Manchester City havde kun førstepladsen i Premier League til låns i nogle få timer, før Liverpool generobrede duksepladsen med en sejr på 3-1 hjemme over Burnley.
Hjemmeholdets mål blev sat ind af angriberne Diogo Jota, Luis Diaz og Darwin Nunez.
Liverpool topper rækken med 54 point efter 24 kampe. City har to point mindre for en kamp færre.
Efter en halv times spil udnyttede Liverpool et hjørnespark. Det var Diogo Jota, som headede bolden i kassen.
Burnley-keeper James Trafford så ikke overbevisende ud, da han kom ud af sit mål og stødte ind i en medspiller, mens bolden svævede ind i pandebrasken på en helt fri Diogo Jota.
Kort før pausen udlignede Burnley til 1-1. Det skete også efter et hjørnespark, hvor udeholdets forsvarsspiller Dara O’Shea viste sine evner i hovedspillet.
Syv minutter inde i anden halvleg bragte Luis Diaz hjemmeholdet foran 2-1. For tredje gang i kampen var det på et hovedstød. Oplægget kom fra indskiftede Harvey Elliott.
Burnley havde på ingen måde givet op, og faktisk fik bundholdet mulighed for at udligne flere gange.
To gange kom David Fofana alene igennem, men Burnley-angriberen var ikke i stand til at overliste Liverpool-keeper Caoimhin Kelleher, der vikarierede på fremragende vis for en sygdomsramt Allison Becker.
I stedet for en udligning af Burnley udbyggede Liverpool føringen ved angriberen Darwin Nunez, der headede målet til 3-1 ind efter 79 minutter. Dermed var alle fire mål i kampen sat ind med hovedet.
Kantspilleren Jacob Bruun Larsen kom på banen for Burnley efter 86 minutter uden at kunne ændre på resultatet.
Der blev i øvrigt sat tilskuerrekord på Anfield i Premier League, da 59.896 publikummer var på plads til lørdagens kamp.
I de øvrige kampe vandt Tottenham blandt andet 2-1 hjemme over Brighton, mens Sheffield United vandt 3-1 ude over Luton.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – færdig som landstræner
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
VM-Vækkeuret: Norge kan da også tæve Brasilien
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
England – DR Congo
Mbappé og Frankrig blæser forbi Sverige
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Belgien – Senegal
TRANSFER