Aslam helt og skurk for Horsens

Nabil Aslam både scorede og blev vist ud, da Horsens og SønderjyskE delte i søndagens tidlige Superliga-kamp.



Nabil Aslam indtog noget af en hovedrolle, da AC Horsens mødte SønderjyskE i den tidlige Superliga-kamp søndag. Forsvarsspilleren indtog både en helte- og skurkerolle i opgøret, der sluttede 1-1.

For Aslam stod nemlig for Horsens eneste scoring i kampen, da han efter 18 minutters spil fik ekspederet bolden ind over målstregen efter et hjørnespark.

Men Nabil Aslam var til gengæld også den direkte årsag til, at hans holdkammerater fik væsentlig sværere arbejdsbetingelser i 2. halvleg. Med fire minutter til pause, fik han nemlig direkte rødt kort, da han nedlage Quincy Antipas inde i feltet. Michael Svendsen var dommeren, der viste Aslam ud, men i modsætning til i forrige weekend, hvor Svendsen smed Krohn-Dehli ud, var denne beslutning helt indiskutabel.

På det efterfølgende straffespark skulle Kenneth Fabricius forsøge at sende udligningen i kassen, men Søren Jochumsen hev en pragtredning op af lommen.

Hele 2. halvleg var med SønderjyskE med en mand i overtal, men gæsterne formåede slet ikke at presse Horsens nævneværdigt. Til tider var det ganske enkelt for ringe, så lidt sønderjyderne fik ud af at være en mand i overtal.

Men i løbet af det sidste kvarter skete der endelig noget. Michael Hemmingsen havde foretaget tre hurtige udskiftninger, og så fik SønderjyskE langt om længe etableret et pres. Og det gav bonus med ti minutter igen, da Mustafa Kucukovic, der kort forinden var blevet indskiftet, udlignede til 1-1.

Flere scoringer blev det ikke til i opgøret, der vil blive husket for Nabil Aslam – og ikke ret meget andet.





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Martin Jørgensen lander nyt job

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Sådan bør strukturen i Superligaen være



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Brian Riemer peger på tre årsager

AC Milan kigger på dansker

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Braithwaite del af stor transferplan

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job