Argentiner rygtes til FC København

Ifølge argentinsk fanmedie er FC København ude efter den unge forsvarsspiller Elias Machuca fra Racing Club.



FC København har kurs mod Superliga-titlen og har et forspring på seks point ned til den nærmeste forfølger, FC Midtjylland, men københavnerne er også allerede godt i gang med at forberede sig på de kommende transfervinduer.

I den forbindelse forlyder det, at den argentinske forsvarsspiller Elías Machuca fra Racing Club i hjemlandet til FC København. Angiveligt skal Peter Christiansen og kompagni allerede have budt på spilleren.

Det skriver fanmediet Racingmaniacos og journalisten Leandro Adonio Bell, der er direktør for sitet, på Twitter.

Hvis ikke det lykkes for FC København at købe Elías Machuca denne sommer, kan de hente den unge argentiner på en fri transfer til vinter. Til den tid udløber hans aftale med Racing Club nemlig.

Elías Machuca er 19 år gammel og gør sig i det centrale forsvar for Racing Clubs andethold. Han har spillet en førsteholdskamp for Racing Club, mens han har en fortid på Argentinas U16-landshold. 

Såfremt den unge argentiner havner i FCK og får spilletid i Superligaen, vil han blive den femte argentiner til at spille Superliga-fodbold. Én anden argentiner har spillet i FC København, og det er Franco Mussis, der nåede en kamp. De tre øvrige argentinere, der har optrådt i Superligaen, er Alexander Szymanowski, Santiago Villafane og Mauricio Ortiz. 





Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job




LIVE

LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Afsløring: De er færdige i Randers

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Guardiola stopper – han skal erstatte ham



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Fortryder FC Barcelona-transfer

Vil hente FC Midtjylland-profil

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Chelsea – Tottenham

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Neestrup jagtes af storklub

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

AGF jagter hollandsk talent