Andreas Johansson: Pung ud AaB

Andreas Johansson har én million kroner til gode i feriepenge i AaB. Han vil have sine penge og forstår ikke, at sagen er trukket så langt ud.



Matthias Lindström, Jimmy Nielsen og Thomas Augustinussen har ytret, at de vil give deres feriepenge tilbage til AaB, hvis de viser sig, at feriepengesagen ender med at sende penge i deres retning. Den tidligere anfører Andreas Johansson er af en anden holdning. Han vil have de penge, han retmæssigt mener, han har krav på.

– Når vi har at gøre med en af de største klubber i Danmark, som ikke har udbetalt feriepenge og pension, så er de nødt til at gøre tingene korrekt. Det er vældigt simpelt.

– Mange klubber i Danmark har ikke opfyldt deres kontrakt-forpligtelser. Men ret skal være ret, siger Andreas Johansson til Ekstra Bladet.

AaB skylder tilsyneladende op mod 20 millioner kroner i feriepenge, selv om de kun har lagt omkring tre millioner til side i deres forventninger til 2013. I værste fald kan AaB gå konkurs, men det ændrer ikke på Johansson krav.

– Jeg håber ikke, det sker, men en klub er nødt til at opfylde sine forpligtelser, som der står skrevet i kontrakten, ligesom spilleren skal opfylde sine.

Johansson skiftede til OB fra AaB i 2010, og den store feriepengesag kom frem i lyset kort tid efter skiftet. Siden er der ikke sket noget i Johanssons sag.







LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Dansker på blokken i ny storklub

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Klapper i om stor Superliga-transfer

Skyder stor FCM-historie ned

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er 1/8-finalerne ved VM

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Brasilien – Norge



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

FCK tjener millioner på ung stopper

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Paraguay – Frankrig

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

‘Det er et angreb på FCK’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Stort FCK-talent er blevet solgt

Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt