Arsenal bliver ved med at vise gode takter i denne sæson. Søndag tog London-holdet en sejr på 3-2, da Liverpool besøgte det nordlige London.
Liverpool fik udlignet to gange undervejs efter at have været bagud både 0-1 og 1-2. Men selv om Jürgen Klopps mandskab forsøgte at hænge på Arsenal, endte det med et nederlag på 2-3.
Bukayo Saka blev matchvinder for Arsenal med sit mål på straffespark cirka 20 minutter før tid. Den unge englænder scorede også til 2-1.
Dermed er Arsenal oppe på otte sejre i ni kampe i Premier League, og hovedstadsklubben holder på førstepladsen fortsat Manchester Citys frygtindgydende målmaskine bag sig. Dog kun med et enkelt point.
Man skal derimod stadig uvant langt ned i tabellen for at finde Liverpool. Holdet er placeret på tiendepladsen med blot ti point på kontoen efter otte kampe.
Allerede efter 58 sekunder kunne jublen bryde ud på Emirates Stadium søndag. Efter en bolderobring langt nede på egen banehalvdel fik hjemmeholdet effektivt spillet sig ned i den anden ende.
Med en flot stikning fandt Martin Ødegaard en fremadstormende Gabriel Martinelli i feltet, og brasilianeren svigtede ikke. 1-0 til Arsenal, inden Liverpool-spillerne overhovedet havde nået at få pulsen op.
Efter den eksplosive start blev kampen mere jævnbyrdig. Liverpool fik dog så småt lidt tur i den, og efter lidt over en halv times spil blev der udlignet. Tæt inde foran mål prikkede Darwin Nunez en tværaflevering ind.
Arsenal endte dog alligevel med at kunne gå i omklædningsrummet med en føring. Fem minutter inde i tillægstiden slog hjemmeholdet til på en omstilling, som Bukayo Saka afsluttede ved at score.
Føringen holdt kun i omkring syv minutter. Anden halvleg var således ikke ret gammel, da Roberto Firmino med en flot afslutning fik udlignet igen.
Men det var altså ikke slut med Arsenal-føringer. Hjemmeholdet lagde på ny pres på Liverpool, og med cirka 20 minutter tilbage var der afkast.
Gabriel Jesus blev nedlagt i feltet, og så var der straffespark. Det sparkede Bukayo Saka ind. Denne gang kunne Liverpool ikke komme tilbage.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Tørlagt for øl
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
OPTAKT
Brighton – Manchester United
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TIPSBLADET SPECIAL
‘Taber BIF tror jeg ikke Steve Cooper er der mere’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
NYHEDER