RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet): Peter Ankersen løb med det meste af opmærksomheden, da FC Nordsjælland fredag indledte Superliga-sæsonen med en sikker 3-0-sejr hjemme mod AaB.
Den tidligere FCK'er scorede og blev kåret til kampens spiller i sin debut, og efter slutfløjtet var holdkammeraten Oliver Villadsen klar med rosende ord, da han blev spurgt til Ankersens præstation.
– Han scorer et mål! Jeg tror nærmest ikke, at det kan blive en bedre debut. Det er stærkt af ham. Jeg synes sgu, at han er en top fyr, det må jeg sige. Jeg er glad for, at FCK slap ham, for han kommer kun til at gøre os bedre og dem dårligere. Så det er dejligt. Det er rigtig mange spillere her, der kan lære rigtigt meget af ham, lød det fra Oliver Villadsen.
Villadsen var selv en af Nordsjællands bedste i dag, hvor han fra sin nye position som venstre back var arkitekten bag hjemmeholdets to scoringer i første halvleg.
– Jeg synes, at jeg spiller en god kamp. Det er selvfølgelig anderledes i forhold til at spille i højre side. Jeg kan godt mærke, at der er nogle forskelle, men jeg synes, at jeg klarede opgaven okay.
– Jeg vil selvfølgelig helst spille i højre side. Jeg føler, at jeg er bedst på den position. Men det er også en fordel for mig, at jeg kan spille i begge sider, lød det fra Oliver Villadsen.
Generelt var der tale om en rigtig fin start på sæsonen for FC Nordsjælland, påpegede backen.
– Det var dejligt med en sejr. Man kan jo ikke starte sæsonen bedre end at vinde. Så det er vi tilfredse med. Når det er første kamp i sæsonen, så laver man også nogle fejl, hvilket er forventet. Der er nogle perioder, hvor man godt kan være lidt shaky. Men vi vinder 3-0 over det, jeg faktisk synes var et godt AaB-hold, lød det afslutningsvist fra Oliver Villadsen.
FC Nordsjællands næste kamp er hjemme mod FC Midtjylland søndag den 27. juli.
LIVE
VM-LIVE: Slimane raser efter exit
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
OPTAKT
Argentina – Østrig
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Norge – Senegal
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
OPTAKT
Spanien – Saudi-Arabien
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
NYHEDER