De danske fodboldtalenter fik mandag en perfekt åbning på U17-EM, der spilles i Cypern, da Wales i den første gruppekamp blev besejret med 2-0.
Arsenal-angriberen Chidozie Obi-Martin, der også går under navnet Chido, scorede åbningsmålet i første halvlegs tillægstid, mens Sofus Johannesen i begyndelsen af anden halvleg stod for 2-0-målet.
– Vi har set frem til slutrunden længe, så vi er glade for at komme godt fra start mod Wales, siger målskytten Sofus Johannesen.
– Det er stort at score for Danmark og særligt ved en slutrunde. Det er jeg meget glad for og utrolig stolt over, lyder det fra den 16-årige offensivspiller.
Danmark er ved slutrunden at finde i gruppe B, der ud over Wales også består af Kroatien og Østrig. De to øverste hold i puljen avancerer til kvartfinalen.
– Jeg synes, at vi har gode chancer for at gå videre, men vi skal ikke undervurdere de andre hold. Vi skal spille vores eget spil, hvilket vi gjorde langt hen ad vejen.
– Gør vi det, så har vi gode chancer for at gå videre, siger Johannesen, der til daglig spiller på FC Midtjyllands ungdomsakademi.
De unge danske drenge satte sig fra kampens start på spillet i opgøret mod Wales.
I første halvlegs tillægstid kom det forløsende føringsmål. Midtstopperen Noah Markmann erobrede bolden midt på banen og drev den efterfølgende ind på Wales’ banehalvdel, inden han fandt Chido med en dybdebold.
Arsenal-talentet tog kynisk et træk udenom Wales-keeperen Luis Lines og bragte Danmark i front.
Knap var anden halvleg begyndt, før den danske føring blev fordoblet. Luis Lines i Wales-målet leverede en skidt aflevering, som blev sendt lige i pandebrasken på Sofus Johannesen, der sikkert headede bolden i et tomt mål.
Danmark var gennem hele kampen det bedste hold på banen, og i anden halvleg var det kun et spørgsmål om sejrens størrelse, der dog endte på to mål.
Torsdag venter den næste opgave for de danske talenter, når Kroatien er modstanderen, inden Danmark i sidste runde af gruppespillet søndag møder Østrig.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
NYHEDER
Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet
NYHEDER
Skotland henter første VM-sejr i 36 år
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
MEDIE
Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Spottet i København
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Tyskland – Curacao
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
NYHEDER
Brasilien åbner VM med uafgjort mod Marokko
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
MEDIE
AGF køber ham
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
OPTAKT
Holland – Japan
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
MEDIE