Vanvittig halvleg sørgede for sikker Arsenal-sejr

En vild første halvleg bød på intet mindre end syv mål, da Arsenal lørdag slog West Ham på udebane med 5-2.



To kontrastfyldte halvlege dannede rammer om Arsenals sejr på 5-2 ude over West Ham i Premier League lørdag aften.

Gæsterne fra Arsenal kørte West Ham over i kampens begyndelse og var foran med 4-0 efter 36 minutter.

To hurtige reduceringer fra West Ham bragte en smule spænding tilbage i opgøret, inden Arsenals Bukayo Saka lukkede første halvleg til 5-2.

Efter pausen dalede tempoet gevaldigt, og den var tilmed målløs.

Med sejren er Arsenal tilbage på andenpladsen i Premier League med 25 point. Holdet har seks point op til Liverpool i spidsen. Liverpool har dog en kamp i hånden.

West Ham er nummer 14 i rækken med 15 point.

Inden der var gået ti minutter på London Stadium, bragte gæsterne sig i front efter et hjørnespark.

Arsenals Gabriel Magalhaes satte panden på et skarpt slået hjørnespark fra Bukayo Saka, og på den måde scorede forsvarsspilleren sit tredje mål i sæsonen.

Arsenal tromlede videre og spillede West Ham fuldstændig ud af brættet efter 26 minutter. Efter et par hurtige kombinationer sørgede kantspilleren Leandro Trossard for en nem 2-0-scoring.

Arsenal-kaptajnen Martin Ødegaard gjorde det til 3-0 med en sikker scoring fra straffesparkspletten efter en halv time. Få minutter senere udnyttede Kai Havertz en friløber til at gøre det til 4-0.

Bedst som man troede, at kampen var lagt i graven, reducerede West Ham-backen Aaron Wan-Bissaka til 1-4 kort efter.

Hjemmeholdet svarede yderligere tilbage efter 40 minutter, da Emerson sparkede en sand frisparksperle ind til 2-4.

Den vilde første halvleg lukkede og slukkede med det syvende mål, da Arsenals Bukayo Saka scorede til 5-2 på et nyt straffespark.

Anden halvleg skred langt mere roligt frem, hvor Arsenal i store perioder sænkede tempoet ved at holde fast i bolden.

Det gjorde, at topholdet uden de store problemer kunne køre de tre point i land.

/ritzau/





På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’




LIVE

TransferLIVE: Dansk profil spottet i lufthavnen

Arsenal-dansker vender hjem

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Ikon med opsang til FCK-stjerne: ‘Råb noget mere!’

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Tysk VM-chok

Afslører: Dolberg sat til salg

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Monsterbud på vej

Afslører dansk toptræners millionløn

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Medier sender ham hjem til AGF

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Kæmpe Lønstrup-hyldest: Jeg bliver lidt følsom nu



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

De jagter Henrik Meister

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Kæmper om det samme trænerjob

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

De lurer på Vejle-profil

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Tottenham henter Liverpool-profil



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’