Atlético centimeter fra kæmpe fiasko i guldkampen

Et enkelt godkendt mål var nok for Atlético Madrid til at tage sejren i Elche, som brændte straffe til slut.



Luis Suarez var træt af både VAR-systemet og dommeren, da Atlético Madrid lørdag gæstede nedrykningsaspiranterne Elche i La Liga.

Trods to annullerede scoringer af Suarez og et straffespark, som blev trukket tilbage, lykkedes det ligaens førerhold at hente en vital sejr på 1-0, da Elche brændte straffespark i tillægstiden.

Med fire kampe tilbage har Diego Simeones mandskab fem point ned til både Real Madrid og FC Barcelona, som dog begge har fem kampe tilbage.

Atlético var totalt dominerende i 80 minutter af udekampen mod Elche. Hjemmeholdet havde intet at byde ind med offensivt og havde rigeligt at gøre med at holde gæsterne fra scoringer i det meste af kampen.

Allerede efter et kvarter scorede Luis Suarez i et tomt mål, men VAR annullerede scoringen for en snert offside.

Midtvejs i halvlegen var der ingen grund til at kalde på hjælp fra VAR. Yannick Carrasco lavede et smukt forarbejde, servede bolden skråt tilbage for Marcos Llorente, som via en Elche-spiller gjorde det til 1-0.

På tærsklen til pausen tildelte dommeren Atlético et straffespark for hånd på bolden. Suarez stod klar til at omsætte, men igen trådte VAR ind. Dommeren kiggede på skærmen og annullerede sin egen kendelse – til stor frustration for Suarez.

Det var ganske enkelt ikke Suarez’ dag. Midtvejs i anden halvleg fik han også bolden i mål, men igen var han offside. Denne gang ganske tydeligt dog.

Selv om Atlético fortsat skabte chancer, kom 2-0-målet ikke, og derfor øjnede Elche chancen for point til det sidste.

Hjemmeholdet fik lagt et lille pres i de sidste ti minutter, og i sidste minut dummede Marcos Llorente sig. Han slog bolden væk med hånden på et indlæg. Klart straffespark.

Fidel Chaves sendte dog forsøget på stolpen, så Atlético kunne ånde lettet og fortsætte titelkampen.

/ritzau/



Melder om svære forhandlinger med Brøndby

FC Midtjylland kan score gode penge

Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Sønderjyske – FC Midtjylland

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Kæmpe nedtur for AaB

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge

Bo Svensson favorit til stort job 

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Superliga-legende stråler som 41-årig

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Her er Kamil Wilczek i dag

Kongesæson – de køber Pep Biel

FC København – Brøndby IF

I svime over German Onugkha

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

FC Nordsjælland – FC Fredericia

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

Randers FC – OB

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

Viborg FF – Vejle Boldklub

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’

– Agger og Kahlenberg var specielt

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

– Den her sidder dybt i sjælen

Newcastle spænder ben for Manchester City

Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

Liverpool ydmyget

Pogba kan få comeback

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Eintracht tæmmer Gedebukke

– Jeg vil være den bedste

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord