Arsenal skuffede fælt: Det var en stor beslutning

Mikel Arteta føler intet pres, selv om Arsenal er tvunget til at score for at nå Europa League-semifinalen.



Arsenal så ud til at slippe fra Europa League-hjemmekampen mod Slavia Prag med en 1-0-sejr, men det koksede dybt inde i overtiden.

Tjekkerne udlignede og står nu med den fordel at have scoret et udebanemål før returopgøret i turneringens kvartfinale.

Arsenal er under pres, men det tynger ikke manager Mikel Arteta.

– Jeg tror helt sikkert på, at vi kan tage til Prag og vinde. Ellers ville jeg ikke sidde her.

– Vores mentale tilgang skal være, at vi skal derned og score og vinde, for vi skal score, hvis vi vil videre i turneringen, siger han til klubbens hjemmeside.

Den spanske manager havde udeladt en af klubbens store stjerner Pierre-Emerick Aubameyang i startopstillingen.

Han kom først ind efter 78 minutter og stod bag assisten til Arsenals mål få minutter senere. Arteta fortryder dog ikke sin beslutning.

– Det var en stor beslutning at udelade nogle spillere, men vi besluttede at spille med det hold, der havde den bedste chance for at vinde.

– Samtidig havde vi nøglespillere, der kunne komme ind og ændre kampen, når vi havde brug for det, siger Arteta.

I Slavia Prag-lejren var cheftræner Jindrich Trpisovsky rigtig godt tilfreds med sit holds sene scoring, men han afviser at påtage sig nogen form for favoritrolle før returopgøret.

– Det er meget svært at forudsige chancerne for at gå videre. Spørgsmålet er, hvordan Arsenal reagerer på en bane, der er god for vores måde at spille på.

– Vi skal tilføje nogle bedre individuelle aktioner, og vi skal stå endnu stærkere defensivt. Arsenal fik ikke to store chancer, men det er svært at gentage, siger Jindrich Trpisovsky.

Returopgøret spilles i Prag 15. april.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Ellevild med FC København-emne

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris

LIVE: FCK, FCM og FCN trækkes i Conference League

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen



LIVE

Superliga-LIVE: FCK forlænger med Ishaq Holalam

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

OB – Sønderjyske

Ekstraregning på 441.942,58 kroner



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

LIVE: AGF’s Europa League-modstander findes

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Stor ændring i AGF?

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Han er den nye Superliga-juvel!

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Dansker scorer mod Barcelona

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt