24-årige Mustafa Kucukovic bed fra sig med tre mål i mod slutningen af efteråret. Det har fået SønderjyskE til at skrive en længere kontrakt med den tyske angriber med de bosniske rødder. Men det er det ikke lykkedes at blive enige om, og derfor tager sønderjyderne med al sandsynlighed den klausul, der sikrer dem Kucukovic et halvt år mere.
– Vi har snakket om muligheden for at forlænge kontrakten med Mustafa længere end frem til sommer, men det er ikke lykkedes os at nå frem til en aftale. Derfor vil vi vores bestyrelsesmøde på onsdag tage den her sag op, og så vil vi formentlig tage den klausul, så han er her minimum resten af sæsonen, siger sportschef Ole Nielsen til tipsbladet.dk.
Mustafa Kucukovic’ agent Jan Dreyer forklarer, at han og hans klient ikke har ønsket at lave en længere kontrakt, fordi de regner med, at Kucukovic spiller så godt et forår, at de kan finde noget større til ham.
– Nu skal Mustafa koncentrere sig om at score en masse mål i foråret, og så vil vi forsøge at finde en bedre kontrakt til ham et andet sted, siger Dreyer til tipsbladet.dk.
Ole Nielsen og SønderjyskE er fortsat i tvivl om, hvad det er for et æg, de har i kurven med den 193 cm. høje targetmand, og Nielsen er derfor i tvivl om, hvorvidt Kucukovic kan gå hele vejen og blive et transferobjekt for større klubber i fremtiden.
– Der var jo en grund til, at han var transferfri, da vi tog ham. Han sluttede godt af hos os, og vi skal nok få bragt ham i samme form i foråret, men det er svært at sige, hvor langt han kan gå. Han har noget med, at han skal blive bedre til at tage hans fine præstationer i træning med ind i kampene. Vi tror på, at vi kan få mere ud af ham, og så må vi se, siger Ole Nielsen.
Mustafa Kuckovic har tidligere optrådt for Hamburger SV, Greuther Fürth, 1860 München og Grenoble.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
NYHEDER
Elias Jelert færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
Overraskende melding om Oliver Christensen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet
OPTAKT
Optakt: USA – Paraguay
OPTAKT
Brasilien – Marokko
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
MEDIE