har kunnet bygge det stille og roligt op. Der har været en lang ferie, som jeg ikke har været vant til om vinteren, men det har jeg haft godt af.

– Nu synes jeg, at jeg er ved at være et sted, hvor jeg kan træne fuldstændig igennem uden at være nervøs for den ene eller den anden skade. Man kan jo altid være uheldig, men der er ikke den der følelse af, at jeg ikke kan holde til det.

Hvad er det for en ‘Corner’, man kan forvente i foråret kontra det efterår, du havde?

I efteråret var jeg lidt uheldig med nogle skader, og så kom jeg aldrig rigtig helt op i gear. Men omvendt vandt vi jo, når jeg var med. Jeg tror, at jeg bliver endnu bedre, og får et bedre forløb. Jeg håber på, at jeg kan holde mig fri fra skader og være i en rytme, hvor jeg både kan spille og træne, og ikke skal doseres hele tiden.

Andreas Cornelius, 29 år, blev begrænset til blot otte optrædener i løbet af efteråret, hvor han scorede to gange i pokalturneringen mod Thisted FC. Han har endnu til gode at score i Superligaen efter sit comeback.

Det er tredje gang i karrieren, at landsholdsangriberen er på kontrakt i FC København. I Superligaen er det blevet til 46 scoringer i 130 kampe, hvilket har kastet tre danske mesterskaber af sig. Fire pokaltitler er det også blevet til.

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images.







Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

Hylder Mads Hermansen

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers

Det har jeg ikke set før i Superligaen



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Vild udvikling for FC Københavns chancer

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Brøndby IF – Sønderjyske



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris

Neestrup: ‘Fuck det!’

Silkeborg IF – FC Midtjylland

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

AGF – Viborg FF

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Alexander Bah tog beslutning for Mourinho

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Tottenham Hotspur – Arsenal

Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’

Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til

Scoringsfattigt i Silkeborg

Real Madrid taber

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Aston Villa og Chelsea smider point

Randers FC – FC Fredericia

Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’

FCK afværger historisk nederlag

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet

Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’