Aslam helt og skurk for Horsens

Nabil Aslam både scorede og blev vist ud, da Horsens og SønderjyskE delte i søndagens tidlige Superliga-kamp.



Nabil Aslam indtog noget af en hovedrolle, da AC Horsens mødte SønderjyskE i den tidlige Superliga-kamp søndag. Forsvarsspilleren indtog både en helte- og skurkerolle i opgøret, der sluttede 1-1.

For Aslam stod nemlig for Horsens eneste scoring i kampen, da han efter 18 minutters spil fik ekspederet bolden ind over målstregen efter et hjørnespark.

Men Nabil Aslam var til gengæld også den direkte årsag til, at hans holdkammerater fik væsentlig sværere arbejdsbetingelser i 2. halvleg. Med fire minutter til pause, fik han nemlig direkte rødt kort, da han nedlage Quincy Antipas inde i feltet. Michael Svendsen var dommeren, der viste Aslam ud, men i modsætning til i forrige weekend, hvor Svendsen smed Krohn-Dehli ud, var denne beslutning helt indiskutabel.

På det efterfølgende straffespark skulle Kenneth Fabricius forsøge at sende udligningen i kassen, men Søren Jochumsen hev en pragtredning op af lommen.

Hele 2. halvleg var med SønderjyskE med en mand i overtal, men gæsterne formåede slet ikke at presse Horsens nævneværdigt. Til tider var det ganske enkelt for ringe, så lidt sønderjyderne fik ud af at være en mand i overtal.

Men i løbet af det sidste kvarter skete der endelig noget. Michael Hemmingsen havde foretaget tre hurtige udskiftninger, og så fik SønderjyskE langt om længe etableret et pres. Og det gav bonus med ti minutter igen, da Mustafa Kucukovic, der kort forinden var blevet indskiftet, udlignede til 1-1.

Flere scoringer blev det ikke til i opgøret, der vil blive husket for Nabil Aslam – og ikke ret meget andet.





På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham




LIVE

TransferLIVE: Tre kæmpetransfers nærmer sig

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

De vil have Rashford

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-træner tilknytter agent

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Uventet skifte?

Riemer lover: De får debut

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Jagter tidligere AGF’er

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Vender tilbage til skærmen

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller