Han er brandvarm – både som liga-topscorer og norsk mester.
Men sådan har det bestemt ikke altid været i karrieren for den nu 26-årige danske angriber Kasper Junker – det fortæller han i et interview med Politiken.
Kasper Junker havde nemlig scoret lige præcis nul mål i 17 Superliga-kampe for Randers FC, da han blev hentet til AGF i 2016. Her fik han prikket bolde i kassen, men det var næppe hverken tilfredsstillende for ham selv eller for AGF, at det blev til ni scoringer i 64 kampe i den bedste danske række.
Derfor var planen, at karrieren skulle have fornyet energi og fart, da han i sommeren 2018 skiftede til AC Horsens på en handel, der både sendte omkring fem millioner kroner til AGF og gav Kasper Junker en udsigt som første-angriber i Horsens.
Men succesen udeblev, og startpladsen blev afløst af en rolle uden for daværende træner Bo Henriksens foretrukne startopstilling. Så da chancen bød sig for et skifte til norske Bodø/Glimt, var Kasper Junker ikke i tvivl. Nu skulle han bare væk.
Med scoringer i sæsonens sidste ni kampe bidrog Kasper Junker til at vælte rekorder på stribe i Bodø/Glimt, der er langt bedre end sit rygte.
– Da jeg kom til Norge, var jeg fodboldmæssigt knækket af tilværelsen i Horsens. Jeg var bare knækket og uden selvtillid. Jeg skulle væk her og nu, så jeg tog det første og det bedste tilbud, siger Kasper Junker til Politiken om skiftet, der nu ligger bare halvandet år tilbage.
Kasper Junker bankede i den forgangne norske sæson imponerende 27 mål i kassen undervejs i de 30 spillerunder for Bodo/Glimt, der blev en suveræn norsk mester med 81 point. Kasper Junker er endnu at finde i den norske mesterklub, men der er flere klubber, der har et ganske godt øje til den danske bomber, der har fået selvtilliden helt og aldeles tilbage.
LIVE
TransferLIVE: Store PL-transfers i hus
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
Knuser transferrekord
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
TRANSFER
Fredberg henter italiensk legende
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
OPTAKT
