FC København gæster søndag Farum, når Superligaens andenplads møder FC Nordsjælland.
Selv om københavnerne i sine seneste kampe har skuffet med nederlag til FC Midtjylland og senest Nykøbing FC, så kalder Nordsjællands assistenttræner, Frank Hjortebjerg, FCK for et af Danmarks to bedste hold.
Det siger han til FCN’s hjemmeside.
– For mig er det tydeligt at se, at tingene har sat sig selv. Den der store udskiftning og ændring i både spil, trænerstab, ledelse og sådan skal selvfølgelig sætte sig, det er helt naturligt. Og det tror jeg, det er ved at gøre. Og jeg synes, det er et rigtig godt fodboldhold.
– Og selvom de har haft et par uheldige oplevelse her senest, så tror jeg ikke, man skal undervurdere det her FCK-hold på nogen som helst måde. Det er et af Danmarks bedste fodboldhold, selvfølgelig er det det, siger Hjortebjerg.
FC Nordsjælland tabte i sin seneste Superligakamp til Randers med 3-2. Dermed skal også hjemmeholdet forsøge at rejse sig, selvom at dog blev til en pokalsejr onsdag over Vsk Aarhus.
Der tror Frank Hjorteberg skal ske på midtbanen, hvor kampen mod FC København skal vindes.
– Det bliver slaget om den centrale midtbane, som kan blive afgørende. Begge hold har nogle positioner derinde, som kan være afgørende og svære for det andet hold at udnytte eller stå imod.
– Det er nogle kantspillere, der gerne vil ind i banen, hvor en Jens Stage, som egentlig er mere central midtbanespiller, spiller på den ene kant oftest. Og der er også nogle angribere, der er dygtige til at droppe ned fra den sidste linje, så det bliver en kamp om, hvem der kan styre og bruge det rum bedst, siger han.
Nordsjælland ligger p.t. nummer fem i Superligaen med 13 point efter ni kampe. Kampen mod FCK har kampstart klokken 16.00 søndag.
LIVE
TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob
Roser Superliga-klub: Godt set!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
Spottet i København
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
OPTAKT
Elfenbenskysten – Ecuador
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
‘Mere end det vil være en stor overraskelse’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
NYHEDER
