Arsenal afværger skuffelse i London-derby

På en scoring fra indskiftede Edward Nketiah kort før tid vandt Arsenal med 2-1 over West Ham.



Arsenal afværgede et truende pointtab i lørdagens hjemmekamp mod West Ham i Premier League.

Med en scoring fem minutter før tid sørgede indskiftede Edward Nketiah for en 2-1-sejr til værterne på Emirates Stadium.

Den 21-årige angriber var kort forinden blevet sendt på banen af Arsenal-manager Mikel Arteta, der på sidelinjen måtte konstatere, at hans spillere var i store problemer.

Inde på banen var det således gæsterne, der tilspillede sig de største chancer, inden Nketiah afgjorde sagen.

Det begyndte ellers godt for hjemmeholdet. Alexandre Lacazette bragte værterne i front efter 25 minutter, da Pierre-Emerick Aubameyang fra baglinjen løftede bolden hen til franskmanden, der headede Arsenal på 1-0.

Umiddelbart før pausen udlignede gæsternes Michail Antonio, da West Ham-angriberen tæt foran mål fik foden på en tværpasning og dirigerede bolden over målstregen til 1-1.

I anden halvleg overtog West Ham mere og mere af kontrollen, og målscorer Antonio fik headet på overliggeren.

Bolden sprang i spil igen, og Arsenal-keeper Bernd Leno fik ikke styr på den.

Tyske Leno kastede sig hen over en holdkammerat i sin iver for at fange bolden, men han landede uheldigt, og den sprang fra ham. Det førte til en fin skudmulighed til West Ham, men forsøget blev blokeret.

Med 13 minutter tilbage reagerede Arteta på en impotent Arsenal-offensiv og sendte Edward Nketiah på banen i stedet for Lacazette. Det skulle vise sig at være en fin beslutning.

Kort efter kombinerede Arsenal-spillerne sig igennem West Ham-forsvaret, og til sidst skulle Nketiah blot sætte foden på bolden.

Arsenal har indledt Premier League med sejre i de to første spillerunder og møder i næste spillerunde Liverpools regerende mestre. West Ham har indledt sæsonen med to nederlag.

/ritzau/







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Neestrup jagtes af storklub

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Vil hente FC Midtjylland-profil

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Fortryder FC Barcelona-transfer

AGF jagter hollandsk talent

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Dansk stortalents værdi eksploderer

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Færdig: Nu er han rejst til København

Chelsea – Tottenham

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Hold nu kæft, hvor er han god!

Tæt på aftale med Andreas Christensen

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger