Andreas Johansson: Pung ud AaB

Andreas Johansson har én million kroner til gode i feriepenge i AaB. Han vil have sine penge og forstår ikke, at sagen er trukket så langt ud.



Matthias Lindström, Jimmy Nielsen og Thomas Augustinussen har ytret, at de vil give deres feriepenge tilbage til AaB, hvis de viser sig, at feriepengesagen ender med at sende penge i deres retning. Den tidligere anfører Andreas Johansson er af en anden holdning. Han vil have de penge, han retmæssigt mener, han har krav på.

– Når vi har at gøre med en af de største klubber i Danmark, som ikke har udbetalt feriepenge og pension, så er de nødt til at gøre tingene korrekt. Det er vældigt simpelt.

– Mange klubber i Danmark har ikke opfyldt deres kontrakt-forpligtelser. Men ret skal være ret, siger Andreas Johansson til Ekstra Bladet.

AaB skylder tilsyneladende op mod 20 millioner kroner i feriepenge, selv om de kun har lagt omkring tre millioner til side i deres forventninger til 2013. I værste fald kan AaB gå konkurs, men det ændrer ikke på Johansson krav.

– Jeg håber ikke, det sker, men en klub er nødt til at opfylde sine forpligtelser, som der står skrevet i kontrakten, ligesom spilleren skal opfylde sine.

Johansson skiftede til OB fra AaB i 2010, og den store feriepengesag kom frem i lyset kort tid efter skiftet. Siden er der ikke sket noget i Johanssons sag.







LIVE

TransferLIVE: Liverpool med megatransfer?

Kæmper om det samme trænerjob

Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’

Medier sender ham hjem til AGF

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Tottenham henter Liverpool-profil

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Sådan kommer Danmark til VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afslører dansk toptræners millionløn

Rekorddyr lejeaftale

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

Benhård kritik af Danmark

Han var i spil som Brøndby-træner

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Manchester United afbryder forhandlingerne

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Lurer på dyr Real Madrid-stjerne

Superliga-profil jubler: ‘Enormt stort’