Vanvittig halvleg sørgede for sikker Arsenal-sejr

En vild første halvleg bød på intet mindre end syv mål, da Arsenal lørdag slog West Ham på udebane med 5-2.



To kontrastfyldte halvlege dannede rammer om Arsenals sejr på 5-2 ude over West Ham i Premier League lørdag aften.

Gæsterne fra Arsenal kørte West Ham over i kampens begyndelse og var foran med 4-0 efter 36 minutter.

To hurtige reduceringer fra West Ham bragte en smule spænding tilbage i opgøret, inden Arsenals Bukayo Saka lukkede første halvleg til 5-2.

Efter pausen dalede tempoet gevaldigt, og den var tilmed målløs.

Med sejren er Arsenal tilbage på andenpladsen i Premier League med 25 point. Holdet har seks point op til Liverpool i spidsen. Liverpool har dog en kamp i hånden.

West Ham er nummer 14 i rækken med 15 point.

Inden der var gået ti minutter på London Stadium, bragte gæsterne sig i front efter et hjørnespark.

Arsenals Gabriel Magalhaes satte panden på et skarpt slået hjørnespark fra Bukayo Saka, og på den måde scorede forsvarsspilleren sit tredje mål i sæsonen.

Arsenal tromlede videre og spillede West Ham fuldstændig ud af brættet efter 26 minutter. Efter et par hurtige kombinationer sørgede kantspilleren Leandro Trossard for en nem 2-0-scoring.

Arsenal-kaptajnen Martin Ødegaard gjorde det til 3-0 med en sikker scoring fra straffesparkspletten efter en halv time. Få minutter senere udnyttede Kai Havertz en friløber til at gøre det til 4-0.

Bedst som man troede, at kampen var lagt i graven, reducerede West Ham-backen Aaron Wan-Bissaka til 1-4 kort efter.

Hjemmeholdet svarede yderligere tilbage efter 40 minutter, da Emerson sparkede en sand frisparksperle ind til 2-4.

Den vilde første halvleg lukkede og slukkede med det syvende mål, da Arsenals Bukayo Saka scorede til 5-2 på et nyt straffespark.

Anden halvleg skred langt mere roligt frem, hvor Arsenal i store perioder sænkede tempoet ved at holde fast i bolden.

Det gjorde, at topholdet uden de store problemer kunne køre de tre point i land.

/ritzau/







LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Dansker på blokken i ny storklub

Klapper i om stor Superliga-transfer

Skyder stor FCM-historie ned



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Her er 1/8-finalerne ved VM

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

‘Det er et angreb på FCK’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brasilien – Norge

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Paraguay – Frankrig

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Stort FCK-talent er blevet solgt

FCK-direktør får job i West Ham

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Her er prisen på Aral Simsir



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FCK tjener millioner på ung stopper

Brøndby tæt på Superliga-profil