Argentina vandt tidligt mandag morgen dansk tid Copa America med en finalesejr på 1-0 over Colombia.
Lautaro Martínez stod i den forlængede spilletid for kampens eneste mål og sikrede dermed Argentina sejren og landets titel nummer 16 i turneringen.
Colombia vandt sit første og hidtil eneste Copa America-trofæ i 2001 og må altså vente mindst fire år på at få chancen igen.
Martinez blev skiftet ind efter den regulære spilletids udløb og udnyttede et kvarters tid senere en friløber til at sende bolden over Camilo Vargas i det colombianske mål.
Forinden havde kampens betydning sat sit præg på den låste affære, som Lionel Messi måtte forlade midtvejs i anden halvleg.
Den 37-årige stjerne kom tilsyneladende til skade med sin ankel før pausen og var ikke i stand til at fuldføre kampen. Mens han overværede afgørelsen fra bænken, sad han med en tydeligt hævet ankel.
Finalen var blevet udsat i mere end en time.
Det skete efter kaotiske scener, hvor tusinder af tilskuere uden billet forsøgte at storme stadion i den amerikanske storby Miami, hvor kampen bliver spillet.
– Fulde af forventning til aftenens Copa America-finale har tusindvis af fans uden billet forsøgt at tvinge sig afgang til stadion til stor fare for tilskuere, sikkerhedsvagter og politi, lød det i en udtalelse fra en talsperson fra Hard Rock Stadium i Miami.
Videoer på sociale medier viser, hvordan sikkerhedsvagter kæmpede med fans, der forsøgte at bryde gennem afspærringer ind til Hard Rock Stadium.
Det lykkedes senere politiet at lukke indgangene, hvilket dog betød, at adskillige personer blev efterladt uden for afspærringerne i forsøget på at komme ind, inden kampen gik i gang.
Begge hold forlod banen, mens dramaet udspillede sig.
Et vidne har oplyst til Reuters, at tilskuere blev smidt ud af stadion af sikkerhedsvagter.
Spillere har oplyst, at flere af deres familier ikke nåede frem til kampen i tide på grund af kaos foran stadionet, der også skal lægge græs til det den kommende VM-slutrunde i 2026.
Det kommende VM i fodbold spilles i USA, Mexico og Canada.
/ritzau/
LIVE
LIVE: U19-brag mellem FCK og BIF afgjort i straffe
Iran kommer med krav før VM
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
EKSKLUSIVT
Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
OPTAKT