24-årige Mustafa Kucukovic bed fra sig med tre mål i mod slutningen af efteråret. Det har fået SønderjyskE til at skrive en længere kontrakt med den tyske angriber med de bosniske rødder. Men det er det ikke lykkedes at blive enige om, og derfor tager sønderjyderne med al sandsynlighed den klausul, der sikrer dem Kucukovic et halvt år mere.
– Vi har snakket om muligheden for at forlænge kontrakten med Mustafa længere end frem til sommer, men det er ikke lykkedes os at nå frem til en aftale. Derfor vil vi vores bestyrelsesmøde på onsdag tage den her sag op, og så vil vi formentlig tage den klausul, så han er her minimum resten af sæsonen, siger sportschef Ole Nielsen til tipsbladet.dk.
Mustafa Kucukovic’ agent Jan Dreyer forklarer, at han og hans klient ikke har ønsket at lave en længere kontrakt, fordi de regner med, at Kucukovic spiller så godt et forår, at de kan finde noget større til ham.
– Nu skal Mustafa koncentrere sig om at score en masse mål i foråret, og så vil vi forsøge at finde en bedre kontrakt til ham et andet sted, siger Dreyer til tipsbladet.dk.
Ole Nielsen og SønderjyskE er fortsat i tvivl om, hvad det er for et æg, de har i kurven med den 193 cm. høje targetmand, og Nielsen er derfor i tvivl om, hvorvidt Kucukovic kan gå hele vejen og blive et transferobjekt for større klubber i fremtiden.
– Der var jo en grund til, at han var transferfri, da vi tog ham. Han sluttede godt af hos os, og vi skal nok få bragt ham i samme form i foråret, men det er svært at sige, hvor langt han kan gå. Han har noget med, at han skal blive bedre til at tage hans fine præstationer i træning med ind i kampene. Vi tror på, at vi kan få mere ud af ham, og så må vi se, siger Ole Nielsen.
Mustafa Kuckovic har tidligere optrådt for Hamburger SV, Greuther Fürth, 1860 München og Grenoble.
LIVE
TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
MEDIE
Monsterbud på vej
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
Afslører dansk toptræners millionløn
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM
NYHEDER