RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet): Peter Ankersen løb med det meste af opmærksomheden, da FC Nordsjælland fredag indledte Superliga-sæsonen med en sikker 3-0-sejr hjemme mod AaB.
Den tidligere FCK'er scorede og blev kåret til kampens spiller i sin debut, og efter slutfløjtet var holdkammeraten Oliver Villadsen klar med rosende ord, da han blev spurgt til Ankersens præstation.
– Han scorer et mål! Jeg tror nærmest ikke, at det kan blive en bedre debut. Det er stærkt af ham. Jeg synes sgu, at han er en top fyr, det må jeg sige. Jeg er glad for, at FCK slap ham, for han kommer kun til at gøre os bedre og dem dårligere. Så det er dejligt. Det er rigtig mange spillere her, der kan lære rigtigt meget af ham, lød det fra Oliver Villadsen.
Villadsen var selv en af Nordsjællands bedste i dag, hvor han fra sin nye position som venstre back var arkitekten bag hjemmeholdets to scoringer i første halvleg.
– Jeg synes, at jeg spiller en god kamp. Det er selvfølgelig anderledes i forhold til at spille i højre side. Jeg kan godt mærke, at der er nogle forskelle, men jeg synes, at jeg klarede opgaven okay.
– Jeg vil selvfølgelig helst spille i højre side. Jeg føler, at jeg er bedst på den position. Men det er også en fordel for mig, at jeg kan spille i begge sider, lød det fra Oliver Villadsen.
Generelt var der tale om en rigtig fin start på sæsonen for FC Nordsjælland, påpegede backen.
– Det var dejligt med en sejr. Man kan jo ikke starte sæsonen bedre end at vinde. Så det er vi tilfredse med. Når det er første kamp i sæsonen, så laver man også nogle fejl, hvilket er forventet. Der er nogle perioder, hvor man godt kan være lidt shaky. Men vi vinder 3-0 over det, jeg faktisk synes var et godt AaB-hold, lød det afslutningsvist fra Oliver Villadsen.
FC Nordsjællands næste kamp er hjemme mod FC Midtjylland søndag den 27. juli.
LIVE
VM-LIVE: Han bliver Portugals nye træner
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
LIVE
TransferLIVE: Newcastle tæt på overraskende køb
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
Færdig
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Belgien knuser USA
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
OPTAKT
Argentina – Egypten
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
Don Ø: Mange rystede på hovedet
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
TOPNYHED
AGF-spiller idømt karantæne
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
NYHEDER