RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet): Peter Ankersen løb med det meste af opmærksomheden, da FC Nordsjælland fredag indledte Superliga-sæsonen med en sikker 3-0-sejr hjemme mod AaB.
Den tidligere FCK'er scorede og blev kåret til kampens spiller i sin debut, og efter slutfløjtet var holdkammeraten Oliver Villadsen klar med rosende ord, da han blev spurgt til Ankersens præstation.
– Han scorer et mål! Jeg tror nærmest ikke, at det kan blive en bedre debut. Det er stærkt af ham. Jeg synes sgu, at han er en top fyr, det må jeg sige. Jeg er glad for, at FCK slap ham, for han kommer kun til at gøre os bedre og dem dårligere. Så det er dejligt. Det er rigtig mange spillere her, der kan lære rigtigt meget af ham, lød det fra Oliver Villadsen.
Villadsen var selv en af Nordsjællands bedste i dag, hvor han fra sin nye position som venstre back var arkitekten bag hjemmeholdets to scoringer i første halvleg.
– Jeg synes, at jeg spiller en god kamp. Det er selvfølgelig anderledes i forhold til at spille i højre side. Jeg kan godt mærke, at der er nogle forskelle, men jeg synes, at jeg klarede opgaven okay.
– Jeg vil selvfølgelig helst spille i højre side. Jeg føler, at jeg er bedst på den position. Men det er også en fordel for mig, at jeg kan spille i begge sider, lød det fra Oliver Villadsen.
Generelt var der tale om en rigtig fin start på sæsonen for FC Nordsjælland, påpegede backen.
– Det var dejligt med en sejr. Man kan jo ikke starte sæsonen bedre end at vinde. Så det er vi tilfredse med. Når det er første kamp i sæsonen, så laver man også nogle fejl, hvilket er forventet. Der er nogle perioder, hvor man godt kan være lidt shaky. Men vi vinder 3-0 over det, jeg faktisk synes var et godt AaB-hold, lød det afslutningsvist fra Oliver Villadsen.
FC Nordsjællands næste kamp er hjemme mod FC Midtjylland søndag den 27. juli.
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Offentliggøres i dag
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
OPTAKT
OB – Randers FC
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
NYHEDER