RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet): Peter Ankersen løb med det meste af opmærksomheden, da FC Nordsjælland fredag indledte Superliga-sæsonen med en sikker 3-0-sejr hjemme mod AaB.
Den tidligere FCK'er scorede og blev kåret til kampens spiller i sin debut, og efter slutfløjtet var holdkammeraten Oliver Villadsen klar med rosende ord, da han blev spurgt til Ankersens præstation.
– Han scorer et mål! Jeg tror nærmest ikke, at det kan blive en bedre debut. Det er stærkt af ham. Jeg synes sgu, at han er en top fyr, det må jeg sige. Jeg er glad for, at FCK slap ham, for han kommer kun til at gøre os bedre og dem dårligere. Så det er dejligt. Det er rigtig mange spillere her, der kan lære rigtigt meget af ham, lød det fra Oliver Villadsen.
Villadsen var selv en af Nordsjællands bedste i dag, hvor han fra sin nye position som venstre back var arkitekten bag hjemmeholdets to scoringer i første halvleg.
– Jeg synes, at jeg spiller en god kamp. Det er selvfølgelig anderledes i forhold til at spille i højre side. Jeg kan godt mærke, at der er nogle forskelle, men jeg synes, at jeg klarede opgaven okay.
– Jeg vil selvfølgelig helst spille i højre side. Jeg føler, at jeg er bedst på den position. Men det er også en fordel for mig, at jeg kan spille i begge sider, lød det fra Oliver Villadsen.
Generelt var der tale om en rigtig fin start på sæsonen for FC Nordsjælland, påpegede backen.
– Det var dejligt med en sejr. Man kan jo ikke starte sæsonen bedre end at vinde. Så det er vi tilfredse med. Når det er første kamp i sæsonen, så laver man også nogle fejl, hvilket er forventet. Der er nogle perioder, hvor man godt kan være lidt shaky. Men vi vinder 3-0 over det, jeg faktisk synes var et godt AaB-hold, lød det afslutningsvist fra Oliver Villadsen.
FC Nordsjællands næste kamp er hjemme mod FC Midtjylland søndag den 27. juli.
LIVE
LIVE: Horsens scorer direkte på hjørne
NYHEDER
Horsens og Hvidovre spiller uafgjort
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Oddset styrtdykker
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
Esbjerg efterlyser informationer om toilethærværk
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
EKSKLUSIVT
Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
INTERVIEW