Luis Suarez var træt af både VAR-systemet og dommeren, da Atlético Madrid lørdag gæstede nedrykningsaspiranterne Elche i La Liga.
Trods to annullerede scoringer af Suarez og et straffespark, som blev trukket tilbage, lykkedes det ligaens førerhold at hente en vital sejr på 1-0, da Elche brændte straffespark i tillægstiden.
Med fire kampe tilbage har Diego Simeones mandskab fem point ned til både Real Madrid og FC Barcelona, som dog begge har fem kampe tilbage.
Atlético var totalt dominerende i 80 minutter af udekampen mod Elche. Hjemmeholdet havde intet at byde ind med offensivt og havde rigeligt at gøre med at holde gæsterne fra scoringer i det meste af kampen.
Allerede efter et kvarter scorede Luis Suarez i et tomt mål, men VAR annullerede scoringen for en snert offside.
Midtvejs i halvlegen var der ingen grund til at kalde på hjælp fra VAR. Yannick Carrasco lavede et smukt forarbejde, servede bolden skråt tilbage for Marcos Llorente, som via en Elche-spiller gjorde det til 1-0.
På tærsklen til pausen tildelte dommeren Atlético et straffespark for hånd på bolden. Suarez stod klar til at omsætte, men igen trådte VAR ind. Dommeren kiggede på skærmen og annullerede sin egen kendelse – til stor frustration for Suarez.
Det var ganske enkelt ikke Suarez’ dag. Midtvejs i anden halvleg fik han også bolden i mål, men igen var han offside. Denne gang ganske tydeligt dog.
Selv om Atlético fortsat skabte chancer, kom 2-0-målet ikke, og derfor øjnede Elche chancen for point til det sidste.
Hjemmeholdet fik lagt et lille pres i de sidste ti minutter, og i sidste minut dummede Marcos Llorente sig. Han slog bolden væk med hånden på et indlæg. Klart straffespark.
Fidel Chaves sendte dog forsøget på stolpen, så Atlético kunne ånde lettet og fortsætte titelkampen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Han forlader Superliga-klub til sommer
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Delaney afslører dialog
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
