Arsenal holder trit: Henter sjælden udesejr

Leandro Trossard blev med et flot mål matchvinder, da Arsenal slog Everton ude for første gang siden 2017.



Arsenal skal også i denne sæson spille med om det engelske mesterskab.

Det er den tidlige konklusion efter holdets første fem kampe i den nye sæson, hvor det er blevet til 13 af 15 mulige point.

Søndagens 1-0-sejr i den meget drilske udekamp mod Sean Dyches Everton var et meget godt billede på Arsenals sæsonstart.

Det var ikke sprudlende, men kontrolleret og trods alt meget fortjent, og så brød sejren samtidigt en kedelig stime for London-holdet.

De seneste fem udekampe mod Everton havde således kun givet ét sølle point. Seneste Arsenal-sejr på Goodison faldt i 2017, da holdets manager stadig hed Arsène Wenger.

Everton lukkede godt ned for Arsenal i første halvleg og tillod kun få chancer imod. En af dem gav mål, men Gabriel Martinellis træffer efter 20 minutter blev annulleret af VAR på grund af offside.

Hjemmeholdet havde omvendt ikke meget at byde ind med offensivt, og fra starten af anden halvleg blev Arsenals pres tungere og mere intensivt.

Everton blev presset langt tilbage, og blandt andre Martin Ødegaard og Oleksandr Zinchenko bød ind på rollen som første målscorer.

Æren tilfaldt dog indskiftede Leandro Trossard, der med venstrebenet sendte bolden op i hjørnet efter fremragende Arsenal-kombinationer efter et hjørnespark.

Everton var nødt til at slippe tøjlerne, og det gav mere plads til Arsenal-offensiven, hvorfor det var klart nærmere på 0-2 end 1-1 i slutfasen.

Som Tottenham og Liverpool har Arsenal 13 point i kølvandet på førerholdet Manchester City, der har gjort rent bord med 15 point.

Onsdag gælder det Arsenals første europæiske opgave, når PSV kommer til Emirates. Fire dage senere gælder det samme sted et brag mod lokalrivalen Tottenham.

/ritzau/







MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Massiv kritik efter skandaløse scener

‘Det er ringe ad helvede til’

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Tragiske omstændigheder inden El Clásico



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

De bliver monstersalg til sommer

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Disse to er færdige i Brøndby

Ruben Amorim favorit til dette job

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Magiske Messi slår til igen

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Randers FC – OB

Daniel Wass stopper karrieren om et år



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

FCK kørte Silkeborg over

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK