Brøndbys nye fodbolddirektør hedder Benjamin Schmedes.
Han er mandag blevet præsenteret på den københavnske Vestegn efter et halvt år som klubløs. Han har senest været sportschef i Vitesse, men har også været ansat i Hamburger SV og VfL Osnabrück.
Karrieren udenfor kridtstregerne startede i Hamburger SV i 2009, hvor han senere blev forfremmet til chefscout. Frank Arnesen, der var sportsdirektør i Hamburger SV fra 2011 til 2013, kender derfor Benjamin Schmedes.
– Han har en rigtig god uddanelse, og dygtiggjorde sig efter karrieren i fodbolden uden for banen. Det er han lykkedes godt med, og han kom også til Vitesse. Det var dog en hård tid og nærmest umuligt for ham, da de ikke havde nogen penge, siger Frank Arnesen til Tipsbladet.
I sidste sæson rykkede Benjamin Schmedes og Vitesse også ud af Eredivisie som følge af en skrantende økonomi.
– Han kom til Vitesse, da krigen mellem Ukraine og Rusland brød ud. Vitesses russiske ejere stoppede med at give klubben penge. Benjamin Schmedes havde derfor ingen penge at købe spillere for og forlod uden en fratrædelsesordning, fortæller Sander Maassen van den Brink, der dækker Vitesse tæt for Omroep Gelderland, til Tipsbladet.
Faktisk blev Benjamin Schmedes sat udenfor indflydelse i en periode.
– Philip Cocu (tidligere træner, red.) hentede mange spillere for ingen penge via sit netværk. Schmedes hentede ikke spillerne i den periode, men ingen var sure på ham, da han ikke kunne gøre noget som helst. Han havde ingen penge, og det var meget svært for ham. Efter halvanden sæson sagde han farvel, da han ikke kunne se en fremtid for sig selv og klubben, siger Sander Maassen van den Brink.
Vitesse er flere gange blevet forsøgt solgt, hvor et amerikansk salg blandt andet er blevet afvist af det hollandske fodboldforbund. For nyligt blev Vitesse også fratrukket 21 point og er aktuelt bundprop i den næstbedste hollandske række med -8 point.
– Han har gjort sit bedste og oplevet den her verden fra sin hårde side, da han har skullet afskedige personale og spillere. Det har nok ikke været en god tid, men en strålende erfaring for ham, og en oplevelse af, hvordan fodboldverdenen også kan være. Det bliver spændende at følge ham i Brøndby. Han er en god og intelligent fyr, siger Frank Arnesen.
Benjamin Schmedes blev ansat i Hamburger SV i deres administration og var forretningsmand for ungdomsafdelingen, forklarer Frank Arnesen. I 2014 blev han chefscout, men på det tidspunkt var Frank Arnesen ikke længere i klubben.

“Jeg husker ham som en god fyr”
Før pengetanken blev lukket i Vitesse, havde man et dansk islæt i Nikolai Baden Frederiksen. Han blev købt for knap 15 millioner kroner i sommeren 2021. To år senere skulle han imidlertid udlejes til Ferencvaros i Ungarn, og her var Benjamin Schmedes klubbens sportsdirektør.
– Jeg husker ham som en god fyr, og jeg havde en del samtaler med ham op til mit skifte til Ferencvaros. Han virker til at have god forståelse for sine spillere og deres tankegang, siger Nikolai Baden Frederiksen til Tipsbladet.
Planen var egentlig ikke, at Nikolai Baden Frederiksen skulle retur til Vitesse efter lejeopholdet, da Ferencvaros havde en købsoption i aftalen. Opholdet i Ungarn gik dog ikke som planlagt.
– Jeg snakkede meget med Benjamin og den daværende træner om mulighederne, men der skete også bare meget i Vitesse på daværende tidspunkt. De blev ramt af en masse straffe og sanktioner samtidig med, at jeg skulle finde ud af, hvad jeg skulle, da det ikke gik i Ferencvaros. Så Benjamin havde meget at se til, men han tog sig også tid til at forholde sig til min situation. Så jeg følte mig ikke efterladt af nogen i Vitesse.
Selvom Benjamin Schmedes og Nikolai Baden Frederiksen ikke nåede at arbejde sammen særligt længe, efterlod sportsdirektøren et godt indtryk hos Lyngby-angriberen.
– Han var typen, der kom ind og sagde godmorgen til alle. Han spurgte ind til os og passede sine ting på kontoret. Han var ikke så meget nede i omklædningsrummet, mens jeg var der, men man kunne altid komme til ham og tage en snak.
Benjamin Schmedes første opgave i Brøndby IF bliver at ansætte en ny cheftræner.
LIVE
LIVE: Ny mand på landsholdet
NYHEDER
Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Vender han retur? Lasse Schöne åben
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
FC Midtjylland misser gylden chance
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
BIZART
Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?
Barcelona tager smal sejr
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
Silkeborg klasker Randers
NYHEDER
I svime over Pelle Mattsson
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
FC København-krisen fortsætter
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
FC Nordsjælland vinder i egen hule
MEDIE
Forvirret over Superliga-forhandlinger
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
EKSKLUSIVT