Angrebstrio header Liverpool på førstepladsen

Fire mål på hovedstød blev der scoret, da Liverpool lørdag vandt 3-1 på hjemmebane over Burnley.



Manchester City havde kun førstepladsen i Premier League til låns i nogle få timer, før Liverpool generobrede duksepladsen med en sejr på 3-1 hjemme over Burnley.

Hjemmeholdets mål blev sat ind af angriberne Diogo Jota, Luis Diaz og Darwin Nunez.

Liverpool topper rækken med 54 point efter 24 kampe. City har to point mindre for en kamp færre.

Efter en halv times spil udnyttede Liverpool et hjørnespark. Det var Diogo Jota, som headede bolden i kassen.

Burnley-keeper James Trafford så ikke overbevisende ud, da han kom ud af sit mål og stødte ind i en medspiller, mens bolden svævede ind i pandebrasken på en helt fri Diogo Jota.

Kort før pausen udlignede Burnley til 1-1. Det skete også efter et hjørnespark, hvor udeholdets forsvarsspiller Dara O’Shea viste sine evner i hovedspillet.

Syv minutter inde i anden halvleg bragte Luis Diaz hjemmeholdet foran 2-1. For tredje gang i kampen var det på et hovedstød. Oplægget kom fra indskiftede Harvey Elliott.

Burnley havde på ingen måde givet op, og faktisk fik bundholdet mulighed for at udligne flere gange.

To gange kom David Fofana alene igennem, men Burnley-angriberen var ikke i stand til at overliste Liverpool-keeper Caoimhin Kelleher, der vikarierede på fremragende vis for en sygdomsramt Allison Becker.

I stedet for en udligning af Burnley udbyggede Liverpool føringen ved angriberen Darwin Nunez, der headede målet til 3-1 ind efter 79 minutter. Dermed var alle fire mål i kampen sat ind med hovedet.

Kantspilleren Jacob Bruun Larsen kom på banen for Burnley efter 86 minutter uden at kunne ændre på resultatet.

Der blev i øvrigt sat tilskuerrekord på Anfield i Premier League, da 59.896 publikummer var på plads til lørdagens kamp.

I de øvrige kampe vandt Tottenham blandt andet 2-1 hjemme over Brighton, mens Sheffield United vandt 3-1 ude over Luton.

/ritzau/





Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: De er færdige i Randers

Arsenal vinder Premier League

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Napoli-chok på vej



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Fortryder FC Barcelona-transfer

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Thomas Delaney teaser

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Lyon forhandler med dansk profil

Kovending? Han kan blive i Brøndby

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Vil hente FC Midtjylland-profil

AGF jagter hollandsk talent