Tabte til AGF: Jeg er tom for ord

Ifølge Lyngby-stopperen Marcel Rømer havde de kongeblå ikke fortjent at tabe søndagens kamp mod AGF.



Nedturen fortsætter hos Lyngby, der søndag led et sent 0-1-nederlag til AGF.

Det kongeblå mandskab kunne i kampens overtid se det ene point forsvinde, da gæsternes angriber Patrick Mortensen sparkede AGF til sejr.

Overtidsscoringen var næsten ikke til at bære for Lyngbys forsvarsspiller Marcel Rømer, der efter kampen forklarede, at Lyngby ifølge ham var bedre end AGF.

– Det føles godt nok brutalt. Det er den tungeste følelse, vi har haft på noget tidspunkt i den her sæson. Jeg synes, vi har stor ære af kampen, så jeg er lidt tom for ord, må jeg indrømme.

– Jeg synes ærlig talt, at vi var det bedste hold. Jeg ved godt, at det lyder ekstremt hult at sige, men det synes jeg helt oprigtigt. Vi har jo nogle kæmpe chancer, men vi skal være skarpere, siger Lyngby-anføreren.

Ærgrelsen var også stor hos Lyngby-træner Freyr Alexandersson, der fortalte, at han virkelig følte med sine spillere.

– Jeg har sagt så mange gange, at vi ikke skal have ondt af os selv, men i dag har jeg virkelig ondt af spillerne.

– De gav alt, hvad de havde. De kæmpede gennem ild og vand, og så kom der en omstilling i overtiden, og vi tabte kampen. Den er hård den her, siger han.

Matchvinder Patrick Mortensen er ikke nødvendigvis enig i, at Lyngby var det bedste hold i kampen. Tværtimod mener angriberen, at AGF næsten var i kontrol fra start til slut.

– Jeg ved ikke, om jeg vil give ham (Marcel Rømer, red.) helt ret i, at Lyngby var bedst. Jeg synes egentlig, at vi i store dele af kampen kontrollerede fint.

– Jeg synes jo, at vi havde vores chancer. Det havde de også, men hvis man ser samlet på det, synes jeg, at det var en moden præstation af os, og det er jeg rigtig glad for, siger han.

AGF er i skrivende stund placeret på syvendepladsen i superligaen, mens Lyngby fortsat er at finde i bunden af tabellen.

/ritzau/





VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

Stjerne sender Sverige videre ved VM

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

De er enige med Mathias Jensen

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Norge – Frankrig

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Afslører: FCK ringede aldrig

Senegal – Irak

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Kap Verde – Saudi-Arabien

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Uruguay – Spanien

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

I dialog om dansk bomber