Arsenal-stjerne stråler i engelsk fodboldopvisning

Bukayo Saka scorede tre gange, da England gennempryglede Nordmakedonien i EM-kvalifikationen.



England er fuldstændig suveræn i EM-kvalifikationsgruppe C og på direkte kurs mod næste sommers slutrunde i Tyskland.

Det understregede Gareth Southgates tropper igen mandag aften, da man bøllebankede Nordmakedonien med 7-0 i Manchester.

På et velsmurt engelsk hold trådte Arsenals Bukayo Saka frem som den store individualist med tre fornemme scoringer og flere spektakulære detaljer.

Det var dog Harry Kane, der åbnede scoringen efter en halv time, men derefter overtog Saka showet.

Syv minutter før pausen hakkede han tørt bolden op i nærmede målhjørne til 2-0, inden Marcus Rashford sørgede for en tremålsføring ved halvtid.

Saka lavede kampens flotteste mål lige efter sidebyttet med endnu et kanondrøn fra kanten af feltet. Og den 21-årige kantspiller gjorde det også til 5-0 et par minutter senere.

Nordmakedonerne gjorde det egentlig fornuftigt i kampens første tredjedel. Men da først England kom foran, faldt gæsternes forsvarsvilje sammen.

Efter en god time øgede Kalvin Phillips til 6-0 med et lidt tilfældigt mål, inden Harry Kane fra straffesparkspletten afsluttede den nordmakedonske afstraffelse.

England har maksimumpoint efter fire kampe og en målscore på 15-1. Det ligner kun et spørgsmål, hvem der skal snuppe den anden EM-billet, der er på højkant i gruppen.

Lige nu indtager Ukraine andenpladsen med seks point for tre kampe efter en spinkel 1-0-sejr over Malta tidligere mandag.

De regerende europamestre fra Italien bliver dog formentlig en hård konkurrent til ukrainerne. På grund af Nations League-forpligtelser har Italien kun spillet to kampe, som til sammen har givet tre point.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Jacob Neestrup er landet

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

Serie A-klubber jagter Randers-profil



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Forhandler med storklub

Fem bud på Brøndbys nye træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Superliga-oprykker varsler flere transfers

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Her er FC Københavns vej i Europa

Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Liverpool – Brentford

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis