NORWICH (Tipsbladet): Brøndby blev et stortalent fattigere denne sommer.
De fleste blev nok overrasket, da Tipsbladet den 22. august kunne afsløre, at Oscar Schwartau skiftede Brøndby ud med Norwich.
En handel, der sendte 19 millioner kroner til Brøndby.
Men de millioner havde Brøndby nok gerne undværet, hvis Oscar Schwartau, der kun havde et år tilbage af sin kontrakt, var klar på at fortsætte i Brøndby i flere år.
Men sådan gik det bare ikke.
I et interview med Tipsbladet fortæller Oscar Schwartau nu for første gang, hvorfor han valgte at forlade Brøndby, og hvordan det var at træffe så svær en beslutning.
– Det var rigtig hårdt at sige farvel i Brøndby. Jeg har været der i fem-seks år, så ens hverdag ændrer sig fuldstændigt, når man har været der i så lang tid – hver dag. Så det var et hårdt skifte, men jeg føler også, at det var det rigtige.
– Men nu er Anis (Ben Slimane, red.) også kommet. Det er dejligt at have en, man kender i forvejen og har en relation til. Det er super, og vi hygger. Han prøver at vise mig lidt rundt at se ting.
Var det din plan, at du gerne ville væk fra Brøndby?
– Min klare drøm var da at slå igennem i Brøndby, men det var det med spilletiden, og jeg følte ikke helt, der var den tillid, som jeg havde håbet på, men nu er jeg her, og det er jeg rigtig, rigtig glad for.
– Man vil altid gerne bidrage til holdet, spille godt og gøre sit bedste, og det var der bare ikke plads til i Brøndby, fortæller Oscar Schwartau, da Tipsbladet var på besøg i Norwich tidligere på ugen.
Artiklen fortsætter under billedet.
Afviste kontraktforlængelse
Brøndby prøvede ihærdigt at forlænge med Oscar Schwartau, men den unge midtbanespiller havde bestemt sig. Han ville prøve noget nyt, og derfor var Brøndby nærmest nødsaget til at sælge, hvis der skulle tjenes lidt mønt på det store Masterclass-talent.
– Jeg var glad for det tilbud, de kom med, og jeg var glad for, at de gerne ville forlænge, men som sagt havde jeg lidt andre ambitioner om spilletid.
Så du ville gerne have mere spilletid eller væk?
– Ja, det var i hvert fald det primære med spilletiden.
Men var det din egen beslutning, at du gerne ville væk?
– Ja, det var min egen beslutning. Det er en stor og svær beslutning, men nu er jeg rigtig glad, og jeg føler, det var den rigtige beslutning, jeg traf.
Hvor mange snakke nåede du at have med ‘CV’ og Jesper Sørensen om den manglende spilletid?
– Selvfølgelig har vi haft nogle samtaler, men det var ikke noget, vi snakkede så tit om. Det var bare et par gange, tror jeg, hvor jeg tog fat i Jesper, og vi fik snakket om tingene.
Overvejede du at blive lidt længere i håb om at bide dig fast på førsteholdet, ligesom det er sket med Clement Bischoff og Noah Nartey?
– Nej, det ved jeg faktisk ikke. Det har jeg ikke tænkt over. De har gjort det rigtig godt, og de fortjener den spilletid, de får, så det har jeg ikke så meget at sige til, fortæller Oscar Schwartau.
Artiklen fortsætter under billedet.
Udelukkede andre danske klubber
Norwich-træner Johannes Hoff Thorup har ikke lagt skjul på, at han var overrasket over, at et stort talent som Oscar Schwartau var mulig at hente til Norwich, for den tidligere FC Nordsjælland-træner troede, han ville ende i en større klub.
Men selvom der var andre tilbud, endte Schwartau i klubben, der ligger et par timers kørsel fra London.
– Der var selvfølgelig nogle andre klubber inde i billedet, men det var ikke noget, jeg rigtig ville.
Andre Superliga-klubber er vel heller ikke interessante for dig?
– Nej. Det havde jeg også sagt til min agent. Jeg ville have svært ved at se mig selv spille i en anden dansk klub, siger Oscar Schwartau, der kommer til at savne flere ting fra Brøndby-tiden:
– Jeg kommer til at savne fællesskabet, drengene, alle rundt omkring holdet og fansene. Det har været nogle rigtig gode år. Der er mange, man lærer at kende rigtig godt, og som kommer tæt på en, så det er selvfølgelig svært, afslutter han.
Oscar Schwartau har skrevet kontrakt til sommeren 2028 i Norwich, og han har allerede repræsenteret klubben tre gange.
Se Oscar Schwartau fortæller om Brøndby-afskeden i klippet øverst i artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Han er færdig i Liverpool
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
NYHEDER
Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
Nordmand skal til VM efter selvvalgt fravær
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
MEDIE
Stjerne i trafikuheld – anholdt af politiet
MEDIE
Erik ten Hag jagter dansker
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
STORT INTERVIEW
Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked
NYHEDER
– Ja, der var dialog med Brøndby
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark
NYHEDER