Hvis der er noget Polen er god til, så er det at udvikle målmænd.
Bartłomiej Drągowski, Wojciech Szczęsny, Łukasz Skorupski, Marcin Bulka, Łukasz Fabiański og Superligaens egen Kamil Grabara er et udpluk af nogle af de målmænd, som lige nu spiller på et højt internationalt niveau.
Det skaber selvsagt konkurrence om pladserne på landsholdet, hvor Wojciech Szczęsny gennem mange år har siddet tungt på positionen som førstekeeper. Men hvem der skal udgøre resten af Polens målmandsteam er til evig debat.
Ifølge den tidligere Superliga-målmand Arkadiusz Onyszko, består hans trio af Szczęsny, Skorupski og Bułka, men i fremtiden vil han pege på FC Københavns polske målvogter Kamil Grabara som en fast del af landsholdet.
– De naturlige kandidater er Bułka og Grabara. De gør det begge godt i denne sæson. Marcin viser sin klasse i den franske liga. Kamil gør det godt i Champions League og er den bedste målmand i Superligaen, siger han i et interview med TVP Sport.
Kamil Grabara står indtil videre noteret for en enkelt polsk landskamp tilbage i foråret 2022. Dengang hed træneren Czeslaw Michniewicz, men siden er der sket en del på sidelinjen, hvor Fernando Santos og siden Michal Probierz har taget over.
Faktisk kaldte Fernando Santos Kamil Grabara ind til en samling sidste år, men her var han tvunget til at blive hjemme på grund af en kontrol af den ansigtsskade, som gør, at han bærer maske til hver kamp.
– Hør her, det er ikke op til mig at sætte mig selv på det polske landshold. Jeg kan altid leve med det faktum, at der åbenbart er bedre målmænd end mig. Det har jeg det absolut fint med. En dag, når jeg er god nok, så kan det være, at jeg bliver udtaget til landsholdet, sagde Kamil Grabara til Viaplay sidste år.
Flere polske eksperter, journalister og kommentatorer har dog undret sig over de konstante fravalg af FCK-keeperen, men det er selvsagt ikke dem, der udtager landsholdet.
Det gør Michal Probierz, der skal forsøge at kvalificere Polen til EM. De skal spille playoff-kampe om at sikre sig en af de sidste billetter til slutrunden. Vinder de over Estland senere på måneden, møder man vinderen af Wales og Finland om en EM-billet.
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
NYHEDER
FIFA straffer Benfica-spiller hårdt
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
MEDIE
Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
OPTAKT
Manchester City – Brentford
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE