Brøndbys nye fodbolddirektør hedder Benjamin Schmedes.
Han er mandag blevet præsenteret på den københavnske Vestegn efter et halvt år som klubløs. Han har senest været sportschef i Vitesse, men har også været ansat i Hamburger SV og VfL Osnabrück.
Karrieren udenfor kridtstregerne startede i Hamburger SV i 2009, hvor han senere blev forfremmet til chefscout. Frank Arnesen, der var sportsdirektør i Hamburger SV fra 2011 til 2013, kender derfor Benjamin Schmedes.
– Han har en rigtig god uddanelse, og dygtiggjorde sig efter karrieren i fodbolden uden for banen. Det er han lykkedes godt med, og han kom også til Vitesse. Det var dog en hård tid og nærmest umuligt for ham, da de ikke havde nogen penge, siger Frank Arnesen til Tipsbladet.
I sidste sæson rykkede Benjamin Schmedes og Vitesse også ud af Eredivisie som følge af en skrantende økonomi.
– Han kom til Vitesse, da krigen mellem Ukraine og Rusland brød ud. Vitesses russiske ejere stoppede med at give klubben penge. Benjamin Schmedes havde derfor ingen penge at købe spillere for og forlod uden en fratrædelsesordning, fortæller Sander Maassen van den Brink, der dækker Vitesse tæt for Omroep Gelderland, til Tipsbladet.
Faktisk blev Benjamin Schmedes sat udenfor indflydelse i en periode.
– Philip Cocu (tidligere træner, red.) hentede mange spillere for ingen penge via sit netværk. Schmedes hentede ikke spillerne i den periode, men ingen var sure på ham, da han ikke kunne gøre noget som helst. Han havde ingen penge, og det var meget svært for ham. Efter halvanden sæson sagde han farvel, da han ikke kunne se en fremtid for sig selv og klubben, siger Sander Maassen van den Brink.
Vitesse er flere gange blevet forsøgt solgt, hvor et amerikansk salg blandt andet er blevet afvist af det hollandske fodboldforbund. For nyligt blev Vitesse også fratrukket 21 point og er aktuelt bundprop i den næstbedste hollandske række med -8 point.
– Han har gjort sit bedste og oplevet den her verden fra sin hårde side, da han har skullet afskedige personale og spillere. Det har nok ikke været en god tid, men en strålende erfaring for ham, og en oplevelse af, hvordan fodboldverdenen også kan være. Det bliver spændende at følge ham i Brøndby. Han er en god og intelligent fyr, siger Frank Arnesen.
Benjamin Schmedes blev ansat i Hamburger SV i deres administration og var forretningsmand for ungdomsafdelingen, forklarer Frank Arnesen. I 2014 blev han chefscout, men på det tidspunkt var Frank Arnesen ikke længere i klubben.

“Jeg husker ham som en god fyr”
Før pengetanken blev lukket i Vitesse, havde man et dansk islæt i Nikolai Baden Frederiksen. Han blev købt for knap 15 millioner kroner i sommeren 2021. To år senere skulle han imidlertid udlejes til Ferencvaros i Ungarn, og her var Benjamin Schmedes klubbens sportsdirektør.
– Jeg husker ham som en god fyr, og jeg havde en del samtaler med ham op til mit skifte til Ferencvaros. Han virker til at have god forståelse for sine spillere og deres tankegang, siger Nikolai Baden Frederiksen til Tipsbladet.
Planen var egentlig ikke, at Nikolai Baden Frederiksen skulle retur til Vitesse efter lejeopholdet, da Ferencvaros havde en købsoption i aftalen. Opholdet i Ungarn gik dog ikke som planlagt.
– Jeg snakkede meget med Benjamin og den daværende træner om mulighederne, men der skete også bare meget i Vitesse på daværende tidspunkt. De blev ramt af en masse straffe og sanktioner samtidig med, at jeg skulle finde ud af, hvad jeg skulle, da det ikke gik i Ferencvaros. Så Benjamin havde meget at se til, men han tog sig også tid til at forholde sig til min situation. Så jeg følte mig ikke efterladt af nogen i Vitesse.
Selvom Benjamin Schmedes og Nikolai Baden Frederiksen ikke nåede at arbejde sammen særligt længe, efterlod sportsdirektøren et godt indtryk hos Lyngby-angriberen.
– Han var typen, der kom ind og sagde godmorgen til alle. Han spurgte ind til os og passede sine ting på kontoret. Han var ikke så meget nede i omklædningsrummet, mens jeg var der, men man kunne altid komme til ham og tage en snak.
Benjamin Schmedes første opgave i Brøndby IF bliver at ansætte en ny cheftræner.
NYHEDER
Liverpool skuffer stort mod oprykker
MEDIE
Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid
TOPNYHED
Frederik Birk bryder tavsheden
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København binder stortalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op
TOPNYHED
Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
TIPSBLADET SPECIAL
Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen
TOPNYHED
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
FANKLUBBEN
Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!
TOPNYHED
Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback
EKSKLUSIVT
Kæmpe forløsning for FC København
MEDIE
Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca
TOPNYHED
Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
BIZART
Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
MEDIE
Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool
TOPNYHED
Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage
LIGE NU
Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit
TIPSBLADET SPECIAL
Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig
TOPNYHED
Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK
TOPNYHED
Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr
EKSKLUSIVT
‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’
TOPNYHED
“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul
AVIS
Bombe på vej – sker det i dag?
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
Dansker skuffet over manglende Fifa-svar
Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea
Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme
Årets mest læste – I elsker transfers!
Roberto Carlos akutopereret i hjertet
TOPNYHED
Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker
TRANSFER
Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering
TOPNYHED
Reagerer på opsigtsvækkende udmelding
DAGENS SPILFORSLAG