For godt to måneder siden havde Peter Ankersen en afgørende rolle i, at FC København tog tredjepladsen i Superligaen foran FC Nordsjælland.
Siden er det blevet til et skifte til netop FCN, og det glæder Ankersen.
– Det har været dejligt at få sin fremtid på plads, efter at jeg var færdig i FCK, så jeg kunne gå på ferie med ro i sindet, siger han.
Foråret var nemlig fyldt med uvished for den 33-årig højre back, der stod over for et kontraktudløb hos FCK.
– Jeg har gennem hele forløbet gjort det klart, hvad min prioritet var. Men der var nogle i FCK, der ikke havde samme holdning, og det respekterede jeg.
Ankersen forklarer, at han tidligt i foråret forsøgte at få en afklaring på sin fremtid, men at klubben ikke kunne give ham den.
Udmeldingen om bruddet kom undervejs i forårssæsonen. Det ændrede ikke på, at Ankersen havde bidt sig fast i startopstillingen og leverede en god indsats gennem mesterskabsspillet.
– Det betød ekstremt meget for mig, at jeg gik på ferie med en følelse af, at jeg havde efterladt klubben i bedst mulige tilstand i forhold til det scenarie, den befandt sig i.
– Jeg ville også gerne efterlade et godt aftryk, og jeg har fornemmet på FCK-fansenes reaktion og min afsked, at det har været gensidigt. Så jeg kunne ikke have fået en bedre afsked, end hvad var tilfældet, siger han.
Efter bruddet med hovedstadsklubben kom FCN på banen, og skiftet kalder Ankersen for en "nobrainer".
– Det har været fantastisk, og det er en dejlig nem gruppe at komme ind i.
– Der er mange unge, der gerne vil fremad, og jeg kan godt lide at være en del af at skubbe dem i den rigtige retning.
Ankersen kan fredag få sin officielle debut for FCN, når det gælder hjemmeopgøret mod oprykkeren AaB i første runde af Superligaen.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Brøndby-profil med fra start
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
NYHEDER
Elias Jelert færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
OPTAKT
Haiti – Skotland
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
TOPNYHED