Angribere får chancen i FCM

Både Baba Collins og Jude Nworuh bydes velkommen af træner Glen Riddersholm.



FC Midtjylland har fået styrket bredden angrebet. Superliga-klubben har nemlig fået de to afrikanske spillere Baba Collins og Jude Nworuh tilbage fra lejeaftaler i henholdsvis Dahia Chisinau og FC Fredericia.

Træner Glen Riddersholm byde de to spillere velkommen og åbner for, at de begge kan komme i betragtning til en plads på holdet.

– De indgår som de andre i truppen og kan med en god indsats til træning og i træningskampene spille sig på holdet, siger Glen Riddersholm til tipsbladet.dk

– Hvis Jude og Baba viser den nødvendige skarphed, som jeg ved de har, så er de selvfølgelig i spil som de andre spillere i klubben,

Baba Collins har ikke fået meget spilletid i opholdet i Moldova, mens Jude Nworuh vender tilbage med masser af kampe og mål i støvlerne. Jude Nworuh nettede 14 gange for Fredericia i den forgangne sæson og blev dermed klubbens topscorer.

– Han har lavet mål og fået en masse spilletid. Jeg tror, han har lært en masse taktisk, fordi vi spiller fodbold på en anden måde, end de (FC Fredericia, red.) gør. Det er altid vigtigt i en spillers udvikling at kunne spille på forskellige måder, og man må sige, at det taktiske ikke har det, de afrikanske spillere har brugt mest tid på, fra de var små. Jeg er sikker på, at det har været godt for Judes udvikling, siger Glenn Riddersholm, der i sidste uge kunne glæde sig over sommerens første forstærkning udefra, da den hollandske angriber Tim Janssen blev hentet i EfB.

FC Midtjylland har tidligere på sommeren sagt farvel til midtbane-profilen Mikkel Thygesen.





LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

AGF køber dansk profil

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Bayern – PSG

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Afsløring: Færdig i Silkeborg



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Afsløring: DBU-boss stopper

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Millionregn over ‘PC’

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Tv-vært stopper på Viaplay

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Arsenal er i Champions League-finalen

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki