Arsenal-træner håber på hjælp i titelræset

Mikel Arteta skal bruge en hjælpende hånd fra David Moyes og West Ham, når Arsenal søndag jagter mesterskabet.



Da Mikel Arteta i sin aktive karriere kom til engelsk fodbold, var det David Moyes, der i Everton hjalp spanieren med at bryde igennem i Premier League.

Siden er Mikel Arteta blevet en succesfuld træner hos Arsenal, og nu har han igen brug for hjælp fra sin gamle læremester.

Søndag bliver Premier League afgjort, og hvis Mikel Arteta skal føre Arsenal til trofæet, så skal David Moyes som træner for West Ham sørge for at snuppe point fra Manchester City.

– David Moyes har været en afgørende og vigtig figur i min karriere. Ikke bare som fodboldspiller, men også som menneske. Hvis han kan hjælpe os med at opfylde vores og min personlige drøm om at vinde Premier League, vil det være utroligt.

– Så vil han i hvert fald altid have en plads i min hukommelse. Det er helt sikkert, siger Mikel Arteta på pressemødet forud for søndagens sidste spillerunde.

Arsenal er to point efter Manchester City og er derfor tvunget til sejr over Everton i sidste spillerunde for at vinde Premier League.

Klubben har dog en bedre målscore end Manchester City. Derfor er uafgjort ikke nok for Manchester City, hvis ellers Arsenal slår Everton.

Derfor er Mikel Arteta heller ikke pessimist.

– Det er en af de største uger for mange af os. Det er virkelig spændende, og vi kan ikke vente. Vi er meget optimistiske.

– Drømmen er i live, og vi skal bare spille som i alle andre uger. Vi skal vinde, og så skal vi håbe, at West Ham hjælper os, siger Arteta.

Alle kampe i Premier League bliver sparket i gang søndag eftermiddag klokken 17.00.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Pressede på for FC København-exit

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Forhandler med Jannik Vestergaard

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Norsk ekspert håner Danmark

Afsløring: OB køber Topi Keskinen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Spanien – Belgien

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Norge – England

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

OB henter finsk landsholdsspiller

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Uventet transferdrejning

Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Har droppet stor dansk transfer

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Superligaen er knækket

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Bekræfter dansk kæmpetransfer