Ankersen-hyldest: Glad for at FCK slap ham

Oliver Villadsen er rigtigt godt tilfreds med, at FC København valgte at lade Peter Ankersen gå, efter at den rutinerede højre back imponerede stort i sin debut for FC Nordsjælland i fredagens 3-0-sejr over AaB.



RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet): Peter Ankersen løb med det meste af opmærksomheden, da FC Nordsjælland fredag indledte Superliga-sæsonen med en sikker 3-0-sejr hjemme mod AaB. 

Den tidligere FCK'er scorede og blev kåret til kampens spiller i sin debut, og efter slutfløjtet var holdkammeraten Oliver Villadsen klar med rosende ord, da han blev spurgt til Ankersens præstation. 

– Han scorer et mål! Jeg tror nærmest ikke, at det kan blive en bedre debut. Det er stærkt af ham. Jeg synes sgu, at han er en top fyr, det må jeg sige. Jeg er glad for, at FCK slap ham, for han kommer kun til at gøre os bedre og dem dårligere. Så det er dejligt. Det er rigtig mange spillere her, der kan lære rigtigt meget af ham, lød det fra Oliver Villadsen. 

Villadsen var selv en af Nordsjællands bedste i dag, hvor han fra sin nye position som venstre back var arkitekten bag hjemmeholdets to scoringer i første halvleg. 

– Jeg synes, at jeg spiller en god kamp. Det er selvfølgelig anderledes i forhold til at spille i højre side. Jeg kan godt mærke, at der er nogle forskelle, men jeg synes, at jeg klarede opgaven okay.

– Jeg vil selvfølgelig helst spille i højre side. Jeg føler, at jeg er bedst på den position. Men det er også en fordel for mig, at jeg kan spille i begge sider, lød det fra Oliver Villadsen. 

Generelt var der tale om en rigtig fin start på sæsonen for FC Nordsjælland, påpegede backen. 

– Det var dejligt med en sejr. Man kan jo ikke starte sæsonen bedre end at vinde. Så det er vi tilfredse med. Når det er første kamp i sæsonen, så laver man også nogle fejl, hvilket er forventet. Der er nogle perioder, hvor man godt kan være lidt shaky. Men vi vinder 3-0 over det, jeg faktisk synes var et godt AaB-hold, lød det afslutningsvist fra Oliver Villadsen. 

FC Nordsjællands næste kamp er hjemme mod FC Midtjylland søndag den 27. juli. 





Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund




LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Andreas Christensen afviser tilbud

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Offentliggøres i dag



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

OB – Randers FC



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham