Arsenal-træner håber på hjælp i titelræset

Mikel Arteta skal bruge en hjælpende hånd fra David Moyes og West Ham, når Arsenal søndag jagter mesterskabet.



Da Mikel Arteta i sin aktive karriere kom til engelsk fodbold, var det David Moyes, der i Everton hjalp spanieren med at bryde igennem i Premier League.

Siden er Mikel Arteta blevet en succesfuld træner hos Arsenal, og nu har han igen brug for hjælp fra sin gamle læremester.

Søndag bliver Premier League afgjort, og hvis Mikel Arteta skal føre Arsenal til trofæet, så skal David Moyes som træner for West Ham sørge for at snuppe point fra Manchester City.

– David Moyes har været en afgørende og vigtig figur i min karriere. Ikke bare som fodboldspiller, men også som menneske. Hvis han kan hjælpe os med at opfylde vores og min personlige drøm om at vinde Premier League, vil det være utroligt.

– Så vil han i hvert fald altid have en plads i min hukommelse. Det er helt sikkert, siger Mikel Arteta på pressemødet forud for søndagens sidste spillerunde.

Arsenal er to point efter Manchester City og er derfor tvunget til sejr over Everton i sidste spillerunde for at vinde Premier League.

Klubben har dog en bedre målscore end Manchester City. Derfor er uafgjort ikke nok for Manchester City, hvis ellers Arsenal slår Everton.

Derfor er Mikel Arteta heller ikke pessimist.

– Det er en af de største uger for mange af os. Det er virkelig spændende, og vi kan ikke vente. Vi er meget optimistiske.

– Drømmen er i live, og vi skal bare spille som i alle andre uger. Vi skal vinde, og så skal vi håbe, at West Ham hjælper os, siger Arteta.

Alle kampe i Premier League bliver sparket i gang søndag eftermiddag klokken 17.00.

/ritzau/





Overbevisende: To chok i Parken




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Afvist – Brøndby undrer sig

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Skidt nyt om Lukas Lerager



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Patrick Dorgu er med

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Gratis adgang til Superliga-brag



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’

Smider Salah-bombe

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer