Uden at spille sig helt ud gjorde Arsenal lørdag aften, hvad der var nødvendigt, da Wolverhampton på udebane blev besejret med 2-0 i den engelske Premier League.
Med sejren overtager London-klubben duksepladsen i Premier League med 74 point. Manchester City er et enkelt point efter, men har en kamp i hånden.
Arsenal skulle forsøge at rejse sig oven på midtugens skuffelse, hvor holdet onsdag røg ud af Champions League-kvartfinalen efter et nederlag til tyske Bayern München.
At det kun var tre dage siden, at London-klubben spillede en hård og intens kamp i Tyskland, ændrede ikke på, at træner Mikel Arteta stillede i stærkeste opstilling.
Det kunne ses fra kampens start, hvor Arsenal satte sig på begivenhederne.
I store perioder var Wolverhampton-spillerne trykket langt tilbage på egen banehalvdel. Gæsterne manglede dog den sidste kreativitet for at skabe de store chancer.
Ud af ingenting var Wolverhampton dog tættest på kampens første scoring.
Efter en halv time brød Joao Gomes igennem Arsenals venstre forsvarsside og afsluttede fra nært hold på David Raya, der i målet diskede op med en god refleks og slog bolden ind på stolpen.
Lige op til pausen lykkedes det Arsenal at få hul på bylden. Midtbanekreatøren Leandro Trossard var først over en løs bold i Wolverhampton-feltet, og sparkede den helt op i målhjørnet.
I anden halvleg fortsatte Arsenal det tunge pres på hjemmeholdet.
Som tilfældet var i størstedelen af første halvleg manglede topholdet dog den sidste skarphed, når angrebene skulle færdiggøres.
Wolverhampton formåede aldrig at presse på for et udlignende mål, og i stedet lukkede gæsternes anfører, Martin Ødegaard, opgøret dybt inde i tillægstiden.
Med nederlaget er Wolverhampton at finde på en solid 11.-plads med 43 point og kan hverken nå europæisk fodbold eller komme i nedrykningsfare.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADETS DOM
AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!
INTERVIEW
‘Jeg håber bare, at Aarhus stadig står’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
OPTAKT
Randers FC – OB
Magiske Messi slår til igen
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Fredericia er nærmest rykket ned
TOPNYHED