Arsenal holder trit: Henter sjælden udesejr

Leandro Trossard blev med et flot mål matchvinder, da Arsenal slog Everton ude for første gang siden 2017.



Arsenal skal også i denne sæson spille med om det engelske mesterskab.

Det er den tidlige konklusion efter holdets første fem kampe i den nye sæson, hvor det er blevet til 13 af 15 mulige point.

Søndagens 1-0-sejr i den meget drilske udekamp mod Sean Dyches Everton var et meget godt billede på Arsenals sæsonstart.

Det var ikke sprudlende, men kontrolleret og trods alt meget fortjent, og så brød sejren samtidigt en kedelig stime for London-holdet.

De seneste fem udekampe mod Everton havde således kun givet ét sølle point. Seneste Arsenal-sejr på Goodison faldt i 2017, da holdets manager stadig hed Arsène Wenger.

Everton lukkede godt ned for Arsenal i første halvleg og tillod kun få chancer imod. En af dem gav mål, men Gabriel Martinellis træffer efter 20 minutter blev annulleret af VAR på grund af offside.

Hjemmeholdet havde omvendt ikke meget at byde ind med offensivt, og fra starten af anden halvleg blev Arsenals pres tungere og mere intensivt.

Everton blev presset langt tilbage, og blandt andre Martin Ødegaard og Oleksandr Zinchenko bød ind på rollen som første målscorer.

Æren tilfaldt dog indskiftede Leandro Trossard, der med venstrebenet sendte bolden op i hjørnet efter fremragende Arsenal-kombinationer efter et hjørnespark.

Everton var nødt til at slippe tøjlerne, og det gav mere plads til Arsenal-offensiven, hvorfor det var klart nærmere på 0-2 end 1-1 i slutfasen.

Som Tottenham og Liverpool har Arsenal 13 point i kølvandet på førerholdet Manchester City, der har gjort rent bord med 15 point.

Onsdag gælder det Arsenals første europæiske opgave, når PSV kommer til Emirates. Fire dage senere gælder det samme sted et brag mod lokalrivalen Tottenham.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

FC København – Lyngby BK

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

På vej til FCK: Her er han ligaens konge



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

På blokken til stort landstrænerjob

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

Her kan du se de danske hold i Europa

I dag er det sidste chance for FC København

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Spår FCK-fiasko

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

Randers FC – Silkeborg IF

FCK-stjerne klar til Europa-brag

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

Dansk stjerne i milliontransfer

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’