Aslam helt og skurk for Horsens

Nabil Aslam både scorede og blev vist ud, da Horsens og SønderjyskE delte i søndagens tidlige Superliga-kamp.



Nabil Aslam indtog noget af en hovedrolle, da AC Horsens mødte SønderjyskE i den tidlige Superliga-kamp søndag. Forsvarsspilleren indtog både en helte- og skurkerolle i opgøret, der sluttede 1-1.

For Aslam stod nemlig for Horsens eneste scoring i kampen, da han efter 18 minutters spil fik ekspederet bolden ind over målstregen efter et hjørnespark.

Men Nabil Aslam var til gengæld også den direkte årsag til, at hans holdkammerater fik væsentlig sværere arbejdsbetingelser i 2. halvleg. Med fire minutter til pause, fik han nemlig direkte rødt kort, da han nedlage Quincy Antipas inde i feltet. Michael Svendsen var dommeren, der viste Aslam ud, men i modsætning til i forrige weekend, hvor Svendsen smed Krohn-Dehli ud, var denne beslutning helt indiskutabel.

På det efterfølgende straffespark skulle Kenneth Fabricius forsøge at sende udligningen i kassen, men Søren Jochumsen hev en pragtredning op af lommen.

Hele 2. halvleg var med SønderjyskE med en mand i overtal, men gæsterne formåede slet ikke at presse Horsens nævneværdigt. Til tider var det ganske enkelt for ringe, så lidt sønderjyderne fik ud af at være en mand i overtal.

Men i løbet af det sidste kvarter skete der endelig noget. Michael Hemmingsen havde foretaget tre hurtige udskiftninger, og så fik SønderjyskE langt om længe etableret et pres. Og det gav bonus med ti minutter igen, da Mustafa Kucukovic, der kort forinden var blevet indskiftet, udlignede til 1-1.

Flere scoringer blev det ikke til i opgøret, der vil blive husket for Nabil Aslam – og ikke ret meget andet.





VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Brøndby melder duo færdig og teaser



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Elfenbenskysten – Ecuador



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Jagter tidligere FCK-stjerne

AGF køber ham

Blæst bagover af 18-årig

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Raser over VM-tiltag

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Saudi-Arabien – Uruguay

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Holland – Japan



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Sverige – Tunesien

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’