Joakim Mæhle og Atalanta skulle bruge en sejr for at spille sig videre i Champions League, da holdet hjemme mødte Villarreal torsdag aften.
Selv om hjemmeholdet i store dele af kampen stod for både spil og chancer, så var det spanierne, der trak det længste strå, da de vandt 3-2.
Den dobbelte målscorer Arnaut Danjuma og Etienne Capoue stod for gæsternes tre mål.
Det betyder, at det er Villarreal, der snupper den absolut sidste billet til turneringens knockoutfase. Det gør holdet som gruppens toer. Italienerne får i stedet chancen i Europa Leagues 16.-delsfinaler.
To et halvt minut skulle Villarreals Arnaut Danjuma bruge på at åbne målscoringen, da han blev sendt i dybden for at passere Atalanta-målmand Juan Musso mellem benene.
Hjemmeholdet overtog dog både spil og chancer efterfølgende. Danske Joakim Mæhle var tæt på at udligne, da han ramte stolpen, men efterfølgende blev han dømt offside.
Stik imod chancer var det spanierne, der skulle udbygge føringen. Denne gang ved Etienne Capoue, der fra kort afstand kunne banke bolden op i nettaget.
Efter pausen kom hjemmeholdet endnu en gang fint fra start. Men for tredje gang kunne de sig bolden stryge i eget net. Danjuma blev dobbelt målscorer med en scoring.
Herefter skulle det så endelig lykkes for Atalanta, der både reducerede til 1-3 og 2-3 inden for ni minutter.
Første scorede Ruslan Malinovsky på oplæg fra Mæhle, mens Duvan Zapata efterfølgende også kom på tavlen.
Med fem minutter tilbage af den ordinære spilletid var det tæt på en udligning, da bolden først blev banket på stolpen, hvorefter den ellers så sikre Josip Iličić brændte på det skammeligste. Mere blev det ikke til.
Opgøret blev afviklet torsdag aften, efter at det blev udskudt onsdag grundet voldsomme mængder sne, der var faldet i italienske Bergamo.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Joakim Mæhle til La Liga?
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
Stopper karrieren
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
AVIS
Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
TIPSBLADET SPECIAL
