Arsenal slår Tottenham: Farver Nord-London rødt

Med en 3-1-sejr over lokalrivalen Tottenham fortsatte Arsenal sin gode sæsonstart i Premier League.



Arsenal har fået en fremragende start på sæsonen. Lørdag blev det til endnu en sejr, men denne gang betød den nok lidt mere end de tre point for London-mandskabet.

Modstanderen var nemlig lokalrivalen Tottenham, som blev sendt den korte tur hjem fra Emirates Stadium med et nederlag på 1-3 i bagagen.

Der stod 1-1 ved pausen, hvorefter Arsenal med to mål i første halvdel af anden halvleg kom på sejrskurs.

Med sejren har Arsenal nu 21 point for otte kampe. Tottenham har 17 på tredjepladsen. Manchester City kan med en sejr over Manchester United søndag komme op på 20.

Arsenal kom stærkt fra land mod Tottenham, og efter 20 minutter fik Thomas Partey stadion til at eksplodere i jubel, da han med et velplaceret drøn fra distancen gjorde det til 1-0.

Efter scoringen kom Tottenham dog i gang. Langsomt nærmede gæsterne sig Arsenals mål, og ti minutter efter åbningsmålet var der udlignet.

Richarlison blev nedlagt i Arsenals felt, og dommeren pegede på straffesparkspletten. Harry Kane skulle tage sig af straffesparket, og stjerneangriberen fik udlignet.

Kampen var nu mere jævnbyrdig, men fra anden halvlegs start tog Arsenal teten igen.

Tottenham-målmand Hugo Lloris kunne ikke holde styr på et hårdt skud fra Bukayo Saka, og så var Gabriel Jesus på pletten. Brasilianeren skovlede bolden over målstregen til 2-1 efter kun cirka tre minutter.

Trods den store fejl af Lloris var scoringen ikke ufortjent. Arsenal dominerede spillet i anden halvleg. Tottenham fik det ikke nemmere af, at Emerson Royal efter et kvarter blev udvist med direkte rødt kort for en grov tackling.

Lidt efter blev ondt værre for Pierre-Emile Højbjerg og co. Her scorede Granit Xhaka til 3-1. Schweizeren fik bolden på kanten af feltet, tog et træk og sparkede den tørt ind.

Der stod Arsenal på det hele, og i slutfasen var det tættere på 4-1 end 3-2.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Dansk landsholdsspiller vil væk

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Derfor kommer han IKKE til FC København

Forhandler om Albert Grønbæk

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

De kan være færdige i Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Oliver Sonne vender tilbage

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Peter Møller: ‘En af de største i historien’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Her lander Superliga-kampprogrammet

Superliga-klub bør jagte Robert Skov



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Kasper Schmeichel stopper karrieren

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Storklub jagter to danskere

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner