De danske fodboldtalenter fik mandag en perfekt åbning på U17-EM, der spilles i Cypern, da Wales i den første gruppekamp blev besejret med 2-0.
Arsenal-angriberen Chidozie Obi-Martin, der også går under navnet Chido, scorede åbningsmålet i første halvlegs tillægstid, mens Sofus Johannesen i begyndelsen af anden halvleg stod for 2-0-målet.
– Vi har set frem til slutrunden længe, så vi er glade for at komme godt fra start mod Wales, siger målskytten Sofus Johannesen.
– Det er stort at score for Danmark og særligt ved en slutrunde. Det er jeg meget glad for og utrolig stolt over, lyder det fra den 16-årige offensivspiller.
Danmark er ved slutrunden at finde i gruppe B, der ud over Wales også består af Kroatien og Østrig. De to øverste hold i puljen avancerer til kvartfinalen.
– Jeg synes, at vi har gode chancer for at gå videre, men vi skal ikke undervurdere de andre hold. Vi skal spille vores eget spil, hvilket vi gjorde langt hen ad vejen.
– Gør vi det, så har vi gode chancer for at gå videre, siger Johannesen, der til daglig spiller på FC Midtjyllands ungdomsakademi.
De unge danske drenge satte sig fra kampens start på spillet i opgøret mod Wales.
I første halvlegs tillægstid kom det forløsende føringsmål. Midtstopperen Noah Markmann erobrede bolden midt på banen og drev den efterfølgende ind på Wales’ banehalvdel, inden han fandt Chido med en dybdebold.
Arsenal-talentet tog kynisk et træk udenom Wales-keeperen Luis Lines og bragte Danmark i front.
Knap var anden halvleg begyndt, før den danske føring blev fordoblet. Luis Lines i Wales-målet leverede en skidt aflevering, som blev sendt lige i pandebrasken på Sofus Johannesen, der sikkert headede bolden i et tomt mål.
Danmark var gennem hele kampen det bedste hold på banen, og i anden halvleg var det kun et spørgsmål om sejrens størrelse, der dog endte på to mål.
Torsdag venter den næste opgave for de danske talenter, når Kroatien er modstanderen, inden Danmark i sidste runde af gruppespillet søndag møder Østrig.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller
NYHEDER
Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
NYHEDER
FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
LIVE
Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
NYHEDER
Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
TRANSFER
I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
MEDIE
Monstrøs PL-transfer tæt på
AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC
TIPSBLADET SPECIAL