NORWICH (Tipsbladet): Brøndby blev et stortalent fattigere denne sommer.
De fleste blev nok overrasket, da Tipsbladet den 22. august kunne afsløre, at Oscar Schwartau skiftede Brøndby ud med Norwich.
En handel, der sendte 19 millioner kroner til Brøndby.
Men de millioner havde Brøndby nok gerne undværet, hvis Oscar Schwartau, der kun havde et år tilbage af sin kontrakt, var klar på at fortsætte i Brøndby i flere år.
Men sådan gik det bare ikke.
I et interview med Tipsbladet fortæller Oscar Schwartau nu for første gang, hvorfor han valgte at forlade Brøndby, og hvordan det var at træffe så svær en beslutning.
– Det var rigtig hårdt at sige farvel i Brøndby. Jeg har været der i fem-seks år, så ens hverdag ændrer sig fuldstændigt, når man har været der i så lang tid – hver dag. Så det var et hårdt skifte, men jeg føler også, at det var det rigtige.
– Men nu er Anis (Ben Slimane, red.) også kommet. Det er dejligt at have en, man kender i forvejen og har en relation til. Det er super, og vi hygger. Han prøver at vise mig lidt rundt at se ting.
Var det din plan, at du gerne ville væk fra Brøndby?
– Min klare drøm var da at slå igennem i Brøndby, men det var det med spilletiden, og jeg følte ikke helt, der var den tillid, som jeg havde håbet på, men nu er jeg her, og det er jeg rigtig, rigtig glad for.
– Man vil altid gerne bidrage til holdet, spille godt og gøre sit bedste, og det var der bare ikke plads til i Brøndby, fortæller Oscar Schwartau, da Tipsbladet var på besøg i Norwich tidligere på ugen.
Artiklen fortsætter under billedet.
Afviste kontraktforlængelse
Brøndby prøvede ihærdigt at forlænge med Oscar Schwartau, men den unge midtbanespiller havde bestemt sig. Han ville prøve noget nyt, og derfor var Brøndby nærmest nødsaget til at sælge, hvis der skulle tjenes lidt mønt på det store Masterclass-talent.
– Jeg var glad for det tilbud, de kom med, og jeg var glad for, at de gerne ville forlænge, men som sagt havde jeg lidt andre ambitioner om spilletid.
Så du ville gerne have mere spilletid eller væk?
– Ja, det var i hvert fald det primære med spilletiden.
Men var det din egen beslutning, at du gerne ville væk?
– Ja, det var min egen beslutning. Det er en stor og svær beslutning, men nu er jeg rigtig glad, og jeg føler, det var den rigtige beslutning, jeg traf.
Hvor mange snakke nåede du at have med ‘CV’ og Jesper Sørensen om den manglende spilletid?
– Selvfølgelig har vi haft nogle samtaler, men det var ikke noget, vi snakkede så tit om. Det var bare et par gange, tror jeg, hvor jeg tog fat i Jesper, og vi fik snakket om tingene.
Overvejede du at blive lidt længere i håb om at bide dig fast på førsteholdet, ligesom det er sket med Clement Bischoff og Noah Nartey?
– Nej, det ved jeg faktisk ikke. Det har jeg ikke tænkt over. De har gjort det rigtig godt, og de fortjener den spilletid, de får, så det har jeg ikke så meget at sige til, fortæller Oscar Schwartau.
Artiklen fortsætter under billedet.
Udelukkede andre danske klubber
Norwich-træner Johannes Hoff Thorup har ikke lagt skjul på, at han var overrasket over, at et stort talent som Oscar Schwartau var mulig at hente til Norwich, for den tidligere FC Nordsjælland-træner troede, han ville ende i en større klub.
Men selvom der var andre tilbud, endte Schwartau i klubben, der ligger et par timers kørsel fra London.
– Der var selvfølgelig nogle andre klubber inde i billedet, men det var ikke noget, jeg rigtig ville.
Andre Superliga-klubber er vel heller ikke interessante for dig?
– Nej. Det havde jeg også sagt til min agent. Jeg ville have svært ved at se mig selv spille i en anden dansk klub, siger Oscar Schwartau, der kommer til at savne flere ting fra Brøndby-tiden:
– Jeg kommer til at savne fællesskabet, drengene, alle rundt omkring holdet og fansene. Det har været nogle rigtig gode år. Der er mange, man lærer at kende rigtig godt, og som kommer tæt på en, så det er selvfølgelig svært, afslutter han.
Oscar Schwartau har skrevet kontrakt til sommeren 2028 i Norwich, og han har allerede repræsenteret klubben tre gange.
Se Oscar Schwartau fortæller om Brøndby-afskeden i klippet øverst i artiklen.
NYHEDER
Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller
Streaminggigant vælger FCK mod Brøndby
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
INTERVIEW
Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
INTERVIEW
Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
Her kan du se FC København mod Brøndby IF
Biereth og Dolberg bryder måltørke
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
LIGE NU
Kæmpe nedtur for AaB
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
NYHEDER
– Korthuset er væltet
Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Fredericia
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
OPTAKT
Viborg FF – Vejle Boldklub
– Den her sidder dybt i sjælen
Her er Kamil Wilczek i dag
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
INTERVIEW
Brøndby-spiller afviser
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen?
OPTAKT
Randers FC – OB
HELT VILDT
Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
TOPNYHED
Ekspert undrer sig over dommervalg til derby
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
FC København og Brøndby IF brager sammen
DAGENS SPILFORSLAG
Lillebror kan drille i Madrid-derby
INTERVIEW
Frank afviste flere
Newcastle spænder ben for Manchester City
Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’
Barcelonas stjerner bankede Athletic Club
Liverpool ydmyget
Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
Pogba kan få comeback
TOPNYHED
Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ
Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’
TOPNYHED
