Arek Onyszko: Han er Superligaens bedste målmand

Superliga-legenden Arek Onyszko er ikke i tvivl om, hvem der er den bedste målvogter i Danmarks øverste fodboldrække.



Hvis der er noget Polen er god til, så er det at udvikle målmænd.

Bartłomiej Drągowski, Wojciech Szczęsny, Łukasz Skorupski, Marcin Bulka, Łukasz Fabiański og Superligaens egen Kamil Grabara er et udpluk af nogle af de målmænd, som lige nu spiller på et højt internationalt niveau.

Det skaber selvsagt konkurrence om pladserne på landsholdet, hvor Wojciech Szczęsny gennem mange år har siddet tungt på positionen som førstekeeper. Men hvem der skal udgøre resten af Polens målmandsteam er til evig debat.

Ifølge den tidligere Superliga-målmand Arkadiusz Onyszko, består hans trio af Szczęsny, Skorupski og Bułka, men i fremtiden vil han pege på FC Københavns polske målvogter Kamil Grabara som en fast del af landsholdet.

– De naturlige kandidater er Bułka og Grabara. De gør det begge godt i denne sæson. Marcin viser sin klasse i den franske liga. Kamil gør det godt i Champions League og er den bedste målmand i Superligaen, siger han i et interview med TVP Sport.

Kamil Grabara står indtil videre noteret for en enkelt polsk landskamp tilbage i foråret 2022. Dengang hed træneren Czeslaw Michniewicz, men siden er der sket en del på sidelinjen, hvor Fernando Santos og siden Michal Probierz har taget over.

Faktisk kaldte Fernando Santos Kamil Grabara ind til en samling sidste år, men her var han tvunget til at blive hjemme på grund af en kontrol af den ansigtsskade, som gør, at han bærer maske til hver kamp.

– Hør her, det er ikke op til mig at sætte mig selv på det polske landshold. Jeg kan altid leve med det faktum, at der åbenbart er bedre målmænd end mig. Det har jeg det absolut fint med. En dag, når jeg er god nok, så kan det være, at jeg bliver udtaget til landsholdet, sagde Kamil Grabara til Viaplay sidste år.

Flere polske eksperter, journalister og kommentatorer har dog undret sig over de konstante fravalg af FCK-keeperen, men det er selvsagt ikke dem, der udtager landsholdet.

Det gør Michal Probierz, der skal forsøge at kvalificere Polen til EM. De skal spille playoff-kampe om at sikre sig en af de sidste billetter til slutrunden. Vinder de over Estland senere på måneden, møder man vinderen af Wales og Finland om en EM-billet.





LIVE

LIVE: Reagerer på vilde anklager

Brian Riemer giver klar besked

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Kæmpe kærlighedserklæring

I svime: Som en ny spiller

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Froholdt på tavlen i storkamp

Narteys krav til ny kontrakt

Wow – det må man ALDRIG gøre!



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Vil have ham væk fra FC København

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

Var direkte fra træningsbanen

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

I chok: Har aldrig set lignende

– Han har måske været lagt lidt på is

Alpha retter hård kritik

Rasmus Højlund i massiv modvind

LIVE: Hold da op – kanonkasse!

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp

Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer

Milliardær skylder Superliga-klub millioner



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Han er Eriksen og co’s nye træner

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Ekspert: ‘Alt er gået galt!’

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

Højlund står til at slå personlige rekorder

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF

Tung mandagskamp i Rom

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

DBU: Ham peger vi på

Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen

Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg

Michelsen: Langt til Copacabana

Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig

City spiller sig videre i FA Cuppen

Yamal sikrede vigtige point til Barcelona