Uden at spille sig helt ud gjorde Arsenal lørdag aften, hvad der var nødvendigt, da Wolverhampton på udebane blev besejret med 2-0 i den engelske Premier League.
Med sejren overtager London-klubben duksepladsen i Premier League med 74 point. Manchester City er et enkelt point efter, men har en kamp i hånden.
Arsenal skulle forsøge at rejse sig oven på midtugens skuffelse, hvor holdet onsdag røg ud af Champions League-kvartfinalen efter et nederlag til tyske Bayern München.
At det kun var tre dage siden, at London-klubben spillede en hård og intens kamp i Tyskland, ændrede ikke på, at træner Mikel Arteta stillede i stærkeste opstilling.
Det kunne ses fra kampens start, hvor Arsenal satte sig på begivenhederne.
I store perioder var Wolverhampton-spillerne trykket langt tilbage på egen banehalvdel. Gæsterne manglede dog den sidste kreativitet for at skabe de store chancer.
Ud af ingenting var Wolverhampton dog tættest på kampens første scoring.
Efter en halv time brød Joao Gomes igennem Arsenals venstre forsvarsside og afsluttede fra nært hold på David Raya, der i målet diskede op med en god refleks og slog bolden ind på stolpen.
Lige op til pausen lykkedes det Arsenal at få hul på bylden. Midtbanekreatøren Leandro Trossard var først over en løs bold i Wolverhampton-feltet, og sparkede den helt op i målhjørnet.
I anden halvleg fortsatte Arsenal det tunge pres på hjemmeholdet.
Som tilfældet var i størstedelen af første halvleg manglede topholdet dog den sidste skarphed, når angrebene skulle færdiggøres.
Wolverhampton formåede aldrig at presse på for et udlignende mål, og i stedet lukkede gæsternes anfører, Martin Ødegaard, opgøret dybt inde i tillægstiden.
Med nederlaget er Wolverhampton at finde på en solid 11.-plads med 43 point og kan hverken nå europæisk fodbold eller komme i nedrykningsfare.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
MEDIE
Overraskende skifte lurer
TOPNYHED
Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
AVIS
Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
NYHEDER