Atlético Madrid lammetæver tjekker og øger pres på dansker

Lars Friis og Sparta Prag tabte med 0-6 på hjemmebane til Atlético Madrid i Champions League.



Den danske fodboldtræner Lars Friis er havnet i en kedelig resultatmæssig stime sammen med Sparta Prag.

Tirsdag aften led den tjekkiske mesterklub et ydmygende hjemmebanenederlag på 0-6 til Atlético Madrid.

En udesejr var i sig selv ikke et uventet udfald, men den danske cheftræner kan ikke være tilfreds med, hvor let spil gæsterne fik. Sparta Prag lignede i perioder et naivt hold i opløsning, og hjemmepublikum kvitterede med pibekoncerter.

Nederlaget bringer den ellers så sejrsvante klub op på fem kampe i træk uden sejr – den seneste var i pokalturneringen over for et hold fra den næstbedste række.

Sparta Prag har formentlig spillet sig selv ud af den tjekkiske mesterskabskamp, og derfor er den danske træner ifølge tjekkiske medier under pres for at miste sit job. Det pres tiltager uundgåeligt efter tirsdagens blamage.

En stærk Champions League-præstation kunne måske have givet danskeren lidt længere snor, men det endte lige modsat.

Allerede efter et kvarter tog gæsterne føringen med et mål direkte på frispark.

Julian Alvarez drejede bolden højt over den hoppende mur, og inde på målstregen opgav den danske landsholdsreserve Peter Vindahl Jensen at hoppe efter bolden. Vindahl havde først taget et skridt til den forkerte side.

Vindahl formåede siden at diske op med en flot redning på en stor chance til Alexander Sørloth, før den danske keeper så uheldig ud ved Atleticos andet mål.

Lige før pausen fik Marcos Llorentes indlæg lov til at sejle hele vejen i mål. Vindahl troede formentlig, at Sørloth ville ramme bolden inde foran kassen, men det gjorde nordmanden ikke, og til sidst sprællede Vindahl forgæves efter det bløde indlæg.

Efter pausen blev Vindahl offer for et lob af Julian Alvarez. Gæsterne legede sig igennem forsvaret, og Alvarez kronede det flotte angreb med en kæk scoring til 3-0.

Midtvejs i anden halvleg skrev Antoine Griezmann sig ind på listen over målscorere, og her fik han i slutfasen selskab af Ángel Correa, der let scorede til både 5-0 og 6-0. I målet var Peter Vindahl tosset på Mathias Ross og resten af det opgivende forsvar.

Sejrens størrelse var ikke et mål for lille, og Atlético Madrid ligner nu et hold på kurs mod knockoutfasen i Europas bedste klubturnering.

Det gør Sparta Prag ikke, men den tjekkiske klub har tre kampe til at rette skuden op. Spørgsmålet er, om det bliver med en dansk styrmand.

/ritzau/





Waow! Han bliver et stort Superliga-salg




TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Populære Chelsea – køb billetter her!

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Katastrofe for Jack Grealish

Stjerne er født – på landsholdet med ham



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

På vild liste med Lionel Messi

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

‘Ronaldo vinder kampen’



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

– Alt for meget kaos i Horsens

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

Viaplay hæver priserne

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

‘Hvad fanden kan man gøre?’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Han kan blive en topspiller for Brøndby

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen

AGF mangler flere profiler mod OB

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

Como kan vinde i Napoli

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Rådvild i Rom

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’

Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste

Løst krudt: Brøndby og Randers deler