Angriber tæt på ny SønderjyskE-kontrakt

Mustafa Kucukovic bliver i SønderjyskE et halvt år mere. Det bekræfter sportschef Ole Nielsen, selv om der stadig er en hindring på vejen.



24-årige Mustafa Kucukovic bed fra sig med tre mål i mod slutningen af efteråret. Det har fået SønderjyskE til at skrive en længere kontrakt med den tyske angriber med de bosniske rødder. Men det er det ikke lykkedes at blive enige om, og derfor tager sønderjyderne med al sandsynlighed den klausul, der sikrer dem Kucukovic et halvt år mere.

– Vi har snakket om muligheden for at forlænge kontrakten med Mustafa længere end frem til sommer, men det er ikke lykkedes os at nå frem til en aftale. Derfor vil vi vores bestyrelsesmøde på onsdag tage den her sag op, og så vil vi formentlig tage den klausul, så han er her minimum resten af sæsonen, siger sportschef Ole Nielsen til tipsbladet.dk.

Mustafa Kucukovic’ agent Jan Dreyer forklarer, at han og hans klient ikke har ønsket at lave en længere kontrakt, fordi de regner med, at Kucukovic spiller så godt et forår, at de kan finde noget større til ham.

– Nu skal Mustafa koncentrere sig om at score en masse mål i foråret, og så vil vi forsøge at finde en bedre kontrakt til ham et andet sted, siger Dreyer til tipsbladet.dk.

Ole Nielsen og SønderjyskE er fortsat i tvivl om, hvad det er for et æg, de har i kurven med den 193 cm. høje targetmand, og Nielsen er derfor i tvivl om, hvorvidt Kucukovic kan gå hele vejen og blive et transferobjekt for større klubber i fremtiden.

– Der var jo en grund til, at han var transferfri, da vi tog ham. Han sluttede godt af hos os, og vi skal nok få bragt ham i samme form i foråret, men det er svært at sige, hvor langt han kan gå. Han har noget med, at han skal blive bedre til at tage hans fine præstationer i træning med ind i kampene. Vi tror på, at vi kan få mere ud af ham, og så må vi se, siger Ole Nielsen.

Mustafa Kuckovic har tidligere optrådt for Hamburger SV, Greuther Fürth, 1860 München og Grenoble.





Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer




LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

“Du er en fucking maskine!”

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Scorer vanvittig løn i Premier League

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Portugal – Spanien

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Brasilien – Norge



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen

Dansker på blokken i ny storklub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Brasiliansk boost før Norge

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

USA – Belgien

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

‘Det er et angreb på FCK’

Her er 1/8-finalerne ved VM

‘Den mest magtfulde nogensinde’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh