De danske fodboldtalenter fik mandag en perfekt åbning på U17-EM, der spilles i Cypern, da Wales i den første gruppekamp blev besejret med 2-0.
Arsenal-angriberen Chidozie Obi-Martin, der også går under navnet Chido, scorede åbningsmålet i første halvlegs tillægstid, mens Sofus Johannesen i begyndelsen af anden halvleg stod for 2-0-målet.
– Vi har set frem til slutrunden længe, så vi er glade for at komme godt fra start mod Wales, siger målskytten Sofus Johannesen.
– Det er stort at score for Danmark og særligt ved en slutrunde. Det er jeg meget glad for og utrolig stolt over, lyder det fra den 16-årige offensivspiller.
Danmark er ved slutrunden at finde i gruppe B, der ud over Wales også består af Kroatien og Østrig. De to øverste hold i puljen avancerer til kvartfinalen.
– Jeg synes, at vi har gode chancer for at gå videre, men vi skal ikke undervurdere de andre hold. Vi skal spille vores eget spil, hvilket vi gjorde langt hen ad vejen.
– Gør vi det, så har vi gode chancer for at gå videre, siger Johannesen, der til daglig spiller på FC Midtjyllands ungdomsakademi.
De unge danske drenge satte sig fra kampens start på spillet i opgøret mod Wales.
I første halvlegs tillægstid kom det forløsende føringsmål. Midtstopperen Noah Markmann erobrede bolden midt på banen og drev den efterfølgende ind på Wales’ banehalvdel, inden han fandt Chido med en dybdebold.
Arsenal-talentet tog kynisk et træk udenom Wales-keeperen Luis Lines og bragte Danmark i front.
Knap var anden halvleg begyndt, før den danske føring blev fordoblet. Luis Lines i Wales-målet leverede en skidt aflevering, som blev sendt lige i pandebrasken på Sofus Johannesen, der sikkert headede bolden i et tomt mål.
Danmark var gennem hele kampen det bedste hold på banen, og i anden halvleg var det kun et spørgsmål om sejrens størrelse, der dog endte på to mål.
Torsdag venter den næste opgave for de danske talenter, når Kroatien er modstanderen, inden Danmark i sidste runde af gruppespillet søndag møder Østrig.
/ritzau/
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Fredericia er nærmest rykket ned
NYHEDER
FCN med stor gave til AGF i guldkampen
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
OPTAKT
Randers FC – OB
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
Magiske Messi slår til igen
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
Iran kommer med krav før VM
NYHEDER