Anis Slimane drømmer om Brøndby-comeback

Anis Slimane fortæller, at han drømmer om at vende tilbage til Brøndby på et tidspunkt.



NORWICH (Tipsbladet): Brøndby står stadig Anis Ben Slimanes hjerte nært.

Med 121 kampe i bagagen forlod Slimane i sommeren 2023 den klub, der gav ham Superliga-debut som 19-årig.

Den unge dansker rykkede til Premier League, hvor Sheffield United havde punget ud for at få ham til England.

Opholdet i Sheffield blev ikke helt som håbet, og derfor er Anis Slimane blevet udlejet til Norwich, som Tipsbladet har været på besøg hos. 

Forholdene i Norwich er fantastiske, og det var tydeligt at mærke på Slimane, at han virkelig er faldet godt til i ‘dansker-klubben’. 

Men selvom tilværelsen i det engelske er god, så har Slimane en stor drøm for fremtiden. Det fortæller han i et længere interview med Tipsbladet, som kan ses i klippet øverst i artiklen. 

– Lige nu er mit mål at blive i udlandet, men når det er sagt, er det ikke, fordi jeg ikke kan vende hjem. Det kan man altid, men lige nu er det ikke mit mål. Jeg vil gerne blive i udlandet så lang tid som muligt og begå mig på højeste plan.

– Jeg har aldrig lagt skjul på, at de én af mine drømme er at vende hjem til Brøndby efter en fed karriere i udlandet og give noget tilbage til dem, siger Slimane.

Artiklen fortsætter under billedet. 

Genforening mellem Anis Slimane og Johannes Hoff Thorup. Foto: Norwich City FC

’Det gjorde sindssygt ondt’
Midt på kunstgræsset på Norwichs flotte træningscenter faldt snakken på det mesterskab, som Anis Slimane vandt med Brøndby i sommeren 2021. 

Slimane scorede et af de to mål, der i sidste spillerunde sikrede Brøndby det danske mesterskab. Et mesterskab, man havde hungret efter på Vestegnen.

Tonen blev en anelse mere seriøs, da Slimane skulle fortælle, hvordan han oplevede sidste spillerunde i den forgangne Superliga-sæson, hvor Brøndby snublede på målstregen og sendte mesterskabet til FC Midtjylland. 

Anis Slimane sad selv på Brøndby Stadion og overværede den store smerte, som flere af hans tidligere holdkammerater måtte igennem. 

– Det gjorde sindssygt ondt. Det føltes næsten, som at jeg selv var spiller. Jeg var på stadion og blev hyldet, og jeg havde set sindssygt frem til det. Da de ikke fik lov til at fejre mesterskabet, gjorde det ondt at se på. Men jeg synes, de er et godt sted nu, og jeg synes, de er længere fremme, end vi var, efter vi havde vundet mesterskabet.

– Jeg havde lyst til at løbe ned på banen, tage bolden fra AGF’erne og kaste den i mål. Jeg var vildt stresset, fordi jeg også fulgte med i Midtjylland-kampen. Det var sindssygt ærgerligt, men man må tage den med oprejst pande.

– Brøndby vil altid stå mit hjerte nært, og det samme gælder for Oscar, så hver gang, Brøndby spiller, ser vi kampene sammen, hvis der er mulighed for det. Jeg ønsker dem alt det bedste, og så må vi prøve at male byen gul og blå her i Norwich, siger Anis Slimane til Tipsbladet.

I Norwich har Tipsbladet også snakket med Oscar Schwartau, der fortalte om sit overraskende exit i Brøndby. Læs mere her. 



Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

AGF nærmer sig angriber

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

FC København scorer 16 millioner kroner

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Bekræftet: Færdig

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

Belønnes af FC København

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Brøndby straffet – får stor bøde

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

FCM taber til AS Roma i Europa League

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Les Dogues kvæler kroater

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

Vildt! Slår Champions League-rekord

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke