Aslam helt og skurk for Horsens

Nabil Aslam både scorede og blev vist ud, da Horsens og SønderjyskE delte i søndagens tidlige Superliga-kamp.



Nabil Aslam indtog noget af en hovedrolle, da AC Horsens mødte SønderjyskE i den tidlige Superliga-kamp søndag. Forsvarsspilleren indtog både en helte- og skurkerolle i opgøret, der sluttede 1-1.

For Aslam stod nemlig for Horsens eneste scoring i kampen, da han efter 18 minutters spil fik ekspederet bolden ind over målstregen efter et hjørnespark.

Men Nabil Aslam var til gengæld også den direkte årsag til, at hans holdkammerater fik væsentlig sværere arbejdsbetingelser i 2. halvleg. Med fire minutter til pause, fik han nemlig direkte rødt kort, da han nedlage Quincy Antipas inde i feltet. Michael Svendsen var dommeren, der viste Aslam ud, men i modsætning til i forrige weekend, hvor Svendsen smed Krohn-Dehli ud, var denne beslutning helt indiskutabel.

På det efterfølgende straffespark skulle Kenneth Fabricius forsøge at sende udligningen i kassen, men Søren Jochumsen hev en pragtredning op af lommen.

Hele 2. halvleg var med SønderjyskE med en mand i overtal, men gæsterne formåede slet ikke at presse Horsens nævneværdigt. Til tider var det ganske enkelt for ringe, så lidt sønderjyderne fik ud af at være en mand i overtal.

Men i løbet af det sidste kvarter skete der endelig noget. Michael Hemmingsen havde foretaget tre hurtige udskiftninger, og så fik SønderjyskE langt om længe etableret et pres. Og det gav bonus med ti minutter igen, da Mustafa Kucukovic, der kort forinden var blevet indskiftet, udlignede til 1-1.

Flere scoringer blev det ikke til i opgøret, der vil blive husket for Nabil Aslam – og ikke ret meget andet.





LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Chok i Wolfsburg

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Tottenham jagter choktransfer

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Raser over Brian Riemer-interview

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Martin Jørgensen lander nyt job

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Arsenal – Fulham

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

– Vi har alle fejlet

Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup