Den danske fodboldtræner Lars Friis er havnet i en kedelig resultatmæssig stime sammen med Sparta Prag.
Tirsdag aften led den tjekkiske mesterklub et ydmygende hjemmebanenederlag på 0-6 til Atlético Madrid.
En udesejr var i sig selv ikke et uventet udfald, men den danske cheftræner kan ikke være tilfreds med, hvor let spil gæsterne fik. Sparta Prag lignede i perioder et naivt hold i opløsning, og hjemmepublikum kvitterede med pibekoncerter.
Nederlaget bringer den ellers så sejrsvante klub op på fem kampe i træk uden sejr – den seneste var i pokalturneringen over for et hold fra den næstbedste række.
Sparta Prag har formentlig spillet sig selv ud af den tjekkiske mesterskabskamp, og derfor er den danske træner ifølge tjekkiske medier under pres for at miste sit job. Det pres tiltager uundgåeligt efter tirsdagens blamage.
En stærk Champions League-præstation kunne måske have givet danskeren lidt længere snor, men det endte lige modsat.
Allerede efter et kvarter tog gæsterne føringen med et mål direkte på frispark.
Julian Alvarez drejede bolden højt over den hoppende mur, og inde på målstregen opgav den danske landsholdsreserve Peter Vindahl Jensen at hoppe efter bolden. Vindahl havde først taget et skridt til den forkerte side.
Vindahl formåede siden at diske op med en flot redning på en stor chance til Alexander Sørloth, før den danske keeper så uheldig ud ved Atleticos andet mål.
Lige før pausen fik Marcos Llorentes indlæg lov til at sejle hele vejen i mål. Vindahl troede formentlig, at Sørloth ville ramme bolden inde foran kassen, men det gjorde nordmanden ikke, og til sidst sprællede Vindahl forgæves efter det bløde indlæg.
Efter pausen blev Vindahl offer for et lob af Julian Alvarez. Gæsterne legede sig igennem forsvaret, og Alvarez kronede det flotte angreb med en kæk scoring til 3-0.
Midtvejs i anden halvleg skrev Antoine Griezmann sig ind på listen over målscorere, og her fik han i slutfasen selskab af Ángel Correa, der let scorede til både 5-0 og 6-0. I målet var Peter Vindahl tosset på Mathias Ross og resten af det opgivende forsvar.
Sejrens størrelse var ikke et mål for lille, og Atlético Madrid ligner nu et hold på kurs mod knockoutfasen i Europas bedste klubturnering.
Det gør Sparta Prag ikke, men den tjekkiske klub har tre kampe til at rette skuden op. Spørgsmålet er, om det bliver med en dansk styrmand.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Transferbombe i Tottenham?
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
TOPNYHED
Klar transfermelding
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
Her er Tunesiens nye VM-træner
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
Uruguay slider sig til uafgjort
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
OPTAKT
Frankrig – Senegal
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
Belgien og Egypten deler
NYHEDER
Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Roser Superliga-klub: Godt set!
OPTAKT
