Tabte til AGF: Jeg er tom for ord

Ifølge Lyngby-stopperen Marcel Rømer havde de kongeblå ikke fortjent at tabe søndagens kamp mod AGF.



Nedturen fortsætter hos Lyngby, der søndag led et sent 0-1-nederlag til AGF.

Det kongeblå mandskab kunne i kampens overtid se det ene point forsvinde, da gæsternes angriber Patrick Mortensen sparkede AGF til sejr.

Overtidsscoringen var næsten ikke til at bære for Lyngbys forsvarsspiller Marcel Rømer, der efter kampen forklarede, at Lyngby ifølge ham var bedre end AGF.

– Det føles godt nok brutalt. Det er den tungeste følelse, vi har haft på noget tidspunkt i den her sæson. Jeg synes, vi har stor ære af kampen, så jeg er lidt tom for ord, må jeg indrømme.

– Jeg synes ærlig talt, at vi var det bedste hold. Jeg ved godt, at det lyder ekstremt hult at sige, men det synes jeg helt oprigtigt. Vi har jo nogle kæmpe chancer, men vi skal være skarpere, siger Lyngby-anføreren.

Ærgrelsen var også stor hos Lyngby-træner Freyr Alexandersson, der fortalte, at han virkelig følte med sine spillere.

– Jeg har sagt så mange gange, at vi ikke skal have ondt af os selv, men i dag har jeg virkelig ondt af spillerne.

– De gav alt, hvad de havde. De kæmpede gennem ild og vand, og så kom der en omstilling i overtiden, og vi tabte kampen. Den er hård den her, siger han.

Matchvinder Patrick Mortensen er ikke nødvendigvis enig i, at Lyngby var det bedste hold i kampen. Tværtimod mener angriberen, at AGF næsten var i kontrol fra start til slut.

– Jeg ved ikke, om jeg vil give ham (Marcel Rømer, red.) helt ret i, at Lyngby var bedst. Jeg synes egentlig, at vi i store dele af kampen kontrollerede fint.

– Jeg synes jo, at vi havde vores chancer. Det havde de også, men hvis man ser samlet på det, synes jeg, at det var en moden præstation af os, og det er jeg rigtig glad for, siger han.

AGF er i skrivende stund placeret på syvendepladsen i superligaen, mens Lyngby fortsat er at finde i bunden af tabellen.

/ritzau/





Optakt til AGF - Brøndby IF LIVE

TransferLIVE: AGF bekræfter transfer

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Norges kronprins rejser til USA

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Knuser transferrekord

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Her er danskers millionløn i Lazio

Frankrig – Marokko



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr