Arsenal afværgede et truende pointtab i lørdagens hjemmekamp mod West Ham i Premier League.
Med en scoring fem minutter før tid sørgede indskiftede Edward Nketiah for en 2-1-sejr til værterne på Emirates Stadium.
Den 21-årige angriber var kort forinden blevet sendt på banen af Arsenal-manager Mikel Arteta, der på sidelinjen måtte konstatere, at hans spillere var i store problemer.
Inde på banen var det således gæsterne, der tilspillede sig de største chancer, inden Nketiah afgjorde sagen.
Det begyndte ellers godt for hjemmeholdet. Alexandre Lacazette bragte værterne i front efter 25 minutter, da Pierre-Emerick Aubameyang fra baglinjen løftede bolden hen til franskmanden, der headede Arsenal på 1-0.
Umiddelbart før pausen udlignede gæsternes Michail Antonio, da West Ham-angriberen tæt foran mål fik foden på en tværpasning og dirigerede bolden over målstregen til 1-1.
I anden halvleg overtog West Ham mere og mere af kontrollen, og målscorer Antonio fik headet på overliggeren.
Bolden sprang i spil igen, og Arsenal-keeper Bernd Leno fik ikke styr på den.
Tyske Leno kastede sig hen over en holdkammerat i sin iver for at fange bolden, men han landede uheldigt, og den sprang fra ham. Det førte til en fin skudmulighed til West Ham, men forsøget blev blokeret.
Med 13 minutter tilbage reagerede Arteta på en impotent Arsenal-offensiv og sendte Edward Nketiah på banen i stedet for Lacazette. Det skulle vise sig at være en fin beslutning.
Kort efter kombinerede Arsenal-spillerne sig igennem West Ham-forsvaret, og til sidst skulle Nketiah blot sætte foden på bolden.
Arsenal har indledt Premier League med sejre i de to første spillerunder og møder i næste spillerunde Liverpools regerende mestre. West Ham har indledt sæsonen med to nederlag.
/ritzau/
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
OPTAKT
AGF – Viborg FF
Lewandowski forlader FC Barcelona
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
Froholdt med vild hæder i Portugal
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
Salah sender særlig besked
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
OPTAKT
FC København – Randers FC
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
Manchester City vinder FA Cup
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
MEDIE
