Arsenal vinder dybt inde i tillægstiden

Luton så ud til at få point, men Arsenal kæmpede sig tilbage og scorede til 4-3 i de døende sekunder.



Arsenal holder fast i toppen af Premier League, efter at midtbanegeneralen Declan Rice dybt inde i tillægstiden scorede til 4-3 mod Luton.

Dermed øger Arsenal afstanden til Manchester City og Liverpool til fem point. De to sidstnævnte hold har dog en kamp i hånden.

Luton så kortvarigt ud til at få fuldt udbytte fra kampen, da det undertippede mandskab i løbet af anden halvleg var foran med 3-2.

Kort efter scorede Arsenal dog til 3-3, der så ud til at blive kampens resultat. I kampens sidste sekund fik Rice dog bolden i Luton-målet og afgjorde kampen.

Luton kan dermed komme under nedrykningsstregen igen, hvis Everton torsdag vinder over Newcastle.

Arsenal havde klart mest kvalitet i spillet, og det viste topklubben også hurtigt i kampen.

Efter 20 minutter udnyttede Arsenal et uopmærksomt Luton-forsvar, da et hurtigt afviklet indkast spillede Arsenal-stjerne Bukayo Saka fri i feltet.

Han spillede den sikkert videre til sin angrebskollega Gabriel Martinelli, der gjorde det til 1-0.

Luton svarede fem minutter efter igen, da Luton-forsvareren Gabriel Osho udlignede efter et hjørnespark.

Kort før pausen gjorde Arsenal-angriberen Gabriel Jesus et flot indlæg færdigt, da han dukkede op ved bageste stolpe og gjorde det til pausestillingen 2-1.

Luton-holdet var utrolig godt sat op til dødboldsituationerne. Kort inde i anden kunne hjemmeholdet igen udnytte et hjørnespark.

Den høje Luton-angriber Elijah Adebayo dukkede op i feltet og headede bolden ind over David Raya i Arsenal-målet.

Og det lignede kortvarigt, at Luton kunne få en god tirsdagsfest på Kenilworth Road, da den erfarne Premier League-spiller Ross Barkley snød Arsenal-forsvaret og skød Luton på 3-2.

Arsenal ødelagde dog hurtigt føringsfesten og udlignede til 3-3 to minutter senere.

Og til sidst blev festen altså fuldstændig spoleret. Declan Rice dukkede, efter kampens seks tillægsminutter var gået, op i feltet og headede bolden ind til 4-3.

I tirsdagens anden Premier League-kamp vandt Wolverhampton med 1-0 hjemme mod et Burnley-mandskab med Jakob Bruun-Larsen i startelleveren.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘Det er et angreb på FCK’

Brøndby tæt på Superliga-profil



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Nu er der nyt om Robert Skov

Her er prisen på Aral Simsir



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Kæmpebud på 16-årig

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Medie: De lurer på FCM-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC København i forhandlinger med svensk klub

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Canada – Marokko

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

– Schwartau-handel giver ingen mening

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Paraguay – Frankrig

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig