Stort drama i London: Arsenal buldrer videre i PL

Liverpool udlignede to gange, men tabte alligevel, da Arsenal holdt sig på førstepladsen med en 3-2-sejr.



Arsenal bliver ved med at vise gode takter i denne sæson. Søndag tog London-holdet en sejr på 3-2, da Liverpool besøgte det nordlige London.

Liverpool fik udlignet to gange undervejs efter at have været bagud både 0-1 og 1-2. Men selv om Jürgen Klopps mandskab forsøgte at hænge på Arsenal, endte det med et nederlag på 2-3.

Bukayo Saka blev matchvinder for Arsenal med sit mål på straffespark cirka 20 minutter før tid. Den unge englænder scorede også til 2-1.

Dermed er Arsenal oppe på otte sejre i ni kampe i Premier League, og hovedstadsklubben holder på førstepladsen fortsat Manchester Citys frygtindgydende målmaskine bag sig. Dog kun med et enkelt point.

Man skal derimod stadig uvant langt ned i tabellen for at finde Liverpool. Holdet er placeret på tiendepladsen med blot ti point på kontoen efter otte kampe.

Allerede efter 58 sekunder kunne jublen bryde ud på Emirates Stadium søndag. Efter en bolderobring langt nede på egen banehalvdel fik hjemmeholdet effektivt spillet sig ned i den anden ende.

Med en flot stikning fandt Martin Ødegaard en fremadstormende Gabriel Martinelli i feltet, og brasilianeren svigtede ikke. 1-0 til Arsenal, inden Liverpool-spillerne overhovedet havde nået at få pulsen op.

Efter den eksplosive start blev kampen mere jævnbyrdig. Liverpool fik dog så småt lidt tur i den, og efter lidt over en halv times spil blev der udlignet. Tæt inde foran mål prikkede Darwin Nunez en tværaflevering ind.

Arsenal endte dog alligevel med at kunne gå i omklædningsrummet med en føring. Fem minutter inde i tillægstiden slog hjemmeholdet til på en omstilling, som Bukayo Saka afsluttede ved at score.

Føringen holdt kun i omkring syv minutter. Anden halvleg var således ikke ret gammel, da Roberto Firmino med en flot afslutning fik udlignet igen.

Men det var altså ikke slut med Arsenal-føringer. Hjemmeholdet lagde på ny pres på Liverpool, og med cirka 20 minutter tilbage var der afkast.

Gabriel Jesus blev nedlagt i feltet, og så var der straffespark. Det sparkede Bukayo Saka ind. Denne gang kunne Liverpool ikke komme tilbage.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Flere Superliga-kamp rykkes

Poulsen er Årets Træner – her er top 3



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind

Sønderjyske køber ny cheftræner

Viaplay med stor AGF-nyhed



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Ecuador – Curacao

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Zanka ville spille gratis for FC København

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Skotland – Marokko

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

USA – Australien

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’