Arnesen om Brøndby-boss: Det var umuligt for ham!

Hvem er Brøndbys nye fodbolddirektør? Tipsbladet har talt med tre aktører, der kender ham.



Brøndbys nye fodbolddirektør hedder Benjamin Schmedes.

Han er mandag blevet præsenteret på den københavnske Vestegn efter et halvt år som klubløs. Han har senest været sportschef i Vitesse, men har også været ansat i Hamburger SV og VfL Osnabrück.

Karrieren udenfor kridtstregerne startede i Hamburger SV i 2009, hvor han senere blev forfremmet til chefscout. Frank Arnesen, der var sportsdirektør i Hamburger SV fra 2011 til 2013, kender derfor Benjamin Schmedes.

– Han har en rigtig god uddanelse, og dygtiggjorde sig efter karrieren i fodbolden uden for banen. Det er han lykkedes godt med, og han kom også til Vitesse. Det var dog en hård tid og nærmest umuligt for ham, da de ikke havde nogen penge, siger Frank Arnesen til Tipsbladet.

I sidste sæson rykkede Benjamin Schmedes og Vitesse også ud af Eredivisie som følge af en skrantende økonomi.

– Han kom til Vitesse, da krigen mellem Ukraine og Rusland brød ud. Vitesses russiske ejere stoppede med at give klubben penge. Benjamin Schmedes havde derfor ingen penge at købe spillere for og forlod uden en fratrædelsesordning, fortæller Sander Maassen van den Brink, der dækker Vitesse tæt for Omroep Gelderland, til Tipsbladet.

Faktisk blev Benjamin Schmedes sat udenfor indflydelse i en periode.

– Philip Cocu (tidligere træner, red.) hentede mange spillere for ingen penge via sit netværk. Schmedes hentede ikke spillerne i den periode, men ingen var sure på ham, da han ikke kunne gøre noget som helst. Han havde ingen penge, og det var meget svært for ham. Efter halvanden sæson sagde han farvel, da han ikke kunne se en fremtid for sig selv og klubben, siger Sander Maassen van den Brink.

Vitesse er flere gange blevet forsøgt solgt, hvor et amerikansk salg blandt andet er blevet afvist af det hollandske fodboldforbund. For nyligt blev Vitesse også fratrukket 21 point og er aktuelt bundprop i den næstbedste hollandske række med -8 point.

– Han har gjort sit bedste og oplevet den her verden fra sin hårde side, da han har skullet afskedige personale og spillere. Det har nok ikke været en god tid, men en strålende erfaring for ham, og en oplevelse af, hvordan fodboldverdenen også kan være. Det bliver spændende at følge ham i Brøndby. Han er en god og intelligent fyr, siger Frank Arnesen.

Benjamin Schmedes blev ansat i Hamburger SV i deres administration og var forretningsmand for ungdomsafdelingen, forklarer Frank Arnesen. I 2014 blev han chefscout, men på det tidspunkt var Frank Arnesen ikke længere i klubben.

Benjamin Schmedes var sportsdirektør i Vitesse fra 2022 til 2024. Foto: Alamy.

“Jeg husker ham som en god fyr”
Før pengetanken blev lukket i Vitesse, havde man et dansk islæt i Nikolai Baden Frederiksen. Han blev købt for knap 15 millioner kroner i sommeren 2021. To år senere skulle han imidlertid udlejes til Ferencvaros i Ungarn, og her var Benjamin Schmedes klubbens sportsdirektør.

– Jeg husker ham som en god fyr, og jeg havde en del samtaler med ham op til mit skifte til Ferencvaros. Han virker til at have god forståelse for sine spillere og deres tankegang, siger Nikolai Baden Frederiksen til Tipsbladet.

Planen var egentlig ikke, at Nikolai Baden Frederiksen skulle retur til Vitesse efter lejeopholdet, da Ferencvaros havde en købsoption i aftalen. Opholdet i Ungarn gik dog ikke som planlagt.

– Jeg snakkede meget med Benjamin og den daværende træner om mulighederne, men der skete også bare meget i Vitesse på daværende tidspunkt. De blev ramt af en masse straffe og sanktioner samtidig med, at jeg skulle finde ud af, hvad jeg skulle, da det ikke gik i Ferencvaros. Så Benjamin havde meget at se til, men han tog sig også tid til at forholde sig til min situation. Så jeg følte mig ikke efterladt af nogen i Vitesse.

Selvom Benjamin Schmedes og Nikolai Baden Frederiksen ikke nåede at arbejde sammen særligt længe, efterlod sportsdirektøren et godt indtryk hos Lyngby-angriberen.

– Han var typen, der kom ind og sagde godmorgen til alle. Han spurgte ind til os og passede sine ting på kontoret. Han var ikke så meget nede i omklædningsrummet, mens jeg var der, men man kunne altid komme til ham og tage en snak.

Benjamin Schmedes første opgave i Brøndby IF bliver at ansætte en ny cheftræner.





LIVE

VM-LIVE: Hæslig statistik

VM-powerranking: En guddommelig præstation

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Jonas Lössl stopper karrieren

Fremhæver Bodø/Glimt

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Jagter FC Barcelona-stjerne

FCK-boss roser varm bomber

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Her er FCK’s modstander i Conference League

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Her er AGF’s Champions League-modstander

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’