Angriber vraget: Udtager dem, der har fortjent det

Jens Berthel Askou havde siet Nicolai Brock-Madsen helt fra kamptruppen søndag. Cheftræneren udtager kun spillere, der har fortjent det, siger han.



AC Horsens er med afstand det mindst målfarlige hold i Superligaen, så i søndagens opgør mod SønderjyskE havde cheftræner Jens Berthel Askou valgt at blande kortene i front. Det betød blandt andet, at Nicolai Brock-Madsen slet ikke var i kamptruppen. Over for Horsens Folkeblad forklarer træneren sit valg.

Han begrunder det netop med, at holdet ikke har scoret mange mål, og at Brock-Madsen efter to ligamål i denne sæson ikke har haft den fornødne skarphed. Derfor gav han chancen til Muamer Brajanac og Lirim Qamili i angrebet, mens Casper Tengstedt kom ind undervejs.

– Vi har ledt efter skarphed og effektivitet i front, og det fik vi fra Casper Tengstedt. Jeg udtager kun spillere, der har fortjent det ved at præstere til kampe eller på træningsbanen over en længere periode, eller hvis de gør sig særligt bemærket, siger Askou til Horsens Folkeblad.

Tengstedt afløste Brajanac efter en lille times spilletid ved stillingen 2-0 til SønderjyskE. Et kvarter senere var AC Horsens foran 3-2; først scorede James Gomez, og så lavede Tengstedt to mål på lidt over et minut. Det var hans to første i Superliga i denne sæson.

Dermed vendte kampen på hovedet, og da Horsens holdt stand resten af kampen, fik holdet en tiltrængt sejr. Det har dog stadig 12 point op til Vejle Boldklub på den rette side af nedrykningsstregen.

12 point er netop Horsens’ samlede pointantal for hele sæsonen, så det bliver svært for holdet at overleve. Men målhelten Casper Tengstedt tror på det, som han forklarer her.





LIVE

VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Zanka ville spille gratis for FC København



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Tæt på at købe FC København-spiller

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Viaplay med stor AGF-nyhed

Mexico – Sydkorea

Skotland – Marokko

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-spiller åben for transfer

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou

Sydafrika snyder tamme Tjekkiet

Kontroversielt? VM-boss forhandler med denne klub

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Fremhæver Bodø/Glimt

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Tyrkiet – Paraguay

Jonas Lössl stopper karrieren

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Denne klub drømmer om Højbjerg

Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!