Ankersen om uønsket brud: Betød ekstremt meget

Peter Ankersen beskriver sin sidste tid i FC København, som en perfekt afsked før skiftet til FC Nordsjælland.



For godt to måneder siden havde Peter Ankersen en afgørende rolle i, at FC København tog tredjepladsen i Superligaen foran FC Nordsjælland.

Siden er det blevet til et skifte til netop FCN, og det glæder Ankersen.

– Det har været dejligt at få sin fremtid på plads, efter at jeg var færdig i FCK, så jeg kunne gå på ferie med ro i sindet, siger han.

Foråret var nemlig fyldt med uvished for den 33-årig højre back, der stod over for et kontraktudløb hos FCK.

– Jeg har gennem hele forløbet gjort det klart, hvad min prioritet var. Men der var nogle i FCK, der ikke havde samme holdning, og det respekterede jeg.

Ankersen forklarer, at han tidligt i foråret forsøgte at få en afklaring på sin fremtid, men at klubben ikke kunne give ham den.

Udmeldingen om bruddet kom undervejs i forårssæsonen. Det ændrede ikke på, at Ankersen havde bidt sig fast i startopstillingen og leverede en god indsats gennem mesterskabsspillet.

– Det betød ekstremt meget for mig, at jeg gik på ferie med en følelse af, at jeg havde efterladt klubben i bedst mulige tilstand i forhold til det scenarie, den befandt sig i.

– Jeg ville også gerne efterlade et godt aftryk, og jeg har fornemmet på FCK-fansenes reaktion og min afsked, at det har været gensidigt. Så jeg kunne ikke have fået en bedre afsked, end hvad var tilfældet, siger han.

Efter bruddet med hovedstadsklubben kom FCN på banen, og skiftet kalder Ankersen for en "nobrainer".

– Det har været fantastisk, og det er en dejlig nem gruppe at komme ind i.

– Der er mange unge, der gerne vil fremad, og jeg kan godt lide at være en del af at skubbe dem i den rigtige retning.

Ankersen kan fredag få sin officielle debut for FCN, når det gælder hjemmeopgøret mod oprykkeren AaB i første runde af Superligaen.

/ritzau/





TransferLIVE: Newcastle tæt på overraskende køb




LIVE

VM-LIVE: Han bliver Portugals nye træner

Supercomputer: De vinder VM

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer



LIVE

TransferLIVE: Newcastle tæt på overraskende køb

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Færdig

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Scorer vanvittig løn i Premier League

Belgien knuser USA



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Enig med FC Midtjylland-angriber

Argentina – Egypten

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Her er 1/8-finalerne ved VM



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

AGF-spiller idømt karantæne

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb