Topduellen lever: Arsenal overvinder Newcastle

Martin Ødegaard lynede i en tæt og underholdende 2-0-sejr hos Newcastle, som to gange ramte træværket.



Arsenal tog søndag en vigtig skalp og fastholdt presset på Manchester City i toppen af Premier League.

Ude mod formstærke Newcastle hev London-klubben således alle tre point efter en ellers jævnbyrdig og underholdende kamp.

Den norske kreatør Martin Ødegaard lynede efter et lille kvarters spil, inden Fabian Schärs selvmål i anden halvleg lukkede spændingen ud af opgøret.

Med sejren har Arsenal nu 81 point for 35 kampe, mens City topper med 82 point for 34 kampe.

Manchester City har dog vist skræmmende form i Premier League med ti sejre i træk, og med et slutprogram, der hedder Everton, Chelsea, Brighton og Brentford, må de lyseblå stadig anses som mesterskabsfavorit.

I modsætning til Arsenal har Pep Guardiolas tropper dog stadig europæiske opgaver på programmet. Tirsdag venter Real Madrid ude i den første af to semifinaler i Champions League.

Arsenal mangler at møde Brighton, Nottingham Forest og Wolverhampton i sine resterende ligakampe.

Arsenals sejr på St. James' Park søndag kan ikke betegnes som andet end hårdt tilkæmpet. Hjemmeholdet havde således adskillige nærgående indslag offensivt.

Efter kun godt et minuts spil bragede kantspilleren Jacob Murphy kuglen på stolpen, og en håndfuld minutter senere blev Newcastle tildelt et straffespark for en hånd på bolden.

Efter flere minutters VAR-konsultation ændrede dommeren dog kendelsen, og Arsenal åbnede i stedet ballet efter godt 13 minutter.

Martin Ødegaard svingede venstrebenet fra distancen og sendte et lavtflyvende missil gennem benene på en Newcastle-spiller og uden for keeper Nick Popes rækkevidde.

Arsenal havde inden pausen to store chancer for at øge til 2-0, men Nick Pope vandt med et par fremragende aktioner duellerne med Gabriel Martinelli og Ødegaard.

Newcastle var meget tæt på udligning i starten af anden halvleg, men først tog stolpen sig af Alexander Isaks hovedstød, og kort efter var keeper Aaron Ramsdale vågen, da Fabian Schär fik masser af plads til at heade mod kassen.

Martinelli drejede siden bolden på overliggeren i den anden ende, og han var også afgørende efter 72 minutter, da afgørelsen faldt. Brasilianeren stod således for det flade og hårde indlæg, som Schär rettede ind i eget net.

/ritzau/





Her er Superligaens 5 bedste målmænd 

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Aldrig nogensinde FCK

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

– Lidt af en bombe

Her er AGF’s transferplaner

Brøndby takker nej til to spillere

Dansker færdig i Ajax?

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

‘En af sæsonens bedste transfers’

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Kæmpe brag venter fredag

Medier i svime: Den bedste!

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Her er Danmarks EM-trup

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Manchester City klar til semifinale

Mens vi venter på Godo

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’