Arsenal og Tottenham deler i livligt London-derby

Hverken Arsenal eller Tottenham formåede at score et tredje mål, så rivalerne delte pointene i Premier League.



I et underholdende og målrigt London-derby spillede Arsenal søndag 2-2 hjemme mod Tottenham i den engelske Premier League.

Med det uafgjorte resultat har både Tottenham og Arsenal 14 point efter seks kampe på fjerde- og femtepladsen i tabellen.

Manchester City har lutter sejre indtil videre i denne sæson og topper ligaen med 18 point.

To spillere stod bag de fire mål i London-derbyet – Arsenals Bukayo Saka og Son Heung-min hos Tottenham.

Efter 26 minutter kom Arsenal foran på et selvmål af Tottenham-stopperen Cristian Romero.

Det var Arsenals kantspiller Bukayo Saka, der trykkede af på kanten af feltet, og Romero var uheldig at ramme bolden på vejen, så den snød Tottenham-keeper Guglielmo Vicario.

Kort efter var Arsenal-angriberen Gabriel Jesus ved at fordoble føringen, men afslutningen strøg lige over mål.

Arsenals midtbanespiller Martin Ødegaard fik også testet Vicario i Tottenham-buret.

Tottenham tilspillede sig en stor chance, som angriberen Brennan Johnson burde have scoret på. Men Arsenal-keeperen David Raya viste gode reflekser inde på stregen.

Det fik den bænkede Arsenal-keeper Aaron Ramsdale til at klappe af rivalen, der havde fået chancen i målet for tredje kamp i træk af manager Mikel Arteta.

Kort før pausen fik Tottenham udlignet ved den sydkoreanske angriber Son Heung-min, der blev sat op af James Maddison.

Ti minutter inde i anden halvleg scorede Saka til 2-1 på et straffespark, efter at Romero havde ramt bolden med armen. Argentineren havde ikke sin bedste dag i Tottenhams forsvar.

Føringen holdt dog kun i et minut, så havde Son udlignet til 2-2. Igen var det Maddison, der agerede assistmager.

Son var også tæt på at gøre det til 3-2, men han afsluttede i sidenettet.

Pierre-Emile Højbjerg blev skiftet ind for Tottenham efter 78 minutter, og den danske landsholdsspiller var med til at forsvare det ene point i den resterende del af kampen, der også talte ti tillægsminutter.

I en af de øvrige kampe vandt Liverpool 3-1 hjemme over West Ham. Det placerer Liverpool på andenpladsen i rækken med 16 point.

Brighton vandt 3-1 hjemme over Bournemouth, der havde Philip Billing med i de første 82 minutter. Brighton er nu oppe på tredjepladsen med 15 point.

Chelsea tabte 0-1 hjemme til Aston Villa, der havde angriberen Ollie Watkins som enlig målscorer efter 73 minutter. Chelseas Malo Gusto fik rødt kort efter lidt under en times spil.

Dermed er Chelsea blot noteret for en enkelt sejr i seks forsøg i starten på denne sæson og er helt nede som nummer 14.

/ritzau/



FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Nu er han gratis – på vej til OB?

– Brøndby er chanceløse

FC København-profil ude med sygdom

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Storklub meldes interesseret

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Har I tabt sutten, Brøndby?

Viborg-boss afviser norsk storklub

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Endelig godt nyt

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Superliga-træner forlænger kontrakten

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Freiburg nupper pokalsejr

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes

Afvist

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

– Han vil være i store problemer

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen