Angribere får chancen i FCM

Både Baba Collins og Jude Nworuh bydes velkommen af træner Glen Riddersholm.



FC Midtjylland har fået styrket bredden angrebet. Superliga-klubben har nemlig fået de to afrikanske spillere Baba Collins og Jude Nworuh tilbage fra lejeaftaler i henholdsvis Dahia Chisinau og FC Fredericia.

Træner Glen Riddersholm byde de to spillere velkommen og åbner for, at de begge kan komme i betragtning til en plads på holdet.

– De indgår som de andre i truppen og kan med en god indsats til træning og i træningskampene spille sig på holdet, siger Glen Riddersholm til tipsbladet.dk

– Hvis Jude og Baba viser den nødvendige skarphed, som jeg ved de har, så er de selvfølgelig i spil som de andre spillere i klubben,

Baba Collins har ikke fået meget spilletid i opholdet i Moldova, mens Jude Nworuh vender tilbage med masser af kampe og mål i støvlerne. Jude Nworuh nettede 14 gange for Fredericia i den forgangne sæson og blev dermed klubbens topscorer.

– Han har lavet mål og fået en masse spilletid. Jeg tror, han har lært en masse taktisk, fordi vi spiller fodbold på en anden måde, end de (FC Fredericia, red.) gør. Det er altid vigtigt i en spillers udvikling at kunne spille på forskellige måder, og man må sige, at det taktiske ikke har det, de afrikanske spillere har brugt mest tid på, fra de var små. Jeg er sikker på, at det har været godt for Judes udvikling, siger Glenn Riddersholm, der i sidste uge kunne glæde sig over sommerens første forstærkning udefra, da den hollandske angriber Tim Janssen blev hentet i EfB.

FC Midtjylland har tidligere på sommeren sagt farvel til midtbane-profilen Mikkel Thygesen.





LIVE

LIVE: Brøndby melder udsolgt på en time

Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Fortryder FC Barcelona-transfer

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Færdig: Nu er han rejst til København

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Roy Keane slagter dansk stjerne

Jess Thorup indlagt

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Rundens hold i Superligaen – 32. runde

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Dansk stortalents værdi eksploderer

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

I dialog – stor klub vil have denne dansker



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Så er det officielt

Hold nu kæft, hvor er han god!