Ankersen om uønsket brud: Betød ekstremt meget

Peter Ankersen beskriver sin sidste tid i FC København, som en perfekt afsked før skiftet til FC Nordsjælland.



For godt to måneder siden havde Peter Ankersen en afgørende rolle i, at FC København tog tredjepladsen i Superligaen foran FC Nordsjælland.

Siden er det blevet til et skifte til netop FCN, og det glæder Ankersen.

– Det har været dejligt at få sin fremtid på plads, efter at jeg var færdig i FCK, så jeg kunne gå på ferie med ro i sindet, siger han.

Foråret var nemlig fyldt med uvished for den 33-årig højre back, der stod over for et kontraktudløb hos FCK.

– Jeg har gennem hele forløbet gjort det klart, hvad min prioritet var. Men der var nogle i FCK, der ikke havde samme holdning, og det respekterede jeg.

Ankersen forklarer, at han tidligt i foråret forsøgte at få en afklaring på sin fremtid, men at klubben ikke kunne give ham den.

Udmeldingen om bruddet kom undervejs i forårssæsonen. Det ændrede ikke på, at Ankersen havde bidt sig fast i startopstillingen og leverede en god indsats gennem mesterskabsspillet.

– Det betød ekstremt meget for mig, at jeg gik på ferie med en følelse af, at jeg havde efterladt klubben i bedst mulige tilstand i forhold til det scenarie, den befandt sig i.

– Jeg ville også gerne efterlade et godt aftryk, og jeg har fornemmet på FCK-fansenes reaktion og min afsked, at det har været gensidigt. Så jeg kunne ikke have fået en bedre afsked, end hvad var tilfældet, siger han.

Efter bruddet med hovedstadsklubben kom FCN på banen, og skiftet kalder Ankersen for en "nobrainer".

– Det har været fantastisk, og det er en dejlig nem gruppe at komme ind i.

– Der er mange unge, der gerne vil fremad, og jeg kan godt lide at være en del af at skubbe dem i den rigtige retning.

Ankersen kan fredag få sin officielle debut for FCN, når det gælder hjemmeopgøret mod oprykkeren AaB i første runde af Superligaen.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Fantastisk start for USA

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Spottet i København

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Stolt over dansk transfer

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

AGF køber ham

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Han tager hjem fra VM

‘Christian Eriksen havde advaret os’

USA får drømmestart på VM

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Elias Jelert færdig

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Overraskende melding om Oliver Christensen

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Brøndby henter Alexander Drexel



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber