Vanvittig halvleg sørgede for sikker Arsenal-sejr

En vild første halvleg bød på intet mindre end syv mål, da Arsenal lørdag slog West Ham på udebane med 5-2.



To kontrastfyldte halvlege dannede rammer om Arsenals sejr på 5-2 ude over West Ham i Premier League lørdag aften.

Gæsterne fra Arsenal kørte West Ham over i kampens begyndelse og var foran med 4-0 efter 36 minutter.

To hurtige reduceringer fra West Ham bragte en smule spænding tilbage i opgøret, inden Arsenals Bukayo Saka lukkede første halvleg til 5-2.

Efter pausen dalede tempoet gevaldigt, og den var tilmed målløs.

Med sejren er Arsenal tilbage på andenpladsen i Premier League med 25 point. Holdet har seks point op til Liverpool i spidsen. Liverpool har dog en kamp i hånden.

West Ham er nummer 14 i rækken med 15 point.

Inden der var gået ti minutter på London Stadium, bragte gæsterne sig i front efter et hjørnespark.

Arsenals Gabriel Magalhaes satte panden på et skarpt slået hjørnespark fra Bukayo Saka, og på den måde scorede forsvarsspilleren sit tredje mål i sæsonen.

Arsenal tromlede videre og spillede West Ham fuldstændig ud af brættet efter 26 minutter. Efter et par hurtige kombinationer sørgede kantspilleren Leandro Trossard for en nem 2-0-scoring.

Arsenal-kaptajnen Martin Ødegaard gjorde det til 3-0 med en sikker scoring fra straffesparkspletten efter en halv time. Få minutter senere udnyttede Kai Havertz en friløber til at gøre det til 4-0.

Bedst som man troede, at kampen var lagt i graven, reducerede West Ham-backen Aaron Wan-Bissaka til 1-4 kort efter.

Hjemmeholdet svarede yderligere tilbage efter 40 minutter, da Emerson sparkede en sand frisparksperle ind til 2-4.

Den vilde første halvleg lukkede og slukkede med det syvende mål, da Arsenals Bukayo Saka scorede til 5-2 på et nyt straffespark.

Anden halvleg skred langt mere roligt frem, hvor Arsenal i store perioder sænkede tempoet ved at holde fast i bolden.

Det gjorde, at topholdet uden de store problemer kunne køre de tre point i land.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tæt på at købe FC København-spiller

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Zanka ville spille gratis for FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Viaplay med stor AGF-nyhed

Mexico – Sydkorea

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Jonas Lössl stopper karrieren

Sydafrika snyder tamme Tjekkiet

Skotland – Marokko

Superliga-spiller åben for transfer

Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rundens hold – VM

Luis Diaz blev matchvinder i colombiansk sejr