NORWICH (Tipsbladet): Brøndby blev et stortalent fattigere denne sommer.
De fleste blev nok overrasket, da Tipsbladet den 22. august kunne afsløre, at Oscar Schwartau skiftede Brøndby ud med Norwich.
En handel, der sendte 19 millioner kroner til Brøndby.
Men de millioner havde Brøndby nok gerne undværet, hvis Oscar Schwartau, der kun havde et år tilbage af sin kontrakt, var klar på at fortsætte i Brøndby i flere år.
Men sådan gik det bare ikke.
I et interview med Tipsbladet fortæller Oscar Schwartau nu for første gang, hvorfor han valgte at forlade Brøndby, og hvordan det var at træffe så svær en beslutning.
– Det var rigtig hårdt at sige farvel i Brøndby. Jeg har været der i fem-seks år, så ens hverdag ændrer sig fuldstændigt, når man har været der i så lang tid – hver dag. Så det var et hårdt skifte, men jeg føler også, at det var det rigtige.
– Men nu er Anis (Ben Slimane, red.) også kommet. Det er dejligt at have en, man kender i forvejen og har en relation til. Det er super, og vi hygger. Han prøver at vise mig lidt rundt at se ting.
Var det din plan, at du gerne ville væk fra Brøndby?
– Min klare drøm var da at slå igennem i Brøndby, men det var det med spilletiden, og jeg følte ikke helt, der var den tillid, som jeg havde håbet på, men nu er jeg her, og det er jeg rigtig, rigtig glad for.
– Man vil altid gerne bidrage til holdet, spille godt og gøre sit bedste, og det var der bare ikke plads til i Brøndby, fortæller Oscar Schwartau, da Tipsbladet var på besøg i Norwich tidligere på ugen.
Artiklen fortsætter under billedet.
Afviste kontraktforlængelse
Brøndby prøvede ihærdigt at forlænge med Oscar Schwartau, men den unge midtbanespiller havde bestemt sig. Han ville prøve noget nyt, og derfor var Brøndby nærmest nødsaget til at sælge, hvis der skulle tjenes lidt mønt på det store Masterclass-talent.
– Jeg var glad for det tilbud, de kom med, og jeg var glad for, at de gerne ville forlænge, men som sagt havde jeg lidt andre ambitioner om spilletid.
Så du ville gerne have mere spilletid eller væk?
– Ja, det var i hvert fald det primære med spilletiden.
Men var det din egen beslutning, at du gerne ville væk?
– Ja, det var min egen beslutning. Det er en stor og svær beslutning, men nu er jeg rigtig glad, og jeg føler, det var den rigtige beslutning, jeg traf.
Hvor mange snakke nåede du at have med ‘CV’ og Jesper Sørensen om den manglende spilletid?
– Selvfølgelig har vi haft nogle samtaler, men det var ikke noget, vi snakkede så tit om. Det var bare et par gange, tror jeg, hvor jeg tog fat i Jesper, og vi fik snakket om tingene.
Overvejede du at blive lidt længere i håb om at bide dig fast på førsteholdet, ligesom det er sket med Clement Bischoff og Noah Nartey?
– Nej, det ved jeg faktisk ikke. Det har jeg ikke tænkt over. De har gjort det rigtig godt, og de fortjener den spilletid, de får, så det har jeg ikke så meget at sige til, fortæller Oscar Schwartau.
Artiklen fortsætter under billedet.
Udelukkede andre danske klubber
Norwich-træner Johannes Hoff Thorup har ikke lagt skjul på, at han var overrasket over, at et stort talent som Oscar Schwartau var mulig at hente til Norwich, for den tidligere FC Nordsjælland-træner troede, han ville ende i en større klub.
Men selvom der var andre tilbud, endte Schwartau i klubben, der ligger et par timers kørsel fra London.
– Der var selvfølgelig nogle andre klubber inde i billedet, men det var ikke noget, jeg rigtig ville.
Andre Superliga-klubber er vel heller ikke interessante for dig?
– Nej. Det havde jeg også sagt til min agent. Jeg ville have svært ved at se mig selv spille i en anden dansk klub, siger Oscar Schwartau, der kommer til at savne flere ting fra Brøndby-tiden:
– Jeg kommer til at savne fællesskabet, drengene, alle rundt omkring holdet og fansene. Det har været nogle rigtig gode år. Der er mange, man lærer at kende rigtig godt, og som kommer tæt på en, så det er selvfølgelig svært, afslutter han.
Oscar Schwartau har skrevet kontrakt til sommeren 2028 i Norwich, og han har allerede repræsenteret klubben tre gange.
Se Oscar Schwartau fortæller om Brøndby-afskeden i klippet øverst i artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Villa spørger på tidl. FCM-profil
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
MEDIE
Den værste i 18 år – de overvejer det
NYHEDER
– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
AVIS
Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris
MEDIE
‘Afgørende dage’
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
INTERVIEW
Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
INTERVIEW
Er det Narteys kongeløn i Lyon?
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller imponerer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub
NYHEDER
– Jeg var meget, meget tæt på anden klub
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
Dorgu lyner! Manchester United slår City
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund
– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’
Verdensstjernes søn landet i København
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
MEDIE
FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet
Nyt tilbageslag for Hjulmand
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard
NYHEDER
Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag
Optur før FC København-brag
PL-stjerner misser og koster Egypten bronze
NYHEDER
Vilde Jens Stage overgår FCK-tid
DAGENS SPILFORSLAG
Bretonere bøllebanker normannere
Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen
NYHEDER
‘Det kommer aldrig til at ske’
NYHEDER
Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’
MEDIE
Nærmer sig aftale
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
DAGENS SPILFORSLAG
Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen
NYHEDER
Jens Stage med smuk scoring i målfest
TIPSBLADETS DOM
Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’
NYHEDER
