Ankersen om uønsket brud: Betød ekstremt meget

Peter Ankersen beskriver sin sidste tid i FC København, som en perfekt afsked før skiftet til FC Nordsjælland.



For godt to måneder siden havde Peter Ankersen en afgørende rolle i, at FC København tog tredjepladsen i Superligaen foran FC Nordsjælland.

Siden er det blevet til et skifte til netop FCN, og det glæder Ankersen.

– Det har været dejligt at få sin fremtid på plads, efter at jeg var færdig i FCK, så jeg kunne gå på ferie med ro i sindet, siger han.

Foråret var nemlig fyldt med uvished for den 33-årig højre back, der stod over for et kontraktudløb hos FCK.

– Jeg har gennem hele forløbet gjort det klart, hvad min prioritet var. Men der var nogle i FCK, der ikke havde samme holdning, og det respekterede jeg.

Ankersen forklarer, at han tidligt i foråret forsøgte at få en afklaring på sin fremtid, men at klubben ikke kunne give ham den.

Udmeldingen om bruddet kom undervejs i forårssæsonen. Det ændrede ikke på, at Ankersen havde bidt sig fast i startopstillingen og leverede en god indsats gennem mesterskabsspillet.

– Det betød ekstremt meget for mig, at jeg gik på ferie med en følelse af, at jeg havde efterladt klubben i bedst mulige tilstand i forhold til det scenarie, den befandt sig i.

– Jeg ville også gerne efterlade et godt aftryk, og jeg har fornemmet på FCK-fansenes reaktion og min afsked, at det har været gensidigt. Så jeg kunne ikke have fået en bedre afsked, end hvad var tilfældet, siger han.

Efter bruddet med hovedstadsklubben kom FCN på banen, og skiftet kalder Ankersen for en "nobrainer".

– Det har været fantastisk, og det er en dejlig nem gruppe at komme ind i.

– Der er mange unge, der gerne vil fremad, og jeg kan godt lide at være en del af at skubbe dem i den rigtige retning.

Ankersen kan fredag få sin officielle debut for FCN, når det gælder hjemmeopgøret mod oprykkeren AaB i første runde af Superligaen.

/ritzau/





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Transferbombe i Real Madrid?

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

AGF – Viborg FF

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

FC Midtjylland – Brøndby IF



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Froholdt med vild hæder i Portugal

Lewandowski forlader FC Barcelona

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Salah sender særlig besked



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

To storklubber bejler til Morten Hjulmand



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

Ny offensiv transfer i FCN?

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

FC København – Randers FC

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Manchester City vinder FA Cup



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt