Argentina vandt tidligt mandag morgen dansk tid Copa America med en finalesejr på 1-0 over Colombia.
Lautaro Martínez stod i den forlængede spilletid for kampens eneste mål og sikrede dermed Argentina sejren og landets titel nummer 16 i turneringen.
Colombia vandt sit første og hidtil eneste Copa America-trofæ i 2001 og må altså vente mindst fire år på at få chancen igen.
Martinez blev skiftet ind efter den regulære spilletids udløb og udnyttede et kvarters tid senere en friløber til at sende bolden over Camilo Vargas i det colombianske mål.
Forinden havde kampens betydning sat sit præg på den låste affære, som Lionel Messi måtte forlade midtvejs i anden halvleg.
Den 37-årige stjerne kom tilsyneladende til skade med sin ankel før pausen og var ikke i stand til at fuldføre kampen. Mens han overværede afgørelsen fra bænken, sad han med en tydeligt hævet ankel.
Finalen var blevet udsat i mere end en time.
Det skete efter kaotiske scener, hvor tusinder af tilskuere uden billet forsøgte at storme stadion i den amerikanske storby Miami, hvor kampen bliver spillet.
– Fulde af forventning til aftenens Copa America-finale har tusindvis af fans uden billet forsøgt at tvinge sig afgang til stadion til stor fare for tilskuere, sikkerhedsvagter og politi, lød det i en udtalelse fra en talsperson fra Hard Rock Stadium i Miami.
Videoer på sociale medier viser, hvordan sikkerhedsvagter kæmpede med fans, der forsøgte at bryde gennem afspærringer ind til Hard Rock Stadium.
Det lykkedes senere politiet at lukke indgangene, hvilket dog betød, at adskillige personer blev efterladt uden for afspærringerne i forsøget på at komme ind, inden kampen gik i gang.
Begge hold forlod banen, mens dramaet udspillede sig.
Et vidne har oplyst til Reuters, at tilskuere blev smidt ud af stadion af sikkerhedsvagter.
Spillere har oplyst, at flere af deres familier ikke nåede frem til kampen i tide på grund af kaos foran stadionet, der også skal lægge græs til det den kommende VM-slutrunde i 2026.
Det kommende VM i fodbold spilles i USA, Mexico og Canada.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Stjerne skælder ud efter fiasko
EKSKLUSIVT
På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
NYHEDER
Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet
TOPNYHED
Spottet i København
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
OPTAKT
Tyskland – Curacao
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
NYHEDER
Skotland henter første VM-sejr i 36 år
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
OPTAKT