Arsenal har fået en fremragende start på sæsonen. Lørdag blev det til endnu en sejr, men denne gang betød den nok lidt mere end de tre point for London-mandskabet.
Modstanderen var nemlig lokalrivalen Tottenham, som blev sendt den korte tur hjem fra Emirates Stadium med et nederlag på 1-3 i bagagen.
Der stod 1-1 ved pausen, hvorefter Arsenal med to mål i første halvdel af anden halvleg kom på sejrskurs.
Med sejren har Arsenal nu 21 point for otte kampe. Tottenham har 17 på tredjepladsen. Manchester City kan med en sejr over Manchester United søndag komme op på 20.
Arsenal kom stærkt fra land mod Tottenham, og efter 20 minutter fik Thomas Partey stadion til at eksplodere i jubel, da han med et velplaceret drøn fra distancen gjorde det til 1-0.
Efter scoringen kom Tottenham dog i gang. Langsomt nærmede gæsterne sig Arsenals mål, og ti minutter efter åbningsmålet var der udlignet.
Richarlison blev nedlagt i Arsenals felt, og dommeren pegede på straffesparkspletten. Harry Kane skulle tage sig af straffesparket, og stjerneangriberen fik udlignet.
Kampen var nu mere jævnbyrdig, men fra anden halvlegs start tog Arsenal teten igen.
Tottenham-målmand Hugo Lloris kunne ikke holde styr på et hårdt skud fra Bukayo Saka, og så var Gabriel Jesus på pletten. Brasilianeren skovlede bolden over målstregen til 2-1 efter kun cirka tre minutter.
Trods den store fejl af Lloris var scoringen ikke ufortjent. Arsenal dominerede spillet i anden halvleg. Tottenham fik det ikke nemmere af, at Emerson Royal efter et kvarter blev udvist med direkte rødt kort for en grov tackling.
Lidt efter blev ondt værre for Pierre-Emile Højbjerg og co. Her scorede Granit Xhaka til 3-1. Schweizeren fik bolden på kanten af feltet, tog et træk og sparkede den tørt ind.
Der stod Arsenal på det hele, og i slutfasen var det tættere på 4-1 end 3-2.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
Brasiliansk VM-mavepuster
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere
MEDIE
Monsterbud på vej
Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine
NYHEDER