Tipsbladet i Portugal.
Andreas Cornelius drog for et halvt år siden hjem til FC København efter et succesfuldt ophold i Trabzonspor.
Samme sommer råbte og skrev FC Københavns fans også på Thomas Delaney. De skrig fortsatte gennem hele vinterens transfervindue, men i sidste ende valgte midtbanemanden at blive i udlandet.
Her har han underskrevet en lejeaftale med Hoffenheim frem til sommer. Nogle FCK-fans forstår valget, mens andre tager det som en kniv i hjertet. Andreas Cornelius deler ikke parti med nogen af de to lejre, men han opfordrer istedet til, at man passer sin egen butik.
– Jeg synes bare, at de skal blande sig udenom, siger Andreas Cornelius kortfattet til den skrevne presse i Portugal, inde han uddyber.
– Der er jo alle mulige, som har alle mulige meninger. Men det er mærkeligt at have en mening om andre menneskers liv og deres karrierevalg. Jeg tror ikke, at han har en mening om deres karrierevalg. Så vi skal bare lade være med det.
Andreas Cornelius synes dog, det kunne være hyggeligt, hvis de to FCK-drenge kunne blive genforenet i Parken igen en dag.
– Det kunne da være fedt, men det er jo heller ikke for sent. Nu har han lavet en aftale på et halvt år med Hoffenheim. Så er der jo en ny situation til sommer, siger Andreas Cornlius, som også fortæller, at han brugte januar på at lokke Delaney retur.
– Vi har talt sammen om forskellige ting i den sammenhæng, men det holder jeg bare mellem mig og ham.
To danske mesterskaber har Andreas Cornelius og Thomas Delaney vundet sammen i FC København.
Tilbage i topform
Andreas Cornelius’ første halve år i FC København har ikke ligefrem været nogen dans på roser. Som oftest har man vundet de kampe, som den bomstærke angriber har været en del af, men forventningerne mangler fortsat at blive indfriet.
Skader er en stor del af forklaringen, men nu er FCK-angriberen ved at være et sted, hvor han begynder at se frem mod et begivenhedsrigt forår.
– Jeg føler mig rigtig godt tilpas fysisk. Jeg har haft godt af den her opstart, hvor man har kunnet bygge det stille og roligt op. Der har været en lang ferie, som jeg ikke har været vant til om vinteren, men det har jeg haft godt af.
– Nu synes jeg, at jeg er ved at være et sted, hvor jeg kan træne fuldstændig igennem uden at være nervøs for den ene eller den anden skade. Man kan jo altid være uheldig, men der er ikke den der følelse af, at jeg ikke kan holde til det.
Hvad er det for en ‘Corner’, man kan forvente i foråret kontra det efterår, du havde?
– I efteråret var jeg lidt uheldig med nogle skader, og så kom jeg aldrig rigtig helt op i gear. Men omvendt vandt vi jo, når jeg var med. Jeg tror, at jeg bliver endnu bedre, og får et bedre forløb. Jeg håber på, at jeg kan holde mig fri fra skader og være i en rytme, hvor jeg både kan spille og træne, og ikke skal doseres hele tiden.
Andreas Cornelius, 29 år, blev begrænset til blot otte optrædener i løbet af efteråret, hvor han scorede to gange i pokalturneringen mod Thisted FC. Han har endnu til gode at score i Superligaen efter sit comeback.
Det er tredje gang i karrieren, at landsholdsangriberen er på kontrakt i FC København. I Superligaen er det blevet til 46 scoringer i 130 kampe, hvilket har kastet tre danske mesterskaber af sig. Fire pokaltitler er det også blevet til.
Foto: Lars Rønbøg/Getty Images.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Transferbombe på vej
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Sydafrika – Canada
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
Supercomputer: Her er VM-finalen
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
MEDIE