England er fuldstændig suveræn i EM-kvalifikationsgruppe C og på direkte kurs mod næste sommers slutrunde i Tyskland.
Det understregede Gareth Southgates tropper igen mandag aften, da man bøllebankede Nordmakedonien med 7-0 i Manchester.
På et velsmurt engelsk hold trådte Arsenals Bukayo Saka frem som den store individualist med tre fornemme scoringer og flere spektakulære detaljer.
Det var dog Harry Kane, der åbnede scoringen efter en halv time, men derefter overtog Saka showet.
Syv minutter før pausen hakkede han tørt bolden op i nærmede målhjørne til 2-0, inden Marcus Rashford sørgede for en tremålsføring ved halvtid.
Saka lavede kampens flotteste mål lige efter sidebyttet med endnu et kanondrøn fra kanten af feltet. Og den 21-årige kantspiller gjorde det også til 5-0 et par minutter senere.
Nordmakedonerne gjorde det egentlig fornuftigt i kampens første tredjedel. Men da først England kom foran, faldt gæsternes forsvarsvilje sammen.
Efter en god time øgede Kalvin Phillips til 6-0 med et lidt tilfældigt mål, inden Harry Kane fra straffesparkspletten afsluttede den nordmakedonske afstraffelse.
England har maksimumpoint efter fire kampe og en målscore på 15-1. Det ligner kun et spørgsmål, hvem der skal snuppe den anden EM-billet, der er på højkant i gruppen.
Lige nu indtager Ukraine andenpladsen med seks point for tre kampe efter en spinkel 1-0-sejr over Malta tidligere mandag.
De regerende europamestre fra Italien bliver dog formentlig en hård konkurrent til ukrainerne. På grund af Nations League-forpligtelser har Italien kun spillet to kampe, som til sammen har givet tre point.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
OPTAKT
Tyrkiet – USA
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
FIFA-boss: Det handler ikke om penge!
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
OPTAKT
Senegal – Irak
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
OPTAKT
Norge – Frankrig
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Uruguay – Spanien
EKSKLUSIVT