Tabte til AGF: Jeg er tom for ord

Ifølge Lyngby-stopperen Marcel Rømer havde de kongeblå ikke fortjent at tabe søndagens kamp mod AGF.



Nedturen fortsætter hos Lyngby, der søndag led et sent 0-1-nederlag til AGF.

Det kongeblå mandskab kunne i kampens overtid se det ene point forsvinde, da gæsternes angriber Patrick Mortensen sparkede AGF til sejr.

Overtidsscoringen var næsten ikke til at bære for Lyngbys forsvarsspiller Marcel Rømer, der efter kampen forklarede, at Lyngby ifølge ham var bedre end AGF.

– Det føles godt nok brutalt. Det er den tungeste følelse, vi har haft på noget tidspunkt i den her sæson. Jeg synes, vi har stor ære af kampen, så jeg er lidt tom for ord, må jeg indrømme.

– Jeg synes ærlig talt, at vi var det bedste hold. Jeg ved godt, at det lyder ekstremt hult at sige, men det synes jeg helt oprigtigt. Vi har jo nogle kæmpe chancer, men vi skal være skarpere, siger Lyngby-anføreren.

Ærgrelsen var også stor hos Lyngby-træner Freyr Alexandersson, der fortalte, at han virkelig følte med sine spillere.

– Jeg har sagt så mange gange, at vi ikke skal have ondt af os selv, men i dag har jeg virkelig ondt af spillerne.

– De gav alt, hvad de havde. De kæmpede gennem ild og vand, og så kom der en omstilling i overtiden, og vi tabte kampen. Den er hård den her, siger han.

Matchvinder Patrick Mortensen er ikke nødvendigvis enig i, at Lyngby var det bedste hold i kampen. Tværtimod mener angriberen, at AGF næsten var i kontrol fra start til slut.

– Jeg ved ikke, om jeg vil give ham (Marcel Rømer, red.) helt ret i, at Lyngby var bedst. Jeg synes egentlig, at vi i store dele af kampen kontrollerede fint.

– Jeg synes jo, at vi havde vores chancer. Det havde de også, men hvis man ser samlet på det, synes jeg, at det var en moden præstation af os, og det er jeg rigtig glad for, siger han.

AGF er i skrivende stund placeret på syvendepladsen i superligaen, mens Lyngby fortsat er at finde i bunden af tabellen.

/ritzau/






Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Afsløring: De er færdige i Randers

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Lyon forhandler med dansk profil



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Godt nyt for Jess Thorup



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Vil hente FC Midtjylland-profil

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Fortryder FC Barcelona-transfer

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Kovending? Han kan blive i Brøndby

AGF jagter hollandsk talent

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Ny stjerne: En guldspiller for AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Chelsea – Tottenham