Emil Højlund vil helt sikkert aldrig glemme den 10. marts 2022.
Her fik det 17-årige fodboldtalent debut for FC Københavns førstehold i den vanvittige Conference League-kamp mod PSV Eindhoven i Holland, som endte 4-4.
Men det var ikke kun stort for Emil Højlund. Det var det ligeledes for resten af familien. Sådan lyder det fra storebroren Rasmus Højlund i et interview med Tipsbladet.
– Jeg har set mine brødre vokse op og set dem spille fodbold utallige gange. Jeg har altid været klar over, at de var gode fodboldspillere. Og det har FC København ligeledes kunne se, siger Sturm Graz-angriberen og fortsætter:
– Jeg var helt vildt stolt, da han blev skiftet ind, og det var mine forældre også. Jeg må indrømme, at jeg kneb en lille tåre, da han løb på banen.
Rasmus Højlund har tidligere spillet for FC København, hvor det både blev til førsteholdskampe og mål for hovedstadsklubben.
I vinterens transfervindue blev den hurtige fodboldspiller solgt til Sturm Graz i Østrig, hvor han er kommet fremragende fra start med fire hurtige mål i den bedste fodboldrække i landet.
Og så har han en idé om, hvorfor Emil Højlund allerede har fået debut for FC København i en alder af bare 17 år.
– Emil er både stor og stærk. Han er en fysisk spiller med et virkelig godt fodboldhoved. Han er en klog spiller, som også er god til at spille bolden af.
– Derudover kan han både sparke og aflevere med begge ben, mens hans førsteberøring ligeledes er god. Han har ikke den samme fart som sin storebror, men han kan rigtig meget. Jeg vil mene, at hovedet er hans største spidskompetence.
Emil Højlund kom også på banen i returkampen mod PSV Eindhoven i Parken den 17. marts. Her vandt de hollandske gæster med de knusende cifre 0-4.
Afsluttende skal det nævnes, at Højlund-brødrene ligeledes tæller Oscar Højlund, som også er på kontrakt i FC København. Han har sammen med Emil kontrakt til udgangen af 2024.
LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
Klar transferbesked til Christian Eriksen
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt
10. gang i træk
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
AVIS
