Inden stormøde med Eriksen og United: Glem det!

Arsenal er eneste hold med maksimumpoint i Premier League. Søndag gælder det Manchester United på udebane.



Fem kampe, fem sejre og en målscore på 13-4.

Arsenals seneste mesterskab ligger efterhånden 18 år tilbage, men London-klubbens udlæg på den nye sæson har givet mindelser om perioden omkring årtusindskiftet, da Arsenal var en del af Premier Leagues absolutte top.

I en årrække kæmpede Arsenal primært med Manchester United om mesterskabet, og United er netop modstanderen i søndagens brag på Old Trafford.

Sæsonens første reelle styrkeprøve for Arsenal, der hidtil i sæsonen har slået mere overkommelige modstandere som Crystal Palace, Leicester, Bournemouth, Fulham og senest Aston Villa.

De seneste 15 år har Arsenal kun to gange vundet på Old Trafford, men manager Mikel Arteta opfordrer sine spillere til at glemme fortiden og fokusere på holdets nuværende form, styrke og selvtillid.

– Jeg vil ikke have, at nogen af mine spillere tænker sådan, for de er gode nok til at gå ud at vinde kampen. Jeg tror, vi har troen på, at det kan ske. Hvis ikke er det bedre at blive hjemme, siger Mikel Arteta til Arsenals hjemmeside.

Han minder om, at man også har haft det svært på udebane mod London-rivalen Chelsea, men nu har Arsenal vundet ved de to seneste besøg på Stamford Bridge.

– Vi har været igennem lignende ting, da vi ikke havde vundet på Stamford Bridge i 20 år eller noget. Men man skal tro på, at man kan gøre det. Hvis man kan spille, som man vil, vinder man fodboldkampe.

Manchester United fik en skrækkelig start på sæsonen under den nye træner, Eric ten Hag, med to nederlag til Brighton og Brentford, men i tredje runde så vendepunktet ud til at komme med sejren over Liverpool.

Siden er det også blevet til sejre over Southampton og Leicester.

Søndagens kamp har kickoff klokken 17.30.

/ritzau/





Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Kalder tronskifte i Danmark

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

FC Nordsjælland – AGF



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Bombe på vej i Real Madrid?

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Arsenal skal til Danmark

Kæmpekøb retur til FC København?

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Sønderjyske – FC Midtjylland

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

FC Midtjylland-spiller stukket ned



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr