FC Midtjylland har fået styrket bredden angrebet. Superliga-klubben har nemlig fået de to afrikanske spillere Baba Collins og Jude Nworuh tilbage fra lejeaftaler i henholdsvis Dahia Chisinau og FC Fredericia.
Træner Glen Riddersholm byde de to spillere velkommen og åbner for, at de begge kan komme i betragtning til en plads på holdet.
– De indgår som de andre i truppen og kan med en god indsats til træning og i træningskampene spille sig på holdet, siger Glen Riddersholm til tipsbladet.dk
– Hvis Jude og Baba viser den nødvendige skarphed, som jeg ved de har, så er de selvfølgelig i spil som de andre spillere i klubben,
Baba Collins har ikke fået meget spilletid i opholdet i Moldova, mens Jude Nworuh vender tilbage med masser af kampe og mål i støvlerne. Jude Nworuh nettede 14 gange for Fredericia i den forgangne sæson og blev dermed klubbens topscorer.
– Han har lavet mål og fået en masse spilletid. Jeg tror, han har lært en masse taktisk, fordi vi spiller fodbold på en anden måde, end de (FC Fredericia, red.) gør. Det er altid vigtigt i en spillers udvikling at kunne spille på forskellige måder, og man må sige, at det taktiske ikke har det, de afrikanske spillere har brugt mest tid på, fra de var små. Jeg er sikker på, at det har været godt for Judes udvikling, siger Glenn Riddersholm, der i sidste uge kunne glæde sig over sommerens første forstærkning udefra, da den hollandske angriber Tim Janssen blev hentet i EfB.
FC Midtjylland har tidligere på sommeren sagt farvel til midtbane-profilen Mikkel Thygesen.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber
INTERVIEW
FCK-træner: ‘Alle fik set det i dag’
AGF fandt vej til comeback gennem delmål
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
TIPSBLADETS DOM
Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!
LIVE
Superliga-LIVE: FCK-profil joker: ‘Orker jeg ikke’
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
AVIS
De vil have Jelert
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
NYHEDER
AGF skaber vildt mirakel i Europa
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
MEDIE
I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen
EKSKLUSIVT
Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
LIVE: FC København er videre i Conference League
MEDIE
Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
LIVE: Gyser! Nu er der straffe
TRANSFER
Dansker i rekordtransfer
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem