AC Horsens er med afstand det mindst målfarlige hold i Superligaen, så i søndagens opgør mod SønderjyskE havde cheftræner Jens Berthel Askou valgt at blande kortene i front. Det betød blandt andet, at Nicolai Brock-Madsen slet ikke var i kamptruppen. Over for Horsens Folkeblad forklarer træneren sit valg.
Han begrunder det netop med, at holdet ikke har scoret mange mål, og at Brock-Madsen efter to ligamål i denne sæson ikke har haft den fornødne skarphed. Derfor gav han chancen til Muamer Brajanac og Lirim Qamili i angrebet, mens Casper Tengstedt kom ind undervejs.
– Vi har ledt efter skarphed og effektivitet i front, og det fik vi fra Casper Tengstedt. Jeg udtager kun spillere, der har fortjent det ved at præstere til kampe eller på træningsbanen over en længere periode, eller hvis de gør sig særligt bemærket, siger Askou til Horsens Folkeblad.
Tengstedt afløste Brajanac efter en lille times spilletid ved stillingen 2-0 til SønderjyskE. Et kvarter senere var AC Horsens foran 3-2; først scorede James Gomez, og så lavede Tengstedt to mål på lidt over et minut. Det var hans to første i Superliga i denne sæson.
Dermed vendte kampen på hovedet, og da Horsens holdt stand resten af kampen, fik holdet en tiltrængt sejr. Det har dog stadig 12 point op til Vejle Boldklub på den rette side af nedrykningsstregen.
12 point er netop Horsens’ samlede pointantal for hele sæsonen, så det bliver svært for holdet at overleve. Men målhelten Casper Tengstedt tror på det, som han forklarer her.
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
Randers kæmper sig tilbage to gange
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil
AVIS
