Uden at spille sig helt ud gjorde Arsenal lørdag aften, hvad der var nødvendigt, da Wolverhampton på udebane blev besejret med 2-0 i den engelske Premier League.
Med sejren overtager London-klubben duksepladsen i Premier League med 74 point. Manchester City er et enkelt point efter, men har en kamp i hånden.
Arsenal skulle forsøge at rejse sig oven på midtugens skuffelse, hvor holdet onsdag røg ud af Champions League-kvartfinalen efter et nederlag til tyske Bayern München.
At det kun var tre dage siden, at London-klubben spillede en hård og intens kamp i Tyskland, ændrede ikke på, at træner Mikel Arteta stillede i stærkeste opstilling.
Det kunne ses fra kampens start, hvor Arsenal satte sig på begivenhederne.
I store perioder var Wolverhampton-spillerne trykket langt tilbage på egen banehalvdel. Gæsterne manglede dog den sidste kreativitet for at skabe de store chancer.
Ud af ingenting var Wolverhampton dog tættest på kampens første scoring.
Efter en halv time brød Joao Gomes igennem Arsenals venstre forsvarsside og afsluttede fra nært hold på David Raya, der i målet diskede op med en god refleks og slog bolden ind på stolpen.
Lige op til pausen lykkedes det Arsenal at få hul på bylden. Midtbanekreatøren Leandro Trossard var først over en løs bold i Wolverhampton-feltet, og sparkede den helt op i målhjørnet.
I anden halvleg fortsatte Arsenal det tunge pres på hjemmeholdet.
Som tilfældet var i størstedelen af første halvleg manglede topholdet dog den sidste skarphed, når angrebene skulle færdiggøres.
Wolverhampton formåede aldrig at presse på for et udlignende mål, og i stedet lukkede gæsternes anfører, Martin Ødegaard, opgøret dybt inde i tillægstiden.
Med nederlaget er Wolverhampton at finde på en solid 11.-plads med 43 point og kan hverken nå europæisk fodbold eller komme i nedrykningsfare.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
TOPNYHED
Klar transfermelding
– Jeg får så ondt i maven over det
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
OPTAKT
Argentina – Algeriet
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Østrig – Jordan
NYHEDER