Angriber tæt på ny SønderjyskE-kontrakt

Mustafa Kucukovic bliver i SønderjyskE et halvt år mere. Det bekræfter sportschef Ole Nielsen, selv om der stadig er en hindring på vejen.



24-årige Mustafa Kucukovic bed fra sig med tre mål i mod slutningen af efteråret. Det har fået SønderjyskE til at skrive en længere kontrakt med den tyske angriber med de bosniske rødder. Men det er det ikke lykkedes at blive enige om, og derfor tager sønderjyderne med al sandsynlighed den klausul, der sikrer dem Kucukovic et halvt år mere.

– Vi har snakket om muligheden for at forlænge kontrakten med Mustafa længere end frem til sommer, men det er ikke lykkedes os at nå frem til en aftale. Derfor vil vi vores bestyrelsesmøde på onsdag tage den her sag op, og så vil vi formentlig tage den klausul, så han er her minimum resten af sæsonen, siger sportschef Ole Nielsen til tipsbladet.dk.

Mustafa Kucukovic’ agent Jan Dreyer forklarer, at han og hans klient ikke har ønsket at lave en længere kontrakt, fordi de regner med, at Kucukovic spiller så godt et forår, at de kan finde noget større til ham.

– Nu skal Mustafa koncentrere sig om at score en masse mål i foråret, og så vil vi forsøge at finde en bedre kontrakt til ham et andet sted, siger Dreyer til tipsbladet.dk.

Ole Nielsen og SønderjyskE er fortsat i tvivl om, hvad det er for et æg, de har i kurven med den 193 cm. høje targetmand, og Nielsen er derfor i tvivl om, hvorvidt Kucukovic kan gå hele vejen og blive et transferobjekt for større klubber i fremtiden.

– Der var jo en grund til, at han var transferfri, da vi tog ham. Han sluttede godt af hos os, og vi skal nok få bragt ham i samme form i foråret, men det er svært at sige, hvor langt han kan gå. Han har noget med, at han skal blive bedre til at tage hans fine præstationer i træning med ind i kampene. Vi tror på, at vi kan få mere ud af ham, og så må vi se, siger Ole Nielsen.

Mustafa Kuckovic har tidligere optrådt for Hamburger SV, Greuther Fürth, 1860 München og Grenoble.






Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark




LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De jagter Henrik Meister

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Arsenal-dansker vender hjem

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Monsterbud på vej

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afslører: Dolberg sat til salg

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Afslører dansk toptræners millionløn

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Thelander holder døren åben efter stærk sæson



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM

Tottenham henter Liverpool-profil