Den danske fodboldtræner Lars Friis er havnet i en kedelig resultatmæssig stime sammen med Sparta Prag.
Tirsdag aften led den tjekkiske mesterklub et ydmygende hjemmebanenederlag på 0-6 til Atlético Madrid.
En udesejr var i sig selv ikke et uventet udfald, men den danske cheftræner kan ikke være tilfreds med, hvor let spil gæsterne fik. Sparta Prag lignede i perioder et naivt hold i opløsning, og hjemmepublikum kvitterede med pibekoncerter.
Nederlaget bringer den ellers så sejrsvante klub op på fem kampe i træk uden sejr – den seneste var i pokalturneringen over for et hold fra den næstbedste række.
Sparta Prag har formentlig spillet sig selv ud af den tjekkiske mesterskabskamp, og derfor er den danske træner ifølge tjekkiske medier under pres for at miste sit job. Det pres tiltager uundgåeligt efter tirsdagens blamage.
En stærk Champions League-præstation kunne måske have givet danskeren lidt længere snor, men det endte lige modsat.
Allerede efter et kvarter tog gæsterne føringen med et mål direkte på frispark.
Julian Alvarez drejede bolden højt over den hoppende mur, og inde på målstregen opgav den danske landsholdsreserve Peter Vindahl Jensen at hoppe efter bolden. Vindahl havde først taget et skridt til den forkerte side.
Vindahl formåede siden at diske op med en flot redning på en stor chance til Alexander Sørloth, før den danske keeper så uheldig ud ved Atleticos andet mål.
Lige før pausen fik Marcos Llorentes indlæg lov til at sejle hele vejen i mål. Vindahl troede formentlig, at Sørloth ville ramme bolden inde foran kassen, men det gjorde nordmanden ikke, og til sidst sprællede Vindahl forgæves efter det bløde indlæg.
Efter pausen blev Vindahl offer for et lob af Julian Alvarez. Gæsterne legede sig igennem forsvaret, og Alvarez kronede det flotte angreb med en kæk scoring til 3-0.
Midtvejs i anden halvleg skrev Antoine Griezmann sig ind på listen over målscorere, og her fik han i slutfasen selskab af Ángel Correa, der let scorede til både 5-0 og 6-0. I målet var Peter Vindahl tosset på Mathias Ross og resten af det opgivende forsvar.
Sejrens størrelse var ikke et mål for lille, og Atlético Madrid ligner nu et hold på kurs mod knockoutfasen i Europas bedste klubturnering.
Det gør Sparta Prag ikke, men den tjekkiske klub har tre kampe til at rette skuden op. Spørgsmålet er, om det bliver med en dansk styrmand.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
MEDIE
Offentliggøres i dag
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
NYHEDER
Tidligere FCK-spiller dømt i retten
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
TIPSBLADETS DOM
