Inden stormøde med Eriksen og United: Glem det!

Arsenal er eneste hold med maksimumpoint i Premier League. Søndag gælder det Manchester United på udebane.



Fem kampe, fem sejre og en målscore på 13-4.

Arsenals seneste mesterskab ligger efterhånden 18 år tilbage, men London-klubbens udlæg på den nye sæson har givet mindelser om perioden omkring årtusindskiftet, da Arsenal var en del af Premier Leagues absolutte top.

I en årrække kæmpede Arsenal primært med Manchester United om mesterskabet, og United er netop modstanderen i søndagens brag på Old Trafford.

Sæsonens første reelle styrkeprøve for Arsenal, der hidtil i sæsonen har slået mere overkommelige modstandere som Crystal Palace, Leicester, Bournemouth, Fulham og senest Aston Villa.

De seneste 15 år har Arsenal kun to gange vundet på Old Trafford, men manager Mikel Arteta opfordrer sine spillere til at glemme fortiden og fokusere på holdets nuværende form, styrke og selvtillid.

– Jeg vil ikke have, at nogen af mine spillere tænker sådan, for de er gode nok til at gå ud at vinde kampen. Jeg tror, vi har troen på, at det kan ske. Hvis ikke er det bedre at blive hjemme, siger Mikel Arteta til Arsenals hjemmeside.

Han minder om, at man også har haft det svært på udebane mod London-rivalen Chelsea, men nu har Arsenal vundet ved de to seneste besøg på Stamford Bridge.

– Vi har været igennem lignende ting, da vi ikke havde vundet på Stamford Bridge i 20 år eller noget. Men man skal tro på, at man kan gøre det. Hvis man kan spille, som man vil, vinder man fodboldkampe.

Manchester United fik en skrækkelig start på sæsonen under den nye træner, Eric ten Hag, med to nederlag til Brighton og Brentford, men i tredje runde så vendepunktet ud til at komme med sejren over Liverpool.

Siden er det også blevet til sejre over Southampton og Leicester.

Søndagens kamp har kickoff klokken 17.30.

/ritzau/





Optakt til Brøndby IF - FC København LIVE

TransferLIVE: Martin Erlic på vej væk fra FCM?

Sat til salg – så dyr er han

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Jonas Wind til danskerklub?

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Fifas guldkalv skal stå på egne ben



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

DBU med dugfrisk status på Christian Eriksen

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Danske klubber scorer millioner på VM

Wolfsburg-direktør til Tipsbladet: Nu må vi vente

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Monsterbud på vej

Ståle revser Skotland

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026