Hvis der er noget Polen er god til, så er det at udvikle målmænd.
Bartłomiej Drągowski, Wojciech Szczęsny, Łukasz Skorupski, Marcin Bulka, Łukasz Fabiański og Superligaens egen Kamil Grabara er et udpluk af nogle af de målmænd, som lige nu spiller på et højt internationalt niveau.
Det skaber selvsagt konkurrence om pladserne på landsholdet, hvor Wojciech Szczęsny gennem mange år har siddet tungt på positionen som førstekeeper. Men hvem der skal udgøre resten af Polens målmandsteam er til evig debat.
Ifølge den tidligere Superliga-målmand Arkadiusz Onyszko, består hans trio af Szczęsny, Skorupski og Bułka, men i fremtiden vil han pege på FC Københavns polske målvogter Kamil Grabara som en fast del af landsholdet.
– De naturlige kandidater er Bułka og Grabara. De gør det begge godt i denne sæson. Marcin viser sin klasse i den franske liga. Kamil gør det godt i Champions League og er den bedste målmand i Superligaen, siger han i et interview med TVP Sport.
Kamil Grabara står indtil videre noteret for en enkelt polsk landskamp tilbage i foråret 2022. Dengang hed træneren Czeslaw Michniewicz, men siden er der sket en del på sidelinjen, hvor Fernando Santos og siden Michal Probierz har taget over.
Faktisk kaldte Fernando Santos Kamil Grabara ind til en samling sidste år, men her var han tvunget til at blive hjemme på grund af en kontrol af den ansigtsskade, som gør, at han bærer maske til hver kamp.
– Hør her, det er ikke op til mig at sætte mig selv på det polske landshold. Jeg kan altid leve med det faktum, at der åbenbart er bedre målmænd end mig. Det har jeg det absolut fint med. En dag, når jeg er god nok, så kan det være, at jeg bliver udtaget til landsholdet, sagde Kamil Grabara til Viaplay sidste år.
Flere polske eksperter, journalister og kommentatorer har dog undret sig over de konstante fravalg af FCK-keeperen, men det er selvsagt ikke dem, der udtager landsholdet.
Det gør Michal Probierz, der skal forsøge at kvalificere Polen til EM. De skal spille playoff-kampe om at sikre sig en af de sidste billetter til slutrunden. Vinder de over Estland senere på måneden, møder man vinderen af Wales og Finland om en EM-billet.
LIVE
TransferLIVE: Bekræfter Superliga-interesse
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bud på Jonathan Fischer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
TOPNYHED
Klar for FC København
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
HELT VILDT
“Det går over i historien”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Agent: Derfor har vi mere magt i moderne fodbold
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
Spanien har et ekstra øje på Messi
NYHEDER