Arsenal pligtsejrer og overtager førsteplads

Leandro Trossard og Martin Ødegaard stod for målene, da Arsenal på udebane vandt 2-0 over Wolverhampton.



Uden at spille sig helt ud gjorde Arsenal lørdag aften, hvad der var nødvendigt, da Wolverhampton på udebane blev besejret med 2-0 i den engelske Premier League.

Med sejren overtager London-klubben duksepladsen i Premier League med 74 point. Manchester City er et enkelt point efter, men har en kamp i hånden.

Arsenal skulle forsøge at rejse sig oven på midtugens skuffelse, hvor holdet onsdag røg ud af Champions League-kvartfinalen efter et nederlag til tyske Bayern München.

At det kun var tre dage siden, at London-klubben spillede en hård og intens kamp i Tyskland, ændrede ikke på, at træner Mikel Arteta stillede i stærkeste opstilling.

Det kunne ses fra kampens start, hvor Arsenal satte sig på begivenhederne.

I store perioder var Wolverhampton-spillerne trykket langt tilbage på egen banehalvdel. Gæsterne manglede dog den sidste kreativitet for at skabe de store chancer.

Ud af ingenting var Wolverhampton dog tættest på kampens første scoring.

Efter en halv time brød Joao Gomes igennem Arsenals venstre forsvarsside og afsluttede fra nært hold på David Raya, der i målet diskede op med en god refleks og slog bolden ind på stolpen.

Lige op til pausen lykkedes det Arsenal at få hul på bylden. Midtbanekreatøren Leandro Trossard var først over en løs bold i Wolverhampton-feltet, og sparkede den helt op i målhjørnet.

I anden halvleg fortsatte Arsenal det tunge pres på hjemmeholdet.

Som tilfældet var i størstedelen af første halvleg manglede topholdet dog den sidste skarphed, når angrebene skulle færdiggøres.

Wolverhampton formåede aldrig at presse på for et udlignende mål, og i stedet lukkede gæsternes anfører, Martin Ødegaard, opgøret dybt inde i tillægstiden.

Med nederlaget er Wolverhampton at finde på en solid 11.-plads med 43 point og kan hverken nå europæisk fodbold eller komme i nedrykningsfare.

/ritzau/





TransferLIVE: Superliga-klub køber FCK-kending




LIVE

VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Her kan du se Norge mod Senegal

Til lægetjek i Superliga-klub

Frederiksen renser ud

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Forgyldt – det tjener Beckham under VM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lurer på Superliga-stjerne

FCK går på rov i Viborg

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Frankrig – Irak

FC Københavns talenter gør rent bord



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Melder dansk stortalent transferklar

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Et skridt tættere Englands største stadion

I dialog med Steve Cooper

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Næsten halvdelen af Portugal så VM-kamp

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL

Rekord-Messi sparker Argentina videre

Panama – Kroatien



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Historisk Messi rykker forbi Klose

Conrad Harder får argentinsk chef