Angriber bekræfter: Jeg havde dialog med FCM

Marcus Ingvartsen fortæller i et interview med Tipsbladet om interessen fra FC Midtjylland.



Juni var blot en uge gammel, da en regulær transferbombe landede i Superligaen.

FC Nordsjælland præsenterede den tidligere Superliga-topscorer i Marcus Ingvartsen. Efter seks sæsoner i udlandet er han nu tilbage i hjerteklubben.

Efter gennembruddet i FC Nordsjælland fulgte ophold i KRC Genk, Union Berlin og sidste sommer skiftede angriberen permanent til Mainz 05.

Her høvlede han mål ind på stribe, selvom spilleminutterne kom i bølger.

Bo Svensson kunne heller ikke i den kommende sæson love mere spilletide til Marcus Ingvartsen, og derfor var landsholdsbobleren på udkig efter et klubskifte denne sommer.

Længe flirtede FC Midtjylland med angriberen, og nu fortæller Marcus Ingvartsen til Tipsbladet, at der var noget om snakken.

– Jeg har haft snakke med FC Midtjylland, men nu har jeg skrevet under med FC Nordsjælland forholdsvis tidligt i vinduet, hvilket måske også har lukket nogle muligheder, som kunne opstå senere i vinduet. Der kunne nok også godt have ligget nogle muligheder i Tyskland og måske også i de andre top 5-ligaer, hvis jeg havde ventet lidt.

Hvor langt nåede du i snakkene med FC Midtjylland, og var snakkene med FC Midtjylland før, FC Nordsjælland kom på banen?

– Jeg vil ikke gå så konkret ind i det, men jeg havde snakke med FC Midtjylland om deres projekt, og hvad de gerne vil gøre. Oven på den sæson, de havde sidste år, så ser de også sig selv ligge et andet sted. Jeg har stor respekt for det, de skal i gang med, og det har kørt lidt sideløbene. Da FC Nordsjælland forklarede deres projekt, så var mavefornemmelsen i retning af Farum.

FC København og Marcus Ingvartsens navn er også flere gange blevet nævnt i samme sætning, men angriberen har ikke haft noget konkret at forholde sig til fra de danske mestre.

Ifølge Tipsbladets oplysninger havde Ingvartsen og hans bagland et par møder med FC Midtjylland andetsteds i landet og et visit på det nye træningsanlæg, FC Midtjylland har fået bygget i Ikast. 

Marcus Ingvartsens plan med returen til Danmark er at finde tilbage til storformen, inden han vil prøve sig af i udlandet igen. I FC Nordsjælland kender han klubben og filosofien, da det var i Farum-klubben, at han startede med at spille fodbold og senere fik sit gennembrud.

Siden sin Superliga-debut for klubben i 2014 er det blevet til 74 kampe og 30 fuldtræffere. Marcus Ingvartsen har skrevet under på en aftale frem til 2025 med FC Nordsjælland





LIVE

LIVE: Chok – profil stopper karrieren som 30-årig

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Liverpool – Chelsea



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Frygter Christian Eriksen-problem

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

AGF køber dansk profil

Skæbnedag venter Yuito Suzuki

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Dansk træner vinder stor pris