Arsenal pligtsejrer og overtager førsteplads

Leandro Trossard og Martin Ødegaard stod for målene, da Arsenal på udebane vandt 2-0 over Wolverhampton.



Uden at spille sig helt ud gjorde Arsenal lørdag aften, hvad der var nødvendigt, da Wolverhampton på udebane blev besejret med 2-0 i den engelske Premier League.

Med sejren overtager London-klubben duksepladsen i Premier League med 74 point. Manchester City er et enkelt point efter, men har en kamp i hånden.

Arsenal skulle forsøge at rejse sig oven på midtugens skuffelse, hvor holdet onsdag røg ud af Champions League-kvartfinalen efter et nederlag til tyske Bayern München.

At det kun var tre dage siden, at London-klubben spillede en hård og intens kamp i Tyskland, ændrede ikke på, at træner Mikel Arteta stillede i stærkeste opstilling.

Det kunne ses fra kampens start, hvor Arsenal satte sig på begivenhederne.

I store perioder var Wolverhampton-spillerne trykket langt tilbage på egen banehalvdel. Gæsterne manglede dog den sidste kreativitet for at skabe de store chancer.

Ud af ingenting var Wolverhampton dog tættest på kampens første scoring.

Efter en halv time brød Joao Gomes igennem Arsenals venstre forsvarsside og afsluttede fra nært hold på David Raya, der i målet diskede op med en god refleks og slog bolden ind på stolpen.

Lige op til pausen lykkedes det Arsenal at få hul på bylden. Midtbanekreatøren Leandro Trossard var først over en løs bold i Wolverhampton-feltet, og sparkede den helt op i målhjørnet.

I anden halvleg fortsatte Arsenal det tunge pres på hjemmeholdet.

Som tilfældet var i størstedelen af første halvleg manglede topholdet dog den sidste skarphed, når angrebene skulle færdiggøres.

Wolverhampton formåede aldrig at presse på for et udlignende mål, og i stedet lukkede gæsternes anfører, Martin Ødegaard, opgøret dybt inde i tillægstiden.

Med nederlaget er Wolverhampton at finde på en solid 11.-plads med 43 point og kan hverken nå europæisk fodbold eller komme i nedrykningsfare.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bombe på vej i Real Madrid?

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Kæmpekøb retur til FC København?

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kalder tronskifte i Danmark

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Arsenal skal til Danmark

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen