Fem kampe, fem sejre og en målscore på 13-4.
Arsenals seneste mesterskab ligger efterhånden 18 år tilbage, men London-klubbens udlæg på den nye sæson har givet mindelser om perioden omkring årtusindskiftet, da Arsenal var en del af Premier Leagues absolutte top.
I en årrække kæmpede Arsenal primært med Manchester United om mesterskabet, og United er netop modstanderen i søndagens brag på Old Trafford.
Sæsonens første reelle styrkeprøve for Arsenal, der hidtil i sæsonen har slået mere overkommelige modstandere som Crystal Palace, Leicester, Bournemouth, Fulham og senest Aston Villa.
De seneste 15 år har Arsenal kun to gange vundet på Old Trafford, men manager Mikel Arteta opfordrer sine spillere til at glemme fortiden og fokusere på holdets nuværende form, styrke og selvtillid.
– Jeg vil ikke have, at nogen af mine spillere tænker sådan, for de er gode nok til at gå ud at vinde kampen. Jeg tror, vi har troen på, at det kan ske. Hvis ikke er det bedre at blive hjemme, siger Mikel Arteta til Arsenals hjemmeside.
Han minder om, at man også har haft det svært på udebane mod London-rivalen Chelsea, men nu har Arsenal vundet ved de to seneste besøg på Stamford Bridge.
– Vi har været igennem lignende ting, da vi ikke havde vundet på Stamford Bridge i 20 år eller noget. Men man skal tro på, at man kan gøre det. Hvis man kan spille, som man vil, vinder man fodboldkampe.
Manchester United fik en skrækkelig start på sæsonen under den nye træner, Eric ten Hag, med to nederlag til Brighton og Brentford, men i tredje runde så vendepunktet ud til at komme med sejren over Liverpool.
Siden er det også blevet til sejre over Southampton og Leicester.
Søndagens kamp har kickoff klokken 17.30.
/ritzau/
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
Millionregn over ‘PC’
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
Klar transferbesked til Christian Eriksen
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
TIPSBLADET SPECIAL