Ankersen om uønsket brud: Betød ekstremt meget

Peter Ankersen beskriver sin sidste tid i FC København, som en perfekt afsked før skiftet til FC Nordsjælland.



For godt to måneder siden havde Peter Ankersen en afgørende rolle i, at FC København tog tredjepladsen i Superligaen foran FC Nordsjælland.

Siden er det blevet til et skifte til netop FCN, og det glæder Ankersen.

– Det har været dejligt at få sin fremtid på plads, efter at jeg var færdig i FCK, så jeg kunne gå på ferie med ro i sindet, siger han.

Foråret var nemlig fyldt med uvished for den 33-årig højre back, der stod over for et kontraktudløb hos FCK.

– Jeg har gennem hele forløbet gjort det klart, hvad min prioritet var. Men der var nogle i FCK, der ikke havde samme holdning, og det respekterede jeg.

Ankersen forklarer, at han tidligt i foråret forsøgte at få en afklaring på sin fremtid, men at klubben ikke kunne give ham den.

Udmeldingen om bruddet kom undervejs i forårssæsonen. Det ændrede ikke på, at Ankersen havde bidt sig fast i startopstillingen og leverede en god indsats gennem mesterskabsspillet.

– Det betød ekstremt meget for mig, at jeg gik på ferie med en følelse af, at jeg havde efterladt klubben i bedst mulige tilstand i forhold til det scenarie, den befandt sig i.

– Jeg ville også gerne efterlade et godt aftryk, og jeg har fornemmet på FCK-fansenes reaktion og min afsked, at det har været gensidigt. Så jeg kunne ikke have fået en bedre afsked, end hvad var tilfældet, siger han.

Efter bruddet med hovedstadsklubben kom FCN på banen, og skiftet kalder Ankersen for en "nobrainer".

– Det har været fantastisk, og det er en dejlig nem gruppe at komme ind i.

– Der er mange unge, der gerne vil fremad, og jeg kan godt lide at være en del af at skubbe dem i den rigtige retning.

Ankersen kan fredag få sin officielle debut for FCN, når det gælder hjemmeopgøret mod oprykkeren AaB i første runde af Superligaen.

/ritzau/





Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Gaveregn over FC Midtjylland

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Vil ikke juble i Parken

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Supercomputer: De vinder Superligaen

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Afslører Brøndbys transferplaner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’