Arsenal-træner håber på hjælp i titelræset

Mikel Arteta skal bruge en hjælpende hånd fra David Moyes og West Ham, når Arsenal søndag jagter mesterskabet.



Da Mikel Arteta i sin aktive karriere kom til engelsk fodbold, var det David Moyes, der i Everton hjalp spanieren med at bryde igennem i Premier League.

Siden er Mikel Arteta blevet en succesfuld træner hos Arsenal, og nu har han igen brug for hjælp fra sin gamle læremester.

Søndag bliver Premier League afgjort, og hvis Mikel Arteta skal føre Arsenal til trofæet, så skal David Moyes som træner for West Ham sørge for at snuppe point fra Manchester City.

– David Moyes har været en afgørende og vigtig figur i min karriere. Ikke bare som fodboldspiller, men også som menneske. Hvis han kan hjælpe os med at opfylde vores og min personlige drøm om at vinde Premier League, vil det være utroligt.

– Så vil han i hvert fald altid have en plads i min hukommelse. Det er helt sikkert, siger Mikel Arteta på pressemødet forud for søndagens sidste spillerunde.

Arsenal er to point efter Manchester City og er derfor tvunget til sejr over Everton i sidste spillerunde for at vinde Premier League.

Klubben har dog en bedre målscore end Manchester City. Derfor er uafgjort ikke nok for Manchester City, hvis ellers Arsenal slår Everton.

Derfor er Mikel Arteta heller ikke pessimist.

– Det er en af de største uger for mange af os. Det er virkelig spændende, og vi kan ikke vente. Vi er meget optimistiske.

– Drømmen er i live, og vi skal bare spille som i alle andre uger. Vi skal vinde, og så skal vi håbe, at West Ham hjælper os, siger Arteta.

Alle kampe i Premier League bliver sparket i gang søndag eftermiddag klokken 17.00.

/ritzau/





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe



Kæmpekøb retur til FC København?

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Sønderjyske – Brøndby IF

FC Fredericia – OB



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Silkeborg IF – Randers FC

Viborg FF – FC Nordsjælland



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Oddset styrtdykker

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Han er færdig i Brøndby

Bayern München laver vildt comeback

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Spår stor transferaktivitet i FC København

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’