Angriber vraget: Udtager dem, der har fortjent det

Jens Berthel Askou havde siet Nicolai Brock-Madsen helt fra kamptruppen søndag. Cheftræneren udtager kun spillere, der har fortjent det, siger han.



AC Horsens er med afstand det mindst målfarlige hold i Superligaen, så i søndagens opgør mod SønderjyskE havde cheftræner Jens Berthel Askou valgt at blande kortene i front. Det betød blandt andet, at Nicolai Brock-Madsen slet ikke var i kamptruppen. Over for Horsens Folkeblad forklarer træneren sit valg.

Han begrunder det netop med, at holdet ikke har scoret mange mål, og at Brock-Madsen efter to ligamål i denne sæson ikke har haft den fornødne skarphed. Derfor gav han chancen til Muamer Brajanac og Lirim Qamili i angrebet, mens Casper Tengstedt kom ind undervejs.

– Vi har ledt efter skarphed og effektivitet i front, og det fik vi fra Casper Tengstedt. Jeg udtager kun spillere, der har fortjent det ved at præstere til kampe eller på træningsbanen over en længere periode, eller hvis de gør sig særligt bemærket, siger Askou til Horsens Folkeblad.

Tengstedt afløste Brajanac efter en lille times spilletid ved stillingen 2-0 til SønderjyskE. Et kvarter senere var AC Horsens foran 3-2; først scorede James Gomez, og så lavede Tengstedt to mål på lidt over et minut. Det var hans to første i Superliga i denne sæson.

Dermed vendte kampen på hovedet, og da Horsens holdt stand resten af kampen, fik holdet en tiltrængt sejr. Det har dog stadig 12 point op til Vejle Boldklub på den rette side af nedrykningsstregen.

12 point er netop Horsens’ samlede pointantal for hele sæsonen, så det bliver svært for holdet at overleve. Men målhelten Casper Tengstedt tror på det, som han forklarer her.





LIVE

VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Brøndby henter Alexander Drexel

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Jordan Larsson meldes enig med denne klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Nu melder Christian Eriksen ud

Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte