Ankersen om uønsket brud: Betød ekstremt meget

Peter Ankersen beskriver sin sidste tid i FC København, som en perfekt afsked før skiftet til FC Nordsjælland.



For godt to måneder siden havde Peter Ankersen en afgørende rolle i, at FC København tog tredjepladsen i Superligaen foran FC Nordsjælland.

Siden er det blevet til et skifte til netop FCN, og det glæder Ankersen.

– Det har været dejligt at få sin fremtid på plads, efter at jeg var færdig i FCK, så jeg kunne gå på ferie med ro i sindet, siger han.

Foråret var nemlig fyldt med uvished for den 33-årig højre back, der stod over for et kontraktudløb hos FCK.

– Jeg har gennem hele forløbet gjort det klart, hvad min prioritet var. Men der var nogle i FCK, der ikke havde samme holdning, og det respekterede jeg.

Ankersen forklarer, at han tidligt i foråret forsøgte at få en afklaring på sin fremtid, men at klubben ikke kunne give ham den.

Udmeldingen om bruddet kom undervejs i forårssæsonen. Det ændrede ikke på, at Ankersen havde bidt sig fast i startopstillingen og leverede en god indsats gennem mesterskabsspillet.

– Det betød ekstremt meget for mig, at jeg gik på ferie med en følelse af, at jeg havde efterladt klubben i bedst mulige tilstand i forhold til det scenarie, den befandt sig i.

– Jeg ville også gerne efterlade et godt aftryk, og jeg har fornemmet på FCK-fansenes reaktion og min afsked, at det har været gensidigt. Så jeg kunne ikke have fået en bedre afsked, end hvad var tilfældet, siger han.

Efter bruddet med hovedstadsklubben kom FCN på banen, og skiftet kalder Ankersen for en "nobrainer".

– Det har været fantastisk, og det er en dejlig nem gruppe at komme ind i.

– Der er mange unge, der gerne vil fremad, og jeg kan godt lide at være en del af at skubbe dem i den rigtige retning.

Ankersen kan fredag få sin officielle debut for FCN, når det gælder hjemmeopgøret mod oprykkeren AaB i første runde af Superligaen.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Han er VM’s bedste spiller

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Kæmpe talent rygtes til Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

FC København kan miste endnu en stjerne

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Afsløring: FC København sælger Achouri

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Flere slagter dansker efter grim aktion

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

Snød FC København for keeper

FCM-profiler skadet inden Superliga-start



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Tuchel føler “den største smerte af alle”

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub