Tipsbladet i Portugal.
Andreas Cornelius drog for et halvt år siden hjem til FC København efter et succesfuldt ophold i Trabzonspor.
Samme sommer råbte og skrev FC Københavns fans også på Thomas Delaney. De skrig fortsatte gennem hele vinterens transfervindue, men i sidste ende valgte midtbanemanden at blive i udlandet.
Her har han underskrevet en lejeaftale med Hoffenheim frem til sommer. Nogle FCK-fans forstår valget, mens andre tager det som en kniv i hjertet. Andreas Cornelius deler ikke parti med nogen af de to lejre, men han opfordrer istedet til, at man passer sin egen butik.
– Jeg synes bare, at de skal blande sig udenom, siger Andreas Cornelius kortfattet til den skrevne presse i Portugal, inde han uddyber.
– Der er jo alle mulige, som har alle mulige meninger. Men det er mærkeligt at have en mening om andre menneskers liv og deres karrierevalg. Jeg tror ikke, at han har en mening om deres karrierevalg. Så vi skal bare lade være med det.
Andreas Cornelius synes dog, det kunne være hyggeligt, hvis de to FCK-drenge kunne blive genforenet i Parken igen en dag.
– Det kunne da være fedt, men det er jo heller ikke for sent. Nu har han lavet en aftale på et halvt år med Hoffenheim. Så er der jo en ny situation til sommer, siger Andreas Cornlius, som også fortæller, at han brugte januar på at lokke Delaney retur.
– Vi har talt sammen om forskellige ting i den sammenhæng, men det holder jeg bare mellem mig og ham.
To danske mesterskaber har Andreas Cornelius og Thomas Delaney vundet sammen i FC København.
Tilbage i topform
Andreas Cornelius’ første halve år i FC København har ikke ligefrem været nogen dans på roser. Som oftest har man vundet de kampe, som den bomstærke angriber har været en del af, men forventningerne mangler fortsat at blive indfriet.
Skader er en stor del af forklaringen, men nu er FCK-angriberen ved at være et sted, hvor han begynder at se frem mod et begivenhedsrigt forår.
– Jeg føler mig rigtig godt tilpas fysisk. Jeg har haft godt af den her opstart, hvor man har kunnet bygge det stille og roligt op. Der har været en lang ferie, som jeg ikke har været vant til om vinteren, men det har jeg haft godt af.
– Nu synes jeg, at jeg er ved at være et sted, hvor jeg kan træne fuldstændig igennem uden at være nervøs for den ene eller den anden skade. Man kan jo altid være uheldig, men der er ikke den der følelse af, at jeg ikke kan holde til det.
Hvad er det for en ‘Corner’, man kan forvente i foråret kontra det efterår, du havde?
– I efteråret var jeg lidt uheldig med nogle skader, og så kom jeg aldrig rigtig helt op i gear. Men omvendt vandt vi jo, når jeg var med. Jeg tror, at jeg bliver endnu bedre, og får et bedre forløb. Jeg håber på, at jeg kan holde mig fri fra skader og være i en rytme, hvor jeg både kan spille og træne, og ikke skal doseres hele tiden.
Andreas Cornelius, 29 år, blev begrænset til blot otte optrædener i løbet af efteråret, hvor han scorede to gange i pokalturneringen mod Thisted FC. Han har endnu til gode at score i Superligaen efter sit comeback.
Det er tredje gang i karrieren, at landsholdsangriberen er på kontrakt i FC København. I Superligaen er det blevet til 46 scoringer i 130 kampe, hvilket har kastet tre danske mesterskaber af sig. Fire pokaltitler er det også blevet til.
Foto: Lars Rønbøg/Getty Images.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
NYHEDER
Otte tunesere testet positive for forbudt stof
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
OPTAKT
Canada – Marokko
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Salah og Egypten sender Australien ud af VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
TOPNYHED