De danske fodboldtalenter fik mandag en perfekt åbning på U17-EM, der spilles i Cypern, da Wales i den første gruppekamp blev besejret med 2-0.
Arsenal-angriberen Chidozie Obi-Martin, der også går under navnet Chido, scorede åbningsmålet i første halvlegs tillægstid, mens Sofus Johannesen i begyndelsen af anden halvleg stod for 2-0-målet.
– Vi har set frem til slutrunden længe, så vi er glade for at komme godt fra start mod Wales, siger målskytten Sofus Johannesen.
– Det er stort at score for Danmark og særligt ved en slutrunde. Det er jeg meget glad for og utrolig stolt over, lyder det fra den 16-årige offensivspiller.
Danmark er ved slutrunden at finde i gruppe B, der ud over Wales også består af Kroatien og Østrig. De to øverste hold i puljen avancerer til kvartfinalen.
– Jeg synes, at vi har gode chancer for at gå videre, men vi skal ikke undervurdere de andre hold. Vi skal spille vores eget spil, hvilket vi gjorde langt hen ad vejen.
– Gør vi det, så har vi gode chancer for at gå videre, siger Johannesen, der til daglig spiller på FC Midtjyllands ungdomsakademi.
De unge danske drenge satte sig fra kampens start på spillet i opgøret mod Wales.
I første halvlegs tillægstid kom det forløsende føringsmål. Midtstopperen Noah Markmann erobrede bolden midt på banen og drev den efterfølgende ind på Wales’ banehalvdel, inden han fandt Chido med en dybdebold.
Arsenal-talentet tog kynisk et træk udenom Wales-keeperen Luis Lines og bragte Danmark i front.
Knap var anden halvleg begyndt, før den danske føring blev fordoblet. Luis Lines i Wales-målet leverede en skidt aflevering, som blev sendt lige i pandebrasken på Sofus Johannesen, der sikkert headede bolden i et tomt mål.
Danmark var gennem hele kampen det bedste hold på banen, og i anden halvleg var det kun et spørgsmål om sejrens størrelse, der dog endte på to mål.
Torsdag venter den næste opgave for de danske talenter, når Kroatien er modstanderen, inden Danmark i sidste runde af gruppespillet søndag møder Østrig.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Transferbombe i Tottenham?
MEDIE
Donald Trump ventes at bryde VM-tradition
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
TOPNYHED
Klar transfermelding
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
Her er Tunesiens nye VM-træner
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
OPTAKT
Frankrig – Senegal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
Uruguay slider sig til uafgjort
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
OPTAKT