Manchester City havde kun førstepladsen i Premier League til låns i nogle få timer, før Liverpool generobrede duksepladsen med en sejr på 3-1 hjemme over Burnley.
Hjemmeholdets mål blev sat ind af angriberne Diogo Jota, Luis Diaz og Darwin Nunez.
Liverpool topper rækken med 54 point efter 24 kampe. City har to point mindre for en kamp færre.
Efter en halv times spil udnyttede Liverpool et hjørnespark. Det var Diogo Jota, som headede bolden i kassen.
Burnley-keeper James Trafford så ikke overbevisende ud, da han kom ud af sit mål og stødte ind i en medspiller, mens bolden svævede ind i pandebrasken på en helt fri Diogo Jota.
Kort før pausen udlignede Burnley til 1-1. Det skete også efter et hjørnespark, hvor udeholdets forsvarsspiller Dara O’Shea viste sine evner i hovedspillet.
Syv minutter inde i anden halvleg bragte Luis Diaz hjemmeholdet foran 2-1. For tredje gang i kampen var det på et hovedstød. Oplægget kom fra indskiftede Harvey Elliott.
Burnley havde på ingen måde givet op, og faktisk fik bundholdet mulighed for at udligne flere gange.
To gange kom David Fofana alene igennem, men Burnley-angriberen var ikke i stand til at overliste Liverpool-keeper Caoimhin Kelleher, der vikarierede på fremragende vis for en sygdomsramt Allison Becker.
I stedet for en udligning af Burnley udbyggede Liverpool føringen ved angriberen Darwin Nunez, der headede målet til 3-1 ind efter 79 minutter. Dermed var alle fire mål i kampen sat ind med hovedet.
Kantspilleren Jacob Bruun Larsen kom på banen for Burnley efter 86 minutter uden at kunne ændre på resultatet.
Der blev i øvrigt sat tilskuerrekord på Anfield i Premier League, da 59.896 publikummer var på plads til lørdagens kamp.
I de øvrige kampe vandt Tottenham blandt andet 2-1 hjemme over Brighton, mens Sheffield United vandt 3-1 ude over Luton.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: City-bud afvist – koster en milliard
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
Afslører dansk toptræners millionløn
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TRANSFER
Lurer på dyr Real Madrid-stjerne
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Spanien skuffer fælt i VM-test mod Irak
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Jess Thorup fyret
NYHEDER