Arsenal skal også i denne sæson spille med om det engelske mesterskab.
Det er den tidlige konklusion efter holdets første fem kampe i den nye sæson, hvor det er blevet til 13 af 15 mulige point.
Søndagens 1-0-sejr i den meget drilske udekamp mod Sean Dyches Everton var et meget godt billede på Arsenals sæsonstart.
Det var ikke sprudlende, men kontrolleret og trods alt meget fortjent, og så brød sejren samtidigt en kedelig stime for London-holdet.
De seneste fem udekampe mod Everton havde således kun givet ét sølle point. Seneste Arsenal-sejr på Goodison faldt i 2017, da holdets manager stadig hed Arsène Wenger.
Everton lukkede godt ned for Arsenal i første halvleg og tillod kun få chancer imod. En af dem gav mål, men Gabriel Martinellis træffer efter 20 minutter blev annulleret af VAR på grund af offside.
Hjemmeholdet havde omvendt ikke meget at byde ind med offensivt, og fra starten af anden halvleg blev Arsenals pres tungere og mere intensivt.
Everton blev presset langt tilbage, og blandt andre Martin Ødegaard og Oleksandr Zinchenko bød ind på rollen som første målscorer.
Æren tilfaldt dog indskiftede Leandro Trossard, der med venstrebenet sendte bolden op i hjørnet efter fremragende Arsenal-kombinationer efter et hjørnespark.
Everton var nødt til at slippe tøjlerne, og det gav mere plads til Arsenal-offensiven, hvorfor det var klart nærmere på 0-2 end 1-1 i slutfasen.
Som Tottenham og Liverpool har Arsenal 13 point i kølvandet på førerholdet Manchester City, der har gjort rent bord med 15 point.
Onsdag gælder det Arsenals første europæiske opgave, når PSV kommer til Emirates. Fire dage senere gælder det samme sted et brag mod lokalrivalen Tottenham.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
NYHEDER
Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM
MEDIE
De jagter Henrik Meister
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
MEDIE
Monsterbud på vej
Afslører dansk toptræners millionløn
TRANSFER
Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TOPNYHED
Tysk VM-chok
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
NYHEDER