Stort drama i London: Arsenal buldrer videre i PL

Liverpool udlignede to gange, men tabte alligevel, da Arsenal holdt sig på førstepladsen med en 3-2-sejr.



Arsenal bliver ved med at vise gode takter i denne sæson. Søndag tog London-holdet en sejr på 3-2, da Liverpool besøgte det nordlige London.

Liverpool fik udlignet to gange undervejs efter at have været bagud både 0-1 og 1-2. Men selv om Jürgen Klopps mandskab forsøgte at hænge på Arsenal, endte det med et nederlag på 2-3.

Bukayo Saka blev matchvinder for Arsenal med sit mål på straffespark cirka 20 minutter før tid. Den unge englænder scorede også til 2-1.

Dermed er Arsenal oppe på otte sejre i ni kampe i Premier League, og hovedstadsklubben holder på førstepladsen fortsat Manchester Citys frygtindgydende målmaskine bag sig. Dog kun med et enkelt point.

Man skal derimod stadig uvant langt ned i tabellen for at finde Liverpool. Holdet er placeret på tiendepladsen med blot ti point på kontoen efter otte kampe.

Allerede efter 58 sekunder kunne jublen bryde ud på Emirates Stadium søndag. Efter en bolderobring langt nede på egen banehalvdel fik hjemmeholdet effektivt spillet sig ned i den anden ende.

Med en flot stikning fandt Martin Ødegaard en fremadstormende Gabriel Martinelli i feltet, og brasilianeren svigtede ikke. 1-0 til Arsenal, inden Liverpool-spillerne overhovedet havde nået at få pulsen op.

Efter den eksplosive start blev kampen mere jævnbyrdig. Liverpool fik dog så småt lidt tur i den, og efter lidt over en halv times spil blev der udlignet. Tæt inde foran mål prikkede Darwin Nunez en tværaflevering ind.

Arsenal endte dog alligevel med at kunne gå i omklædningsrummet med en føring. Fem minutter inde i tillægstiden slog hjemmeholdet til på en omstilling, som Bukayo Saka afsluttede ved at score.

Føringen holdt kun i omkring syv minutter. Anden halvleg var således ikke ret gammel, da Roberto Firmino med en flot afslutning fik udlignet igen.

Men det var altså ikke slut med Arsenal-føringer. Hjemmeholdet lagde på ny pres på Liverpool, og med cirka 20 minutter tilbage var der afkast.

Gabriel Jesus blev nedlagt i feltet, og så var der straffespark. Det sparkede Bukayo Saka ind. Denne gang kunne Liverpool ikke komme tilbage.

/ritzau/





AGF var klar med rekordbeløb




LIVE

TransferLIVE: Tidl. AGF’er på vej væk

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Bekymrende melding om Andreas Cornelius

Kræver 86 millioner for dansk stjerne

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Stjerne flirter med Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Froholdt med klar transfermelding

Barcelona i hopla – tager ny sejr

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København

Liverpool tager storsejr

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Nedslående Dorgu-melding



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Alarmklokkerne ringer: ‘Så enkelt er det’

Jacob Rasmussen i chokskifte

– Tror Superligaklub slår egen transferrekord

Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo

Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb

‘Han har potentialet til toppen af Premier League’

FCK-profil holder VM-drøm i live

I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt

Semenyo scorer igen mod Spurs

HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år

AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub

FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid

Forhandlinger om dansk midtbanespiller

Dansk klub teaser – tæt på ny spiller

Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist

Klart svar: ‘Kan man forsvare andet?’

Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop

Kæmpe mavepuster: ‘Et frygteligt scenarie’

Foreslår Kamil Grabara til danskerklubber

Afsløring: Stort FC Köln-bud på Silas Andersen

City-stjerne udsat for indbrud under CL-kamp

Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen