Vanvittig halvleg sørgede for sikker Arsenal-sejr

En vild første halvleg bød på intet mindre end syv mål, da Arsenal lørdag slog West Ham på udebane med 5-2.



To kontrastfyldte halvlege dannede rammer om Arsenals sejr på 5-2 ude over West Ham i Premier League lørdag aften.

Gæsterne fra Arsenal kørte West Ham over i kampens begyndelse og var foran med 4-0 efter 36 minutter.

To hurtige reduceringer fra West Ham bragte en smule spænding tilbage i opgøret, inden Arsenals Bukayo Saka lukkede første halvleg til 5-2.

Efter pausen dalede tempoet gevaldigt, og den var tilmed målløs.

Med sejren er Arsenal tilbage på andenpladsen i Premier League med 25 point. Holdet har seks point op til Liverpool i spidsen. Liverpool har dog en kamp i hånden.

West Ham er nummer 14 i rækken med 15 point.

Inden der var gået ti minutter på London Stadium, bragte gæsterne sig i front efter et hjørnespark.

Arsenals Gabriel Magalhaes satte panden på et skarpt slået hjørnespark fra Bukayo Saka, og på den måde scorede forsvarsspilleren sit tredje mål i sæsonen.

Arsenal tromlede videre og spillede West Ham fuldstændig ud af brættet efter 26 minutter. Efter et par hurtige kombinationer sørgede kantspilleren Leandro Trossard for en nem 2-0-scoring.

Arsenal-kaptajnen Martin Ødegaard gjorde det til 3-0 med en sikker scoring fra straffesparkspletten efter en halv time. Få minutter senere udnyttede Kai Havertz en friløber til at gøre det til 4-0.

Bedst som man troede, at kampen var lagt i graven, reducerede West Ham-backen Aaron Wan-Bissaka til 1-4 kort efter.

Hjemmeholdet svarede yderligere tilbage efter 40 minutter, da Emerson sparkede en sand frisparksperle ind til 2-4.

Den vilde første halvleg lukkede og slukkede med det syvende mål, da Arsenals Bukayo Saka scorede til 5-2 på et nyt straffespark.

Anden halvleg skred langt mere roligt frem, hvor Arsenal i store perioder sænkede tempoet ved at holde fast i bolden.

Det gjorde, at topholdet uden de store problemer kunne køre de tre point i land.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Afvist af BIF – her er hans nye job

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Afsløring: FC København sælger Achouri

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Er det Clement Bischoffs nye klub?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Klar for FC København

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Flere slagter dansker efter grim aktion

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

‘Horsens var et helvede’

Snød FC København for keeper

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

VM-vækkeuret: Absurd drama udspillede sig

Fransk klub overvejer Victor Bak

Nu er der nyt om Mads Roerslev

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm