Inden stormøde med Eriksen og United: Glem det!

Arsenal er eneste hold med maksimumpoint i Premier League. Søndag gælder det Manchester United på udebane.



Fem kampe, fem sejre og en målscore på 13-4.

Arsenals seneste mesterskab ligger efterhånden 18 år tilbage, men London-klubbens udlæg på den nye sæson har givet mindelser om perioden omkring årtusindskiftet, da Arsenal var en del af Premier Leagues absolutte top.

I en årrække kæmpede Arsenal primært med Manchester United om mesterskabet, og United er netop modstanderen i søndagens brag på Old Trafford.

Sæsonens første reelle styrkeprøve for Arsenal, der hidtil i sæsonen har slået mere overkommelige modstandere som Crystal Palace, Leicester, Bournemouth, Fulham og senest Aston Villa.

De seneste 15 år har Arsenal kun to gange vundet på Old Trafford, men manager Mikel Arteta opfordrer sine spillere til at glemme fortiden og fokusere på holdets nuværende form, styrke og selvtillid.

– Jeg vil ikke have, at nogen af mine spillere tænker sådan, for de er gode nok til at gå ud at vinde kampen. Jeg tror, vi har troen på, at det kan ske. Hvis ikke er det bedre at blive hjemme, siger Mikel Arteta til Arsenals hjemmeside.

Han minder om, at man også har haft det svært på udebane mod London-rivalen Chelsea, men nu har Arsenal vundet ved de to seneste besøg på Stamford Bridge.

– Vi har været igennem lignende ting, da vi ikke havde vundet på Stamford Bridge i 20 år eller noget. Men man skal tro på, at man kan gøre det. Hvis man kan spille, som man vil, vinder man fodboldkampe.

Manchester United fik en skrækkelig start på sæsonen under den nye træner, Eric ten Hag, med to nederlag til Brighton og Brentford, men i tredje runde så vendepunktet ud til at komme med sejren over Liverpool.

Siden er det også blevet til sejre over Southampton og Leicester.

Søndagens kamp har kickoff klokken 17.30.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Færdig i Real Madrid

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

AGF – Sønderjyske

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Enorm interesse – millionregn over FCK?



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

OB – Silkeborg IF

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

10. gang i træk

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Randers FC – Vejle Boldklub

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Kultklub jagtede Brøndby-flop

Manchester United – Liverpool



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Emre Mor færdig

Stor Yussuf Poulsen-hyldest