Arsenal holder fast i toppen af Premier League, efter at midtbanegeneralen Declan Rice dybt inde i tillægstiden scorede til 4-3 mod Luton.
Dermed øger Arsenal afstanden til Manchester City og Liverpool til fem point. De to sidstnævnte hold har dog en kamp i hånden.
Luton så kortvarigt ud til at få fuldt udbytte fra kampen, da det undertippede mandskab i løbet af anden halvleg var foran med 3-2.
Kort efter scorede Arsenal dog til 3-3, der så ud til at blive kampens resultat. I kampens sidste sekund fik Rice dog bolden i Luton-målet og afgjorde kampen.
Luton kan dermed komme under nedrykningsstregen igen, hvis Everton torsdag vinder over Newcastle.
Arsenal havde klart mest kvalitet i spillet, og det viste topklubben også hurtigt i kampen.
Efter 20 minutter udnyttede Arsenal et uopmærksomt Luton-forsvar, da et hurtigt afviklet indkast spillede Arsenal-stjerne Bukayo Saka fri i feltet.
Han spillede den sikkert videre til sin angrebskollega Gabriel Martinelli, der gjorde det til 1-0.
Luton svarede fem minutter efter igen, da Luton-forsvareren Gabriel Osho udlignede efter et hjørnespark.
Kort før pausen gjorde Arsenal-angriberen Gabriel Jesus et flot indlæg færdigt, da han dukkede op ved bageste stolpe og gjorde det til pausestillingen 2-1.
Luton-holdet var utrolig godt sat op til dødboldsituationerne. Kort inde i anden kunne hjemmeholdet igen udnytte et hjørnespark.
Den høje Luton-angriber Elijah Adebayo dukkede op i feltet og headede bolden ind over David Raya i Arsenal-målet.
Og det lignede kortvarigt, at Luton kunne få en god tirsdagsfest på Kenilworth Road, da den erfarne Premier League-spiller Ross Barkley snød Arsenal-forsvaret og skød Luton på 3-2.
Arsenal ødelagde dog hurtigt føringsfesten og udlignede til 3-3 to minutter senere.
Og til sidst blev festen altså fuldstændig spoleret. Declan Rice dukkede, efter kampens seks tillægsminutter var gået, op i feltet og headede bolden ind til 4-3.
I tirsdagens anden Premier League-kamp vandt Wolverhampton med 1-0 hjemme mod et Burnley-mandskab med Jakob Bruun-Larsen i startelleveren.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
Afvist – Brøndby undrer sig
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
Smider Salah-bombe
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
Patrick Dorgu er med
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
NYHEDER
Stjerne alvorligt skadet – misser VM
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
NYHEDER