Arsenal spillede i perioder af første halvleg glimrende fodbold, og det var nok, da Luton onsdag aften var på besøg i den engelske Premier League.
To scoringer i den første del af kampen sikrede Arsenal en 2-0-sejr.
Mikel Artetas tropper spillede sig dog langtfra ud, og anden halvleg foregik i store dele i cruise control.
Med sejren overtager Arsenal midlertidigt førstepladsen. London-klubben bringer sig op på 68 point, hvilket er et enkelt mere end Liverpool, der dog skal i kamp torsdag mod Sheffield United.
Luton er at finde i den anden ende af tabellen. Oprykkerklubben ligger på 18.-pladsen lige under nedrykningsstregen med tre point op til Everton.
Manchester City var også i kamp onsdag aften, og holdet fra Manchester leverede varen på hjemmebane, da Aston Villa blev banket 4-1.
Midtbanegeneralen Rodri åbnede målscoringen for hjemmeholdet, hvorefter Phil Foden tog over i en brandkamp, der bød på et hattrick fra kreatøren.
City ligger efter sejren treer med 67 point. Det samme som Liverpool.
Arsenal var onsdag aften uden Bukayo Saka, der i weekenden udgik af topopgøret mod Manchester City med en skade og ikke var blevet klar til opgøret mod Luton.
Det ændrede ikke på, at hjemmeholdet startede i total dominans.
Luton forsvarede sig dybt på egen banehalvdel, og ofte stod gæsterne med syv mand i egen forsvarskæde.
Lidt mere end 23 minutter holdt Luton stand, før Arsenal åbnede scoringen.
Luton smed bolden i opbygningsspillet, og det straffede Arsenal-kaptajnen, Martin Ødegaard, da han sparkede bolden i kassen efter en kombination med Kai Havertz.
Kort inden pausen blev føringen fordoblet, da Arsenal med kombinationer spillede Luton-defensiven tynd, inden gæsternes stopper Daiki Dashioka sendte bolden i eget net.
I anden halvleg gik luften af Arsenal-ballonen, og Luton kom bedre med i opgøret.
Hjemmeholdet sløsede mere på bolden og spillede slet ikke i samme tempo som i første halvleg.
Arsenal havde dog for meget kvalitet til, at Luton for alvor var tæt på en scoring, der ville bringe spænding tilbage i kampen.
Brentford havde onsdag aften besøg af Brighton i et opgør, der endte uden mål. Det var ottende ligakamp i træk, at Thomas Franks tropper forlod banen uden en sejr.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
Brasilianske stjerner splitter Skotland ad
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
VM-spiller får fem karantænedage
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Mexico sender Tjekkiet ud af VM
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Chokskifte på vej?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub