Angriber vraget: Udtager dem, der har fortjent det

Jens Berthel Askou havde siet Nicolai Brock-Madsen helt fra kamptruppen søndag. Cheftræneren udtager kun spillere, der har fortjent det, siger han.



AC Horsens er med afstand det mindst målfarlige hold i Superligaen, så i søndagens opgør mod SønderjyskE havde cheftræner Jens Berthel Askou valgt at blande kortene i front. Det betød blandt andet, at Nicolai Brock-Madsen slet ikke var i kamptruppen. Over for Horsens Folkeblad forklarer træneren sit valg.

Han begrunder det netop med, at holdet ikke har scoret mange mål, og at Brock-Madsen efter to ligamål i denne sæson ikke har haft den fornødne skarphed. Derfor gav han chancen til Muamer Brajanac og Lirim Qamili i angrebet, mens Casper Tengstedt kom ind undervejs.

– Vi har ledt efter skarphed og effektivitet i front, og det fik vi fra Casper Tengstedt. Jeg udtager kun spillere, der har fortjent det ved at præstere til kampe eller på træningsbanen over en længere periode, eller hvis de gør sig særligt bemærket, siger Askou til Horsens Folkeblad.

Tengstedt afløste Brajanac efter en lille times spilletid ved stillingen 2-0 til SønderjyskE. Et kvarter senere var AC Horsens foran 3-2; først scorede James Gomez, og så lavede Tengstedt to mål på lidt over et minut. Det var hans to første i Superliga i denne sæson.

Dermed vendte kampen på hovedet, og da Horsens holdt stand resten af kampen, fik holdet en tiltrængt sejr. Det har dog stadig 12 point op til Vejle Boldklub på den rette side af nedrykningsstregen.

12 point er netop Horsens’ samlede pointantal for hele sæsonen, så det bliver svært for holdet at overleve. Men målhelten Casper Tengstedt tror på det, som han forklarer her.







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Wayne Rooney vild med dansk angriber



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

I dialog om Albert Grønbæk

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Kræver flere hold i Superligaen

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

FC Midtjylland – Viborg FF



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt