Anis Slimane drømmer om Brøndby-comeback

Anis Slimane fortæller, at han drømmer om at vende tilbage til Brøndby på et tidspunkt.



NORWICH (Tipsbladet): Brøndby står stadig Anis Ben Slimanes hjerte nært.

Med 121 kampe i bagagen forlod Slimane i sommeren 2023 den klub, der gav ham Superliga-debut som 19-årig.

Den unge dansker rykkede til Premier League, hvor Sheffield United havde punget ud for at få ham til England.

Opholdet i Sheffield blev ikke helt som håbet, og derfor er Anis Slimane blevet udlejet til Norwich, som Tipsbladet har været på besøg hos. 

Forholdene i Norwich er fantastiske, og det var tydeligt at mærke på Slimane, at han virkelig er faldet godt til i ‘dansker-klubben’. 

Men selvom tilværelsen i det engelske er god, så har Slimane en stor drøm for fremtiden. Det fortæller han i et længere interview med Tipsbladet, som kan ses i klippet øverst i artiklen. 

– Lige nu er mit mål at blive i udlandet, men når det er sagt, er det ikke, fordi jeg ikke kan vende hjem. Det kan man altid, men lige nu er det ikke mit mål. Jeg vil gerne blive i udlandet så lang tid som muligt og begå mig på højeste plan.

– Jeg har aldrig lagt skjul på, at de én af mine drømme er at vende hjem til Brøndby efter en fed karriere i udlandet og give noget tilbage til dem, siger Slimane.

Artiklen fortsætter under billedet. 

Genforening mellem Anis Slimane og Johannes Hoff Thorup. Foto: Norwich City FC

’Det gjorde sindssygt ondt’
Midt på kunstgræsset på Norwichs flotte træningscenter faldt snakken på det mesterskab, som Anis Slimane vandt med Brøndby i sommeren 2021. 

Slimane scorede et af de to mål, der i sidste spillerunde sikrede Brøndby det danske mesterskab. Et mesterskab, man havde hungret efter på Vestegnen.

Tonen blev en anelse mere seriøs, da Slimane skulle fortælle, hvordan han oplevede sidste spillerunde i den forgangne Superliga-sæson, hvor Brøndby snublede på målstregen og sendte mesterskabet til FC Midtjylland. 

Anis Slimane sad selv på Brøndby Stadion og overværede den store smerte, som flere af hans tidligere holdkammerater måtte igennem. 

– Det gjorde sindssygt ondt. Det føltes næsten, som at jeg selv var spiller. Jeg var på stadion og blev hyldet, og jeg havde set sindssygt frem til det. Da de ikke fik lov til at fejre mesterskabet, gjorde det ondt at se på. Men jeg synes, de er et godt sted nu, og jeg synes, de er længere fremme, end vi var, efter vi havde vundet mesterskabet.

– Jeg havde lyst til at løbe ned på banen, tage bolden fra AGF’erne og kaste den i mål. Jeg var vildt stresset, fordi jeg også fulgte med i Midtjylland-kampen. Det var sindssygt ærgerligt, men man må tage den med oprejst pande.

– Brøndby vil altid stå mit hjerte nært, og det samme gælder for Oscar, så hver gang, Brøndby spiller, ser vi kampene sammen, hvis der er mulighed for det. Jeg ønsker dem alt det bedste, og så må vi prøve at male byen gul og blå her i Norwich, siger Anis Slimane til Tipsbladet.

I Norwich har Tipsbladet også snakket med Oscar Schwartau, der fortalte om sit overraskende exit i Brøndby. Læs mere her. 







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Klar for FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Horsens var et helvede’

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Frankrig – England



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

FCK-boss åben for lejeaftaler



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Han bestemmer det hele

Dansk klub har lagt hele strategien om

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub