Aslam helt og skurk for Horsens

Nabil Aslam både scorede og blev vist ud, da Horsens og SønderjyskE delte i søndagens tidlige Superliga-kamp.



Nabil Aslam indtog noget af en hovedrolle, da AC Horsens mødte SønderjyskE i den tidlige Superliga-kamp søndag. Forsvarsspilleren indtog både en helte- og skurkerolle i opgøret, der sluttede 1-1.

For Aslam stod nemlig for Horsens eneste scoring i kampen, da han efter 18 minutters spil fik ekspederet bolden ind over målstregen efter et hjørnespark.

Men Nabil Aslam var til gengæld også den direkte årsag til, at hans holdkammerater fik væsentlig sværere arbejdsbetingelser i 2. halvleg. Med fire minutter til pause, fik han nemlig direkte rødt kort, da han nedlage Quincy Antipas inde i feltet. Michael Svendsen var dommeren, der viste Aslam ud, men i modsætning til i forrige weekend, hvor Svendsen smed Krohn-Dehli ud, var denne beslutning helt indiskutabel.

På det efterfølgende straffespark skulle Kenneth Fabricius forsøge at sende udligningen i kassen, men Søren Jochumsen hev en pragtredning op af lommen.

Hele 2. halvleg var med SønderjyskE med en mand i overtal, men gæsterne formåede slet ikke at presse Horsens nævneværdigt. Til tider var det ganske enkelt for ringe, så lidt sønderjyderne fik ud af at være en mand i overtal.

Men i løbet af det sidste kvarter skete der endelig noget. Michael Hemmingsen havde foretaget tre hurtige udskiftninger, og så fik SønderjyskE langt om længe etableret et pres. Og det gav bonus med ti minutter igen, da Mustafa Kucukovic, der kort forinden var blevet indskiftet, udlignede til 1-1.

Flere scoringer blev det ikke til i opgøret, der vil blive husket for Nabil Aslam – og ikke ret meget andet.







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Nu er der nyt om Robert Skov

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Laudrup stopper på TV 2

– Schwartau-handel giver ingen mening

Et ‘angreb’ på Superligaen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Afviser monsterbud på Simsir



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Spanien sender Østrig ud i VM-mørket

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Jagter stor Liverpool-stjerne

Her kan man se La Liga fremover

AGF-scoop: Hijackede transfer

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Steve Cooper med stor beslutning

Tullberg teaser for transfer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Premier League-klub giver cheftræneren sparket

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub