Nu forklarer Schwartau: Derfor forlod jeg Brøndby

I et stort interview med Tipsbladet fortæller Oscar Schwartau nu, hvorfor han valgte at forlade Brøndby. Se et interview med Oscar Schwartau i videoen heruover!



NORWICH (Tipsbladet): Brøndby blev et stortalent fattigere denne sommer.

De fleste blev nok overrasket, da Tipsbladet den 22. august kunne afsløre, at Oscar Schwartau skiftede Brøndby ud med Norwich.

En handel, der sendte 19 millioner kroner til Brøndby. 

Men de millioner havde Brøndby nok gerne undværet, hvis Oscar Schwartau, der kun havde et år tilbage af sin kontrakt, var klar på at fortsætte i Brøndby i flere år.

Men sådan gik det bare ikke. 

I et interview med Tipsbladet fortæller Oscar Schwartau nu for første gang, hvorfor han valgte at forlade Brøndby, og hvordan det var at træffe så svær en beslutning.

– Det var rigtig hårdt at sige farvel i Brøndby. Jeg har været der i fem-seks år, så ens hverdag ændrer sig fuldstændigt, når man har været der i så lang tid – hver dag. Så det var et hårdt skifte, men jeg føler også, at det var det rigtige.

– Men nu er Anis (Ben Slimane, red.) også kommet. Det er dejligt at have en, man kender i forvejen og har en relation til. Det er super, og vi hygger. Han prøver at vise mig lidt rundt at se ting.

Var det din plan, at du gerne ville væk fra Brøndby?

– Min klare drøm var da at slå igennem i Brøndby, men det var det med spilletiden, og jeg følte ikke helt, der var den tillid, som jeg havde håbet på, men nu er jeg her, og det er jeg rigtig, rigtig glad for.

– Man vil altid gerne bidrage til holdet, spille godt og gøre sit bedste, og det var der bare ikke plads til i Brøndby, fortæller Oscar Schwartau, da Tipsbladet var på besøg i Norwich tidligere på ugen.

Artiklen fortsætter under billedet.

Oscar Schwartau, efter underskriften blev sat i Norwich. Foto: Norwich City FC

Afviste kontraktforlængelse
Brøndby prøvede ihærdigt at forlænge med Oscar Schwartau, men den unge midtbanespiller havde bestemt sig. Han ville prøve noget nyt, og derfor var Brøndby nærmest nødsaget til at sælge, hvis der skulle tjenes lidt mønt på det store Masterclass-talent.

– Jeg var glad for det tilbud, de kom med, og jeg var glad for, at de gerne ville forlænge, men som sagt havde jeg lidt andre ambitioner om spilletid.

Så du ville gerne have mere spilletid eller væk?

– Ja, det var i hvert fald det primære med spilletiden.

Men var det din egen beslutning, at du gerne ville væk?

– Ja, det var min egen beslutning. Det er en stor og svær beslutning, men nu er jeg rigtig glad, og jeg føler, det var den rigtige beslutning, jeg traf.

Hvor mange snakke nåede du at have med ‘CV’ og Jesper Sørensen om den manglende spilletid?

– Selvfølgelig har vi haft nogle samtaler, men det var ikke noget, vi snakkede så tit om. Det var bare et par gange, tror jeg, hvor jeg tog fat i Jesper, og vi fik snakket om tingene.

Overvejede du at blive lidt længere i håb om at bide dig fast på førsteholdet, ligesom det er sket med Clement Bischoff og Noah Nartey?

– Nej, det ved jeg faktisk ikke. Det har jeg ikke tænkt over. De har gjort det rigtig godt, og de fortjener den spilletid, de får, så det har jeg ikke så meget at sige til, fortæller Oscar Schwartau.

Artiklen fortsætter under billedet. 

Oscar Schwartau i aktion for Brøndby. Foto: Alamy

Udelukkede andre danske klubber
Norwich-træner Johannes Hoff Thorup har ikke lagt skjul på, at han var overrasket over, at et stort talent som Oscar Schwartau var mulig at hente til Norwich, for den tidligere FC Nordsjælland-træner troede, han ville ende i en større klub.

Men selvom der var andre tilbud, endte Schwartau i klubben, der ligger et par timers kørsel fra London.

– Der var selvfølgelig nogle andre klubber inde i billedet, men det var ikke noget, jeg rigtig ville.

Andre Superliga-klubber er vel heller ikke interessante for dig?

– Nej. Det havde jeg også sagt til min agent. Jeg ville have svært ved at se mig selv spille i en anden dansk klub, siger Oscar Schwartau, der kommer til at savne flere ting fra Brøndby-tiden:

– Jeg kommer til at savne fællesskabet, drengene, alle rundt omkring holdet og fansene. Det har været nogle rigtig gode år. Der er mange, man lærer at kende rigtig godt, og som kommer tæt på en, så det er selvfølgelig svært, afslutter han.

Oscar Schwartau har skrevet kontrakt til sommeren 2028 i Norwich, og han har allerede repræsenteret klubben tre gange.

Se Oscar Schwartau fortæller om Brøndby-afskeden i klippet øverst i artiklen. 





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Skidt nyt om Lukas Lerager

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Afvist – Brøndby undrer sig



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Smider Salah-bombe

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Patrick Dorgu er med

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Gratis adgang til Superliga-brag

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Mareridt! Bekræfter forfærdelig Lerager-skade

Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen