Anfører forklarer atypisk nummer: Kunne ikke få udløb for Beckham-fascination

Erik Marxen bærer nummer 11, selv om han spiller i forsvaret, men han ville faktisk hellere have haft to lige så usædvanlige numre: 7 eller 10.



I gamle dage kunne man fastslå, hvor på banen de enkelt spillere optrådte, hvis bare man kendte deres rygnumre. Sådan er det ikke i dag, hvilket Randers-anfører Erik Marxen kan bekræfte.

Han har spillet hele sin karriere som back eller midtstopper, og han bærer nummer 11. Det er atypisk nok i sig selv, men hvis det havde stået til Marxen selv, havde han taget et andet og lige så usædvanligt nummer for forsvarsspillere.

Læs også:Randers-træner inden pokalkamp: Håber, vi får en succesoplevelse

– Årsagen til nummervalget er, at jeg ikke kunne få nummer 7 i første omgang, for den havde Elmar Bjarnason. Jeg havde ellers altid foretrukket 7’eren helt tilbage fra min David Beckham-fascination i mine unge dage, og jeg har båret nummeret i både Horsens og SønderjyskE, siger Erik Marxen til Randers FC’s hjemmeside.

– Selvom jeg er forsvarsspiller, så synes jeg, at det er en sjov gimmick at have et nummer, der måske ikke passer til min position. I stedet vil jeg hellere have det nummer, der er fedest – og det var nummer 7.

Læs også:Frustreret Randers-kaptajn: Vi må kigge indad

Klubbens tidligere cheftræner Colin Todd satte desuden en stopper for, at Marxen lavede “en William Gallas” ved at tage fodboldspillets nok mest sagnomspundne rygnummer.

– Nummer 10 var også ledig, men den idé var Colin Todd ikke helt klar på. Det var måske også lige at stramme gimmicken for meget, når der er så meget tradition forbundet med netop dét rygnummer. Så dur det ikke, at venstrebacken render rundt med nummer 10 på ryggen. Heldigvis kunne han gå med til, at jeg snuppede nummer 11, og det er jeg rigtig glad for i dag. Der var også nogle ledige lave numre, men de var aldrig rigtig spændende.

I begyndelsen af sin karriere bar Erik Marxen også nummer 14 i Vejle Boldklub.

Læs også:Randers-assistent hylder holdets defensive styrker
Læs også:Marxen savner nøglen til at åbne kompakte forsvar op
Læs også:Bo Henriksen om gammel Randers-klage: Det er vanvittigt




TransferLIVE: Neymar trækker sig fra transfer




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Supercomputer: Her er VM-finalen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Curaçao – Elfenbenskysten

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Kap Verde – Saudi-Arabien



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

De er enige med Mathias Jensen

Tunesien – Holland

Tyrkiet – USA

Uruguay – Spanien

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Egypten – Iran

Tysk VM-stjerne er særligt interessant for PL-hold

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Paraguay – Australien

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

VM-spiller får fem karantænedage

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

I dialog om dansk bomber

Senegal – Irak



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Guds hånd-bold sælges for stort millionbeløb

Norge – Frankrig