Luis Suarez var træt af både VAR-systemet og dommeren, da Atlético Madrid lørdag gæstede nedrykningsaspiranterne Elche i La Liga.
Trods to annullerede scoringer af Suarez og et straffespark, som blev trukket tilbage, lykkedes det ligaens førerhold at hente en vital sejr på 1-0, da Elche brændte straffespark i tillægstiden.
Med fire kampe tilbage har Diego Simeones mandskab fem point ned til både Real Madrid og FC Barcelona, som dog begge har fem kampe tilbage.
Atlético var totalt dominerende i 80 minutter af udekampen mod Elche. Hjemmeholdet havde intet at byde ind med offensivt og havde rigeligt at gøre med at holde gæsterne fra scoringer i det meste af kampen.
Allerede efter et kvarter scorede Luis Suarez i et tomt mål, men VAR annullerede scoringen for en snert offside.
Midtvejs i halvlegen var der ingen grund til at kalde på hjælp fra VAR. Yannick Carrasco lavede et smukt forarbejde, servede bolden skråt tilbage for Marcos Llorente, som via en Elche-spiller gjorde det til 1-0.
På tærsklen til pausen tildelte dommeren Atlético et straffespark for hånd på bolden. Suarez stod klar til at omsætte, men igen trådte VAR ind. Dommeren kiggede på skærmen og annullerede sin egen kendelse – til stor frustration for Suarez.
Det var ganske enkelt ikke Suarez’ dag. Midtvejs i anden halvleg fik han også bolden i mål, men igen var han offside. Denne gang ganske tydeligt dog.
Selv om Atlético fortsat skabte chancer, kom 2-0-målet ikke, og derfor øjnede Elche chancen for point til det sidste.
Hjemmeholdet fik lagt et lille pres i de sidste ti minutter, og i sidste minut dummede Marcos Llorente sig. Han slog bolden væk med hånden på et indlæg. Klart straffespark.
Fidel Chaves sendte dog forsøget på stolpen, så Atlético kunne ånde lettet og fortsætte titelkampen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
LIVE
Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
Her er FCK’s næste modstander i Europa
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
De vil have Jelert
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
FC Midtjylland er ude
FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas
TIPSBLADETS DOM
Hvor er I vilde, AGF!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
EKSKLUSIVT
