Stort drama i London: Arsenal buldrer videre i PL

Liverpool udlignede to gange, men tabte alligevel, da Arsenal holdt sig på førstepladsen med en 3-2-sejr.



Arsenal bliver ved med at vise gode takter i denne sæson. Søndag tog London-holdet en sejr på 3-2, da Liverpool besøgte det nordlige London.

Liverpool fik udlignet to gange undervejs efter at have været bagud både 0-1 og 1-2. Men selv om Jürgen Klopps mandskab forsøgte at hænge på Arsenal, endte det med et nederlag på 2-3.

Bukayo Saka blev matchvinder for Arsenal med sit mål på straffespark cirka 20 minutter før tid. Den unge englænder scorede også til 2-1.

Dermed er Arsenal oppe på otte sejre i ni kampe i Premier League, og hovedstadsklubben holder på førstepladsen fortsat Manchester Citys frygtindgydende målmaskine bag sig. Dog kun med et enkelt point.

Man skal derimod stadig uvant langt ned i tabellen for at finde Liverpool. Holdet er placeret på tiendepladsen med blot ti point på kontoen efter otte kampe.

Allerede efter 58 sekunder kunne jublen bryde ud på Emirates Stadium søndag. Efter en bolderobring langt nede på egen banehalvdel fik hjemmeholdet effektivt spillet sig ned i den anden ende.

Med en flot stikning fandt Martin Ødegaard en fremadstormende Gabriel Martinelli i feltet, og brasilianeren svigtede ikke. 1-0 til Arsenal, inden Liverpool-spillerne overhovedet havde nået at få pulsen op.

Efter den eksplosive start blev kampen mere jævnbyrdig. Liverpool fik dog så småt lidt tur i den, og efter lidt over en halv times spil blev der udlignet. Tæt inde foran mål prikkede Darwin Nunez en tværaflevering ind.

Arsenal endte dog alligevel med at kunne gå i omklædningsrummet med en føring. Fem minutter inde i tillægstiden slog hjemmeholdet til på en omstilling, som Bukayo Saka afsluttede ved at score.

Føringen holdt kun i omkring syv minutter. Anden halvleg var således ikke ret gammel, da Roberto Firmino med en flot afslutning fik udlignet igen.

Men det var altså ikke slut med Arsenal-føringer. Hjemmeholdet lagde på ny pres på Liverpool, og med cirka 20 minutter tilbage var der afkast.

Gabriel Jesus blev nedlagt i feltet, og så var der straffespark. Det sparkede Bukayo Saka ind. Denne gang kunne Liverpool ikke komme tilbage.

/ritzau/





Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Nu er han gratis – på vej til OB?

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Danske klubber vil have ham

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Viborg-boss afviser norsk storklub

Rystet over kæmpe nedsmeltning

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Steve Cooper laver én ændring

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Var tæt på at skifte fra FCK til Barcelona

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Omdiskuteret dommer pillet af FC Midtjylland-kamp

‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

Afsløring: Stor interesse for Sønderjyske-profil

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Viking er norsk mester for første gang i 34 år