Atlético Madrid lammetæver tjekker og øger pres på dansker

Lars Friis og Sparta Prag tabte med 0-6 på hjemmebane til Atlético Madrid i Champions League.



Den danske fodboldtræner Lars Friis er havnet i en kedelig resultatmæssig stime sammen med Sparta Prag.

Tirsdag aften led den tjekkiske mesterklub et ydmygende hjemmebanenederlag på 0-6 til Atlético Madrid.

En udesejr var i sig selv ikke et uventet udfald, men den danske cheftræner kan ikke være tilfreds med, hvor let spil gæsterne fik. Sparta Prag lignede i perioder et naivt hold i opløsning, og hjemmepublikum kvitterede med pibekoncerter.

Nederlaget bringer den ellers så sejrsvante klub op på fem kampe i træk uden sejr – den seneste var i pokalturneringen over for et hold fra den næstbedste række.

Sparta Prag har formentlig spillet sig selv ud af den tjekkiske mesterskabskamp, og derfor er den danske træner ifølge tjekkiske medier under pres for at miste sit job. Det pres tiltager uundgåeligt efter tirsdagens blamage.

En stærk Champions League-præstation kunne måske have givet danskeren lidt længere snor, men det endte lige modsat.

Allerede efter et kvarter tog gæsterne føringen med et mål direkte på frispark.

Julian Alvarez drejede bolden højt over den hoppende mur, og inde på målstregen opgav den danske landsholdsreserve Peter Vindahl Jensen at hoppe efter bolden. Vindahl havde først taget et skridt til den forkerte side.

Vindahl formåede siden at diske op med en flot redning på en stor chance til Alexander Sørloth, før den danske keeper så uheldig ud ved Atleticos andet mål.

Lige før pausen fik Marcos Llorentes indlæg lov til at sejle hele vejen i mål. Vindahl troede formentlig, at Sørloth ville ramme bolden inde foran kassen, men det gjorde nordmanden ikke, og til sidst sprællede Vindahl forgæves efter det bløde indlæg.

Efter pausen blev Vindahl offer for et lob af Julian Alvarez. Gæsterne legede sig igennem forsvaret, og Alvarez kronede det flotte angreb med en kæk scoring til 3-0.

Midtvejs i anden halvleg skrev Antoine Griezmann sig ind på listen over målscorere, og her fik han i slutfasen selskab af Ángel Correa, der let scorede til både 5-0 og 6-0. I målet var Peter Vindahl tosset på Mathias Ross og resten af det opgivende forsvar.

Sejrens størrelse var ikke et mål for lille, og Atlético Madrid ligner nu et hold på kurs mod knockoutfasen i Europas bedste klubturnering.

Det gør Sparta Prag ikke, men den tjekkiske klub har tre kampe til at rette skuden op. Spørgsmålet er, om det bliver med en dansk styrmand.

/ritzau/





– Jeg frygter ikke at blive fyret


Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Nu drømmer de stort i AGF

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

– De skal skille sig af med ham!

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Spanske medier i ekstase

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Voldsom Franculino-spådom

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Han kommer til at have mareridt i nat

Trækker overskrifter i Sydkorea

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Rigmand vild med FC København-aftale

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Kæmpe triumf for Frank

De er klar til at købe Mohamed Salah

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

Her sætter Vingegaard grænsen

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

FC København – Sønderjyske

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

AGF kriger sejren hjem

FCM smed point i kæmpe drama

FCN ydmyger Silkeborg

Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!

‘Han virker sjov – de griner tit af ham’

Tullberg skifter fire mand

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning