Atalanta og Mæhle er færdige i Champions League

Atalanta slutter som treer i holdets Champions League-gruppe. Dermed får holdet chancen i Europa League.



Joakim Mæhle og Atalanta skulle bruge en sejr for at spille sig videre i Champions League, da holdet hjemme mødte Villarreal torsdag aften.

Selv om hjemmeholdet i store dele af kampen stod for både spil og chancer, så var det spanierne, der trak det længste strå, da de vandt 3-2.

Den dobbelte målscorer Arnaut Danjuma og Etienne Capoue stod for gæsternes tre mål.

Det betyder, at det er Villarreal, der snupper den absolut sidste billet til turneringens knockoutfase. Det gør holdet som gruppens toer. Italienerne får i stedet chancen i Europa Leagues 16.-delsfinaler.

To et halvt minut skulle Villarreals Arnaut Danjuma bruge på at åbne målscoringen, da han blev sendt i dybden for at passere Atalanta-målmand Juan Musso mellem benene.

Hjemmeholdet overtog dog både spil og chancer efterfølgende. Danske Joakim Mæhle var tæt på at udligne, da han ramte stolpen, men efterfølgende blev han dømt offside.

Stik imod chancer var det spanierne, der skulle udbygge føringen. Denne gang ved Etienne Capoue, der fra kort afstand kunne banke bolden op i nettaget.

Efter pausen kom hjemmeholdet endnu en gang fint fra start. Men for tredje gang kunne de sig bolden stryge i eget net. Danjuma blev dobbelt målscorer med en scoring.

Herefter skulle det så endelig lykkes for Atalanta, der både reducerede til 1-3 og 2-3 inden for ni minutter.

Første scorede Ruslan Malinovsky på oplæg fra Mæhle, mens Duvan Zapata efterfølgende også kom på tavlen.

Med fem minutter tilbage af den ordinære spilletid var det tæt på en udligning, da bolden først blev banket på stolpen, hvorefter den ellers så sikre Josip Iličić brændte på det skammeligste. Mere blev det ikke til.

Opgøret blev afviklet torsdag aften, efter at det blev udskudt onsdag grundet voldsomme mængder sne, der var faldet i italienske Bergamo.

/ritzau/





Optakt til fredagens Bundesliga-danskerdyst mellem Werder Bremen og Wolfsburg LIVE

LIVE: Stage meldes enig med topklub

Brøndby IF – FC København

Bayern München lurer på choktransfer

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Snart sker det



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

José Mourinho vil have dansk stjerne