Tabte til AGF: Jeg er tom for ord

Ifølge Lyngby-stopperen Marcel Rømer havde de kongeblå ikke fortjent at tabe søndagens kamp mod AGF.



Nedturen fortsætter hos Lyngby, der søndag led et sent 0-1-nederlag til AGF.

Det kongeblå mandskab kunne i kampens overtid se det ene point forsvinde, da gæsternes angriber Patrick Mortensen sparkede AGF til sejr.

Overtidsscoringen var næsten ikke til at bære for Lyngbys forsvarsspiller Marcel Rømer, der efter kampen forklarede, at Lyngby ifølge ham var bedre end AGF.

– Det føles godt nok brutalt. Det er den tungeste følelse, vi har haft på noget tidspunkt i den her sæson. Jeg synes, vi har stor ære af kampen, så jeg er lidt tom for ord, må jeg indrømme.

– Jeg synes ærlig talt, at vi var det bedste hold. Jeg ved godt, at det lyder ekstremt hult at sige, men det synes jeg helt oprigtigt. Vi har jo nogle kæmpe chancer, men vi skal være skarpere, siger Lyngby-anføreren.

Ærgrelsen var også stor hos Lyngby-træner Freyr Alexandersson, der fortalte, at han virkelig følte med sine spillere.

– Jeg har sagt så mange gange, at vi ikke skal have ondt af os selv, men i dag har jeg virkelig ondt af spillerne.

– De gav alt, hvad de havde. De kæmpede gennem ild og vand, og så kom der en omstilling i overtiden, og vi tabte kampen. Den er hård den her, siger han.

Matchvinder Patrick Mortensen er ikke nødvendigvis enig i, at Lyngby var det bedste hold i kampen. Tværtimod mener angriberen, at AGF næsten var i kontrol fra start til slut.

– Jeg ved ikke, om jeg vil give ham (Marcel Rømer, red.) helt ret i, at Lyngby var bedst. Jeg synes egentlig, at vi i store dele af kampen kontrollerede fint.

– Jeg synes jo, at vi havde vores chancer. Det havde de også, men hvis man ser samlet på det, synes jeg, at det var en moden præstation af os, og det er jeg rigtig glad for, siger han.

AGF er i skrivende stund placeret på syvendepladsen i superligaen, mens Lyngby fortsat er at finde i bunden af tabellen.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Her er prisen på Clement Bischoff

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

FCM kommer fra tyrkisk heksekedel med muligheder

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Jagter kæmpe Premier League-stjerne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

‘FC København er Danmarks gigant’

FCK kæmper sig tilbage i europæisk drama

LIVE: FCK smider sejren

Stort talent fra dansk klub træner i norsk topklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

FC København – Lyngby BK

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland

LIVE: Slutfløjt – det kunne være gået meget værre



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

FCN taber i Europa-comeback

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski

Viborg FF – OB