Angriber tæt på ny SønderjyskE-kontrakt

Mustafa Kucukovic bliver i SønderjyskE et halvt år mere. Det bekræfter sportschef Ole Nielsen, selv om der stadig er en hindring på vejen.



24-årige Mustafa Kucukovic bed fra sig med tre mål i mod slutningen af efteråret. Det har fået SønderjyskE til at skrive en længere kontrakt med den tyske angriber med de bosniske rødder. Men det er det ikke lykkedes at blive enige om, og derfor tager sønderjyderne med al sandsynlighed den klausul, der sikrer dem Kucukovic et halvt år mere.

– Vi har snakket om muligheden for at forlænge kontrakten med Mustafa længere end frem til sommer, men det er ikke lykkedes os at nå frem til en aftale. Derfor vil vi vores bestyrelsesmøde på onsdag tage den her sag op, og så vil vi formentlig tage den klausul, så han er her minimum resten af sæsonen, siger sportschef Ole Nielsen til tipsbladet.dk.

Mustafa Kucukovic’ agent Jan Dreyer forklarer, at han og hans klient ikke har ønsket at lave en længere kontrakt, fordi de regner med, at Kucukovic spiller så godt et forår, at de kan finde noget større til ham.

– Nu skal Mustafa koncentrere sig om at score en masse mål i foråret, og så vil vi forsøge at finde en bedre kontrakt til ham et andet sted, siger Dreyer til tipsbladet.dk.

Ole Nielsen og SønderjyskE er fortsat i tvivl om, hvad det er for et æg, de har i kurven med den 193 cm. høje targetmand, og Nielsen er derfor i tvivl om, hvorvidt Kucukovic kan gå hele vejen og blive et transferobjekt for større klubber i fremtiden.

– Der var jo en grund til, at han var transferfri, da vi tog ham. Han sluttede godt af hos os, og vi skal nok få bragt ham i samme form i foråret, men det er svært at sige, hvor langt han kan gå. Han har noget med, at han skal blive bedre til at tage hans fine præstationer i træning med ind i kampene. Vi tror på, at vi kan få mere ud af ham, og så må vi se, siger Ole Nielsen.

Mustafa Kuckovic har tidligere optrådt for Hamburger SV, Greuther Fürth, 1860 München og Grenoble.





LIVE

TransferLIVE: De henter Thomas Meunier

Spændende transfermelding om Maxsø

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Er han løsningen i AGF?

Thomas Frank: De vinder VM

Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Officielt: Filip Djukic tager til Hvidovre

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Supercomputer: De kommer i VM-finalen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transferbombe i Manchester United

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

England – Argentina

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

De har spurgt på Gustav Isaksen

FC København-transfer bremses af denne årsag

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

‘Det er jeg træt af’