Tabte til AGF: Jeg er tom for ord

Ifølge Lyngby-stopperen Marcel Rømer havde de kongeblå ikke fortjent at tabe søndagens kamp mod AGF.



Nedturen fortsætter hos Lyngby, der søndag led et sent 0-1-nederlag til AGF.

Det kongeblå mandskab kunne i kampens overtid se det ene point forsvinde, da gæsternes angriber Patrick Mortensen sparkede AGF til sejr.

Overtidsscoringen var næsten ikke til at bære for Lyngbys forsvarsspiller Marcel Rømer, der efter kampen forklarede, at Lyngby ifølge ham var bedre end AGF.

– Det føles godt nok brutalt. Det er den tungeste følelse, vi har haft på noget tidspunkt i den her sæson. Jeg synes, vi har stor ære af kampen, så jeg er lidt tom for ord, må jeg indrømme.

– Jeg synes ærlig talt, at vi var det bedste hold. Jeg ved godt, at det lyder ekstremt hult at sige, men det synes jeg helt oprigtigt. Vi har jo nogle kæmpe chancer, men vi skal være skarpere, siger Lyngby-anføreren.

Ærgrelsen var også stor hos Lyngby-træner Freyr Alexandersson, der fortalte, at han virkelig følte med sine spillere.

– Jeg har sagt så mange gange, at vi ikke skal have ondt af os selv, men i dag har jeg virkelig ondt af spillerne.

– De gav alt, hvad de havde. De kæmpede gennem ild og vand, og så kom der en omstilling i overtiden, og vi tabte kampen. Den er hård den her, siger han.

Matchvinder Patrick Mortensen er ikke nødvendigvis enig i, at Lyngby var det bedste hold i kampen. Tværtimod mener angriberen, at AGF næsten var i kontrol fra start til slut.

– Jeg ved ikke, om jeg vil give ham (Marcel Rømer, red.) helt ret i, at Lyngby var bedst. Jeg synes egentlig, at vi i store dele af kampen kontrollerede fint.

– Jeg synes jo, at vi havde vores chancer. Det havde de også, men hvis man ser samlet på det, synes jeg, at det var en moden præstation af os, og det er jeg rigtig glad for, siger han.

AGF er i skrivende stund placeret på syvendepladsen i superligaen, mens Lyngby fortsat er at finde i bunden af tabellen.

/ritzau/



Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Dybt skuffet og trist

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Fyringstruet: – Han har to kampe

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Frank reddet i døende sekunder

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

– Brøndby er chanceløse

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Nu er han gratis – på vej til OB?

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

FC København-profil ude med sygdom

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Storklub meldes interesseret

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Blæst bagover af Superliga-stjerne

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes

Afvist

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

– Han vil være i store problemer

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv