Assistent og to andre trænere forlader FCN

FC Nordsjælland har fået ny assistenttræner, analytiker, målmandstræner og transitionstræner. Den ene kommer fra Fenerbahce i Tyrkiet.



Da spillerne i FC Nordsjælland mandag mødte ind til første træning efter ferien, mødte en række nye ansigter dem, mens tre velkendte af slagsen var væk.

Først og fremmest er analytiker og assistenttræner Frederik Birk stoppet for at “prøve en anden stilling og udfordring i Vejle Boldklub”, som FCN skriver. Derudover er målmandstræner Pablo Moreno vendt hjem til Spanien, og transitionstræner Didi Dramani er blevet teknisk direktør på Right to Dream-akademiet i Ghana.

I stedet for dem bliver Thor Herdal analytiker. Han kommer fra en stilling som træner på akademiet. U17-træner Johannes Thorup bliver assistenttræner med fokus på overgangen fra ungdomsfodbold til Superligaen. Og den 42-årige tysker Marco Knoop, der kommer fra Fenerbahce, bliver målmandstræner.

– Vi valgt at besætte to af stillingerne med interne forfremmelser. Vi kigger med stolthed på det niveau, vores interne træneruddannelse har nået. Thor og Johannes er enormt lovende, dygtige og dedikerede unge trænere, og samtidigt kender de alt til klubbens stærke kultur og værdisæt, som de hver eneste dag har været med til at sætte deres præg på og dyrke.

– De har længe arbejdet tæt sammen med Flemming Pedersen og resten af staben omkring Superliga-holdet og har haft flere af spillerne i en nuværende trup gennem akademiet, siger sportsdirektør Mikkel Hemmersam.

– Vi glæder os også meget til at byde velkommen til Marco Knoop. Vi har haft gode erfaringer med målmandstrænere, som har bragt noget nyt og anderledes med sig udefra – senest i form af Pablo Moreno, som vi har været meget glade for de sidste tre år i FCN. Marco har en virkelig spændende profil, en meget stærk personlighed og så har han en ekspertise fra store klubber som bl.a. Fenerbahçe i Tyrkiet og Dortmund i hjemlandet Tyskland, som vi tror kan bidrage til vores miljø.

Frederik Birk er blevet assistenttræner i Vejle Boldklub sammen med Steffen Kielstrup, mens det endnu ikke står klart, hvad Pablo Moreno skal lave fremover.



Aldrig nogensinde FCK

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

– Han er fuldstændig vanvittig

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Brøndby takker nej til to spillere

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Stort Yussuf Poulsen-chok

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

‘En af sæsonens bedste transfers’

Han er IKKE i spil

Medier i svime: Den bedste!

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Åge Hareide er død

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

– Lidt af en bombe

Her er AGF’s transferplaner

Afsløring: Lerager på plads – her er den vilde løn

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Dansker færdig i Ajax?

Kæmpe brag venter fredag

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Manchester City klar til semifinale

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Her er Danmarks EM-trup

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse

Mens vi venter på Godo

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå