Arnesen om Brøndby-boss: Det var umuligt for ham!

Hvem er Brøndbys nye fodbolddirektør? Tipsbladet har talt med tre aktører, der kender ham.



Brøndbys nye fodbolddirektør hedder Benjamin Schmedes.

Han er mandag blevet præsenteret på den københavnske Vestegn efter et halvt år som klubløs. Han har senest været sportschef i Vitesse, men har også været ansat i Hamburger SV og VfL Osnabrück.

Karrieren udenfor kridtstregerne startede i Hamburger SV i 2009, hvor han senere blev forfremmet til chefscout. Frank Arnesen, der var sportsdirektør i Hamburger SV fra 2011 til 2013, kender derfor Benjamin Schmedes.

– Han har en rigtig god uddanelse, og dygtiggjorde sig efter karrieren i fodbolden uden for banen. Det er han lykkedes godt med, og han kom også til Vitesse. Det var dog en hård tid og nærmest umuligt for ham, da de ikke havde nogen penge, siger Frank Arnesen til Tipsbladet.

I sidste sæson rykkede Benjamin Schmedes og Vitesse også ud af Eredivisie som følge af en skrantende økonomi.

– Han kom til Vitesse, da krigen mellem Ukraine og Rusland brød ud. Vitesses russiske ejere stoppede med at give klubben penge. Benjamin Schmedes havde derfor ingen penge at købe spillere for og forlod uden en fratrædelsesordning, fortæller Sander Maassen van den Brink, der dækker Vitesse tæt for Omroep Gelderland, til Tipsbladet.

Faktisk blev Benjamin Schmedes sat udenfor indflydelse i en periode.

– Philip Cocu (tidligere træner, red.) hentede mange spillere for ingen penge via sit netværk. Schmedes hentede ikke spillerne i den periode, men ingen var sure på ham, da han ikke kunne gøre noget som helst. Han havde ingen penge, og det var meget svært for ham. Efter halvanden sæson sagde han farvel, da han ikke kunne se en fremtid for sig selv og klubben, siger Sander Maassen van den Brink.

Vitesse er flere gange blevet forsøgt solgt, hvor et amerikansk salg blandt andet er blevet afvist af det hollandske fodboldforbund. For nyligt blev Vitesse også fratrukket 21 point og er aktuelt bundprop i den næstbedste hollandske række med -8 point.

– Han har gjort sit bedste og oplevet den her verden fra sin hårde side, da han har skullet afskedige personale og spillere. Det har nok ikke været en god tid, men en strålende erfaring for ham, og en oplevelse af, hvordan fodboldverdenen også kan være. Det bliver spændende at følge ham i Brøndby. Han er en god og intelligent fyr, siger Frank Arnesen.

Benjamin Schmedes blev ansat i Hamburger SV i deres administration og var forretningsmand for ungdomsafdelingen, forklarer Frank Arnesen. I 2014 blev han chefscout, men på det tidspunkt var Frank Arnesen ikke længere i klubben.

Benjamin Schmedes var sportsdirektør i Vitesse fra 2022 til 2024. Foto: Alamy.

“Jeg husker ham som en god fyr”
Før pengetanken blev lukket i Vitesse, havde man et dansk islæt i Nikolai Baden Frederiksen. Han blev købt for knap 15 millioner kroner i sommeren 2021. To år senere skulle han imidlertid udlejes til Ferencvaros i Ungarn, og her var Benjamin Schmedes klubbens sportsdirektør.

– Jeg husker ham som en god fyr, og jeg havde en del samtaler med ham op til mit skifte til Ferencvaros. Han virker til at have god forståelse for sine spillere og deres tankegang, siger Nikolai Baden Frederiksen til Tipsbladet.

Planen var egentlig ikke, at Nikolai Baden Frederiksen skulle retur til Vitesse efter lejeopholdet, da Ferencvaros havde en købsoption i aftalen. Opholdet i Ungarn gik dog ikke som planlagt.

– Jeg snakkede meget med Benjamin og den daværende træner om mulighederne, men der skete også bare meget i Vitesse på daværende tidspunkt. De blev ramt af en masse straffe og sanktioner samtidig med, at jeg skulle finde ud af, hvad jeg skulle, da det ikke gik i Ferencvaros. Så Benjamin havde meget at se til, men han tog sig også tid til at forholde sig til min situation. Så jeg følte mig ikke efterladt af nogen i Vitesse.

Selvom Benjamin Schmedes og Nikolai Baden Frederiksen ikke nåede at arbejde sammen særligt længe, efterlod sportsdirektøren et godt indtryk hos Lyngby-angriberen.

– Han var typen, der kom ind og sagde godmorgen til alle. Han spurgte ind til os og passede sine ting på kontoret. Han var ikke så meget nede i omklædningsrummet, mens jeg var der, men man kunne altid komme til ham og tage en snak.

Benjamin Schmedes første opgave i Brøndby IF bliver at ansætte en ny cheftræner.





Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!




Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: Fuld opbakning

Interessant afsløring

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Kevin Diks skriver historie



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Blev informeret om mulig fyring onsdag



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Han stiller ultimative krav

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Voldsom udmelding om Froholdt

Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Brøndby i transfer-kovending?

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle

Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby

Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

Barcelona i kæmpesejr

AGF smider sejren i de døende sekunder

De må have mareridt om ham i nat!

– En gigantisk nedtur!

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?