FC Midtjylland har fået styrket bredden angrebet. Superliga-klubben har nemlig fået de to afrikanske spillere Baba Collins og Jude Nworuh tilbage fra lejeaftaler i henholdsvis Dahia Chisinau og FC Fredericia.
Træner Glen Riddersholm byde de to spillere velkommen og åbner for, at de begge kan komme i betragtning til en plads på holdet.
– De indgår som de andre i truppen og kan med en god indsats til træning og i træningskampene spille sig på holdet, siger Glen Riddersholm til tipsbladet.dk
– Hvis Jude og Baba viser den nødvendige skarphed, som jeg ved de har, så er de selvfølgelig i spil som de andre spillere i klubben,
Baba Collins har ikke fået meget spilletid i opholdet i Moldova, mens Jude Nworuh vender tilbage med masser af kampe og mål i støvlerne. Jude Nworuh nettede 14 gange for Fredericia i den forgangne sæson og blev dermed klubbens topscorer.
– Han har lavet mål og fået en masse spilletid. Jeg tror, han har lært en masse taktisk, fordi vi spiller fodbold på en anden måde, end de (FC Fredericia, red.) gør. Det er altid vigtigt i en spillers udvikling at kunne spille på forskellige måder, og man må sige, at det taktiske ikke har det, de afrikanske spillere har brugt mest tid på, fra de var små. Jeg er sikker på, at det har været godt for Judes udvikling, siger Glenn Riddersholm, der i sidste uge kunne glæde sig over sommerens første forstærkning udefra, da den hollandske angriber Tim Janssen blev hentet i EfB.
FC Midtjylland har tidligere på sommeren sagt farvel til midtbane-profilen Mikkel Thygesen.
LIVE
LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
Smider Salah-bombe
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
Afvist – Brøndby undrer sig
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
Gratis adgang til Superliga-brag
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Fifa skal stemme om øget tilskud til VM-nationer
NYHEDER