Stort drama i London: Arsenal buldrer videre i PL

Liverpool udlignede to gange, men tabte alligevel, da Arsenal holdt sig på førstepladsen med en 3-2-sejr.



Arsenal bliver ved med at vise gode takter i denne sæson. Søndag tog London-holdet en sejr på 3-2, da Liverpool besøgte det nordlige London.

Liverpool fik udlignet to gange undervejs efter at have været bagud både 0-1 og 1-2. Men selv om Jürgen Klopps mandskab forsøgte at hænge på Arsenal, endte det med et nederlag på 2-3.

Bukayo Saka blev matchvinder for Arsenal med sit mål på straffespark cirka 20 minutter før tid. Den unge englænder scorede også til 2-1.

Dermed er Arsenal oppe på otte sejre i ni kampe i Premier League, og hovedstadsklubben holder på førstepladsen fortsat Manchester Citys frygtindgydende målmaskine bag sig. Dog kun med et enkelt point.

Man skal derimod stadig uvant langt ned i tabellen for at finde Liverpool. Holdet er placeret på tiendepladsen med blot ti point på kontoen efter otte kampe.

Allerede efter 58 sekunder kunne jublen bryde ud på Emirates Stadium søndag. Efter en bolderobring langt nede på egen banehalvdel fik hjemmeholdet effektivt spillet sig ned i den anden ende.

Med en flot stikning fandt Martin Ødegaard en fremadstormende Gabriel Martinelli i feltet, og brasilianeren svigtede ikke. 1-0 til Arsenal, inden Liverpool-spillerne overhovedet havde nået at få pulsen op.

Efter den eksplosive start blev kampen mere jævnbyrdig. Liverpool fik dog så småt lidt tur i den, og efter lidt over en halv times spil blev der udlignet. Tæt inde foran mål prikkede Darwin Nunez en tværaflevering ind.

Arsenal endte dog alligevel med at kunne gå i omklædningsrummet med en føring. Fem minutter inde i tillægstiden slog hjemmeholdet til på en omstilling, som Bukayo Saka afsluttede ved at score.

Føringen holdt kun i omkring syv minutter. Anden halvleg var således ikke ret gammel, da Roberto Firmino med en flot afslutning fik udlignet igen.

Men det var altså ikke slut med Arsenal-føringer. Hjemmeholdet lagde på ny pres på Liverpool, og med cirka 20 minutter tilbage var der afkast.

Gabriel Jesus blev nedlagt i feltet, og så var der straffespark. Det sparkede Bukayo Saka ind. Denne gang kunne Liverpool ikke komme tilbage.

/ritzau/







LIVE

VM-LIVE: Topscorers trøje udsolgt

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Blæst bagover af 18-årig

Brøndby melder duo færdig og teaser

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Jagter tidligere FCK-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stolt over dansk transfer

Iran – New Zealand

Raser over VM-tiltag

AGF køber ham

Tyskland – Curacao



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere

Han tager hjem fra VM

Spanien – Kap Verde

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

De vil have Victor Nelsson

Spottet i København

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

VM-vækkeuret: Skotland brød 36 års forbandelse

Lego-sæt og trøjer stjålet fra Englands landshold