Brøndbys nye fodbolddirektør hedder Benjamin Schmedes.
Han er mandag blevet præsenteret på den københavnske Vestegn efter et halvt år som klubløs. Han har senest været sportschef i Vitesse, men har også været ansat i Hamburger SV og VfL Osnabrück.
Karrieren udenfor kridtstregerne startede i Hamburger SV i 2009, hvor han senere blev forfremmet til chefscout. Frank Arnesen, der var sportsdirektør i Hamburger SV fra 2011 til 2013, kender derfor Benjamin Schmedes.
– Han har en rigtig god uddanelse, og dygtiggjorde sig efter karrieren i fodbolden uden for banen. Det er han lykkedes godt med, og han kom også til Vitesse. Det var dog en hård tid og nærmest umuligt for ham, da de ikke havde nogen penge, siger Frank Arnesen til Tipsbladet.
I sidste sæson rykkede Benjamin Schmedes og Vitesse også ud af Eredivisie som følge af en skrantende økonomi.
– Han kom til Vitesse, da krigen mellem Ukraine og Rusland brød ud. Vitesses russiske ejere stoppede med at give klubben penge. Benjamin Schmedes havde derfor ingen penge at købe spillere for og forlod uden en fratrædelsesordning, fortæller Sander Maassen van den Brink, der dækker Vitesse tæt for Omroep Gelderland, til Tipsbladet.
Faktisk blev Benjamin Schmedes sat udenfor indflydelse i en periode.
– Philip Cocu (tidligere træner, red.) hentede mange spillere for ingen penge via sit netværk. Schmedes hentede ikke spillerne i den periode, men ingen var sure på ham, da han ikke kunne gøre noget som helst. Han havde ingen penge, og det var meget svært for ham. Efter halvanden sæson sagde han farvel, da han ikke kunne se en fremtid for sig selv og klubben, siger Sander Maassen van den Brink.
Vitesse er flere gange blevet forsøgt solgt, hvor et amerikansk salg blandt andet er blevet afvist af det hollandske fodboldforbund. For nyligt blev Vitesse også fratrukket 21 point og er aktuelt bundprop i den næstbedste hollandske række med -8 point.
– Han har gjort sit bedste og oplevet den her verden fra sin hårde side, da han har skullet afskedige personale og spillere. Det har nok ikke været en god tid, men en strålende erfaring for ham, og en oplevelse af, hvordan fodboldverdenen også kan være. Det bliver spændende at følge ham i Brøndby. Han er en god og intelligent fyr, siger Frank Arnesen.
Benjamin Schmedes blev ansat i Hamburger SV i deres administration og var forretningsmand for ungdomsafdelingen, forklarer Frank Arnesen. I 2014 blev han chefscout, men på det tidspunkt var Frank Arnesen ikke længere i klubben.

“Jeg husker ham som en god fyr”
Før pengetanken blev lukket i Vitesse, havde man et dansk islæt i Nikolai Baden Frederiksen. Han blev købt for knap 15 millioner kroner i sommeren 2021. To år senere skulle han imidlertid udlejes til Ferencvaros i Ungarn, og her var Benjamin Schmedes klubbens sportsdirektør.
– Jeg husker ham som en god fyr, og jeg havde en del samtaler med ham op til mit skifte til Ferencvaros. Han virker til at have god forståelse for sine spillere og deres tankegang, siger Nikolai Baden Frederiksen til Tipsbladet.
Planen var egentlig ikke, at Nikolai Baden Frederiksen skulle retur til Vitesse efter lejeopholdet, da Ferencvaros havde en købsoption i aftalen. Opholdet i Ungarn gik dog ikke som planlagt.
– Jeg snakkede meget med Benjamin og den daværende træner om mulighederne, men der skete også bare meget i Vitesse på daværende tidspunkt. De blev ramt af en masse straffe og sanktioner samtidig med, at jeg skulle finde ud af, hvad jeg skulle, da det ikke gik i Ferencvaros. Så Benjamin havde meget at se til, men han tog sig også tid til at forholde sig til min situation. Så jeg følte mig ikke efterladt af nogen i Vitesse.
Selvom Benjamin Schmedes og Nikolai Baden Frederiksen ikke nåede at arbejde sammen særligt længe, efterlod sportsdirektøren et godt indtryk hos Lyngby-angriberen.
– Han var typen, der kom ind og sagde godmorgen til alle. Han spurgte ind til os og passede sine ting på kontoret. Han var ikke så meget nede i omklædningsrummet, mens jeg var der, men man kunne altid komme til ham og tage en snak.
Benjamin Schmedes første opgave i Brøndby IF bliver at ansætte en ny cheftræner.
NYHEDER
Gigantisk røverkøb – så meget burde Højlund koste
MEDIE
Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM
EKSKLUSIVT
Danske klubber efter Thomas Delaney
MEDIE
Vildt skifte i Superligaen?
MEDIE
Forhandler med Pione Sisto
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
TOPNYHED
Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’
TRANSFER
Færdig i Superligaen – skifter for småpenge
Christian Eriksen assisterer i ny Wolfsburg-sejr
TRANSFER
Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub
TOPNYHED
FC København-boss med klar melding om Neestrup
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
Anbefaler FC Midtjylland til alle
NYHEDER
– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp
EKSKLUSIVT
Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg i dialog om Tobias Slotsager
NYHEDER
Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille
EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
TOPNYHED
OB-boss med spændende transferbesked
Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator
EKSKLUSIVT
Transferjournalist slår fast: Sker IKKE!
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-salg i januar: Nu er han i modvind
EKSKLUSIVT
Napoli jagter Superliga-profil
Superliga-boss: Ja, han er en kandidat
FANKLUBBEN
‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’
NYHEDER
Stort Brøndby-talent stråler i Holland
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
MEDIE
Jacob Neestrup spøger i denne klub
NYHEDER
Sammenligner med Vingegaard: ‘Gør det heller ikke’
LIVE: FCK sikkert videre i pokalen
FANKLUBBEN
Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha
NYHEDER
Ryger i ‘sort bog’: ‘Jeg er helt målløs’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
NYHEDER
Aflyser møde med pressen
NYHEDER
Zorniger kommer med klar besked
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
INTERVIEW
Thomas Delaney i stor hyldest
Syv i træk for Barcelona
Tadej Pogačar træffer stor beslutning
FCK lukker hektisk efterår med sikret semifinale
TIPSBLADETS DOM
Det var MEGET specielt – alle talte om det!
Lynmål grundlægger tiltrængt Liverpool-optur
Viborg er klar til pokalsemifinale
TOPNYHED
Forudsiger værdieksplosion hos Superliga-stjerner
EKSKLUSIVT
Neestrups næste klub? ‘Ikke for stor en mundfuld’
NYHEDER
Fans går amok under Messi-besøg
NYHEDER
Vanvittige FCM: Smadrer flere europæiske nationer
NYHEDER