Arsenal-stjerne stråler i engelsk fodboldopvisning

Bukayo Saka scorede tre gange, da England gennempryglede Nordmakedonien i EM-kvalifikationen.



England er fuldstændig suveræn i EM-kvalifikationsgruppe C og på direkte kurs mod næste sommers slutrunde i Tyskland.

Det understregede Gareth Southgates tropper igen mandag aften, da man bøllebankede Nordmakedonien med 7-0 i Manchester.

På et velsmurt engelsk hold trådte Arsenals Bukayo Saka frem som den store individualist med tre fornemme scoringer og flere spektakulære detaljer.

Det var dog Harry Kane, der åbnede scoringen efter en halv time, men derefter overtog Saka showet.

Syv minutter før pausen hakkede han tørt bolden op i nærmede målhjørne til 2-0, inden Marcus Rashford sørgede for en tremålsføring ved halvtid.

Saka lavede kampens flotteste mål lige efter sidebyttet med endnu et kanondrøn fra kanten af feltet. Og den 21-årige kantspiller gjorde det også til 5-0 et par minutter senere.

Nordmakedonerne gjorde det egentlig fornuftigt i kampens første tredjedel. Men da først England kom foran, faldt gæsternes forsvarsvilje sammen.

Efter en god time øgede Kalvin Phillips til 6-0 med et lidt tilfældigt mål, inden Harry Kane fra straffesparkspletten afsluttede den nordmakedonske afstraffelse.

England har maksimumpoint efter fire kampe og en målscore på 15-1. Det ligner kun et spørgsmål, hvem der skal snuppe den anden EM-billet, der er på højkant i gruppen.

Lige nu indtager Ukraine andenpladsen med seks point for tre kampe efter en spinkel 1-0-sejr over Malta tidligere mandag.

De regerende europamestre fra Italien bliver dog formentlig en hård konkurrent til ukrainerne. På grund af Nations League-forpligtelser har Italien kun spillet to kampe, som til sammen har givet tre point.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Skidt nyt om Lukas Lerager

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

FC København – Vejle Boldklub

Smider Salah-bombe

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Mareridt! Bekræfter forfærdelig Lerager-skade

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Han er færdig i Brøndby

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Et regulært mareridt for Steve Cooper!