24-årige Mustafa Kucukovic bed fra sig med tre mål i mod slutningen af efteråret. Det har fået SønderjyskE til at skrive en længere kontrakt med den tyske angriber med de bosniske rødder. Men det er det ikke lykkedes at blive enige om, og derfor tager sønderjyderne med al sandsynlighed den klausul, der sikrer dem Kucukovic et halvt år mere.
– Vi har snakket om muligheden for at forlænge kontrakten med Mustafa længere end frem til sommer, men det er ikke lykkedes os at nå frem til en aftale. Derfor vil vi vores bestyrelsesmøde på onsdag tage den her sag op, og så vil vi formentlig tage den klausul, så han er her minimum resten af sæsonen, siger sportschef Ole Nielsen til tipsbladet.dk.
Mustafa Kucukovic’ agent Jan Dreyer forklarer, at han og hans klient ikke har ønsket at lave en længere kontrakt, fordi de regner med, at Kucukovic spiller så godt et forår, at de kan finde noget større til ham.
– Nu skal Mustafa koncentrere sig om at score en masse mål i foråret, og så vil vi forsøge at finde en bedre kontrakt til ham et andet sted, siger Dreyer til tipsbladet.dk.
Ole Nielsen og SønderjyskE er fortsat i tvivl om, hvad det er for et æg, de har i kurven med den 193 cm. høje targetmand, og Nielsen er derfor i tvivl om, hvorvidt Kucukovic kan gå hele vejen og blive et transferobjekt for større klubber i fremtiden.
– Der var jo en grund til, at han var transferfri, da vi tog ham. Han sluttede godt af hos os, og vi skal nok få bragt ham i samme form i foråret, men det er svært at sige, hvor langt han kan gå. Han har noget med, at han skal blive bedre til at tage hans fine præstationer i træning med ind i kampene. Vi tror på, at vi kan få mere ud af ham, og så må vi se, siger Ole Nielsen.
Mustafa Kuckovic har tidligere optrådt for Hamburger SV, Greuther Fürth, 1860 München og Grenoble.
LIVE
VM-LIVE: Drama efter slutfløjt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TransferLIVE: VM-sensation spøger i Real Madrid
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Brøler sender Mexico videre
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Neestrup og co. vil have Barca-spiller
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
Zanka ville spille gratis for FC København
MEDIE
Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
EKSKLUSIVT