Atalanta og Mæhle er færdige i Champions League

Atalanta slutter som treer i holdets Champions League-gruppe. Dermed får holdet chancen i Europa League.



Joakim Mæhle og Atalanta skulle bruge en sejr for at spille sig videre i Champions League, da holdet hjemme mødte Villarreal torsdag aften.

Selv om hjemmeholdet i store dele af kampen stod for både spil og chancer, så var det spanierne, der trak det længste strå, da de vandt 3-2.

Den dobbelte målscorer Arnaut Danjuma og Etienne Capoue stod for gæsternes tre mål.

Det betyder, at det er Villarreal, der snupper den absolut sidste billet til turneringens knockoutfase. Det gør holdet som gruppens toer. Italienerne får i stedet chancen i Europa Leagues 16.-delsfinaler.

To et halvt minut skulle Villarreals Arnaut Danjuma bruge på at åbne målscoringen, da han blev sendt i dybden for at passere Atalanta-målmand Juan Musso mellem benene.

Hjemmeholdet overtog dog både spil og chancer efterfølgende. Danske Joakim Mæhle var tæt på at udligne, da han ramte stolpen, men efterfølgende blev han dømt offside.

Stik imod chancer var det spanierne, der skulle udbygge føringen. Denne gang ved Etienne Capoue, der fra kort afstand kunne banke bolden op i nettaget.

Efter pausen kom hjemmeholdet endnu en gang fint fra start. Men for tredje gang kunne de sig bolden stryge i eget net. Danjuma blev dobbelt målscorer med en scoring.

Herefter skulle det så endelig lykkes for Atalanta, der både reducerede til 1-3 og 2-3 inden for ni minutter.

Første scorede Ruslan Malinovsky på oplæg fra Mæhle, mens Duvan Zapata efterfølgende også kom på tavlen.

Med fem minutter tilbage af den ordinære spilletid var det tæt på en udligning, da bolden først blev banket på stolpen, hvorefter den ellers så sikre Josip Iličić brændte på det skammeligste. Mere blev det ikke til.

Opgøret blev afviklet torsdag aften, efter at det blev udskudt onsdag grundet voldsomme mængder sne, der var faldet i italienske Bergamo.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

VM-spiller alvorligt skadet

Argentina afværger fiasko – vildt comeback!

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Knuser transferrekord



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Supercomputer: De vinder VM

Her er danskers millionløn i Lazio

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah

Schweiz – Colombia

Dybt forundret over Superliga-flop

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Medier jubler over USA’s nedtur



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Stor nedtur for Superliga-komet

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Bundesliga-klub henter FCM-emne

Scorer vanvittig løn i Premier League



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde