Thorup og co. lider hårdt knæk i Europa-kampen

På seks minutter vendte Frankfurt nederlag til sejr hjemme mod Augsburg og den danske træner Jess Thorup.



Det startede godt for Jess Thorup og Augsburg, men i anden halvleg vendte Eintracht Frankfurt kampen på hovedet i egen hule og vandt 3-1 i den tyske Bundesliga.

Nederlaget betyder, at Augsburg taber vigtigt terræn i kampen om de europæiske pladser.

Holdet indtager syvendepladsen, som akkurat er uden for Europa. Netop Frankfurt ligger nummer seks og er seks point foran Thorups tropper.

Augsburg fik ellers en fremragende start på mødet fredag aften.

Efter et lille kvarter erobrede gæsterne bolden højt på Frankfurts banehalvdel. Det igangsatte en kontra, som Ruben Vargas afsluttede med at sende bolden i nettet.

Det tidlige føringsmål var komplet imod spil og chancer, og efter scoringen blev Frankfurts overtag kun forstærket.

Hjemmeholdet sad på størstedelen af boldbesiddelsen og skabte flere store chancer, men skarpheden udeblev.

Efter ti minutter af anden halvleg lykkedes det dog endelig for Frankfurt at bringe balance i regnskabet, da Fares Chaibi satte indersiden på et fladt indlæg.

Forud for målet havde danske Mads Pedersen set svag ud defensivt, da han blev rundet på venstrebacken.

Med scoringen havde hjemmeholdet fået hul på bylden, og seks minutter senere kom Frankfurt også foran, da den tidligere Vejle-angriber Hugo Ekitike sendte bolden i mål via stolpen.

Til slut satsede Augsburg i jagten på et udlignende mål, men Frankfurt holdt skansen og scorede i stedet i et tomt Augsburg-mål i de døende minutter, efter gæsterne havde sendt målmanden med frem på et hjørnespark.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: De henter Thomas Meunier

Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Spændende transfermelding om Maxsø

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Er han løsningen i AGF?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Thomas Frank: De vinder VM

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Italiensk skandale afblæst

Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes

Begejstret for Jacob Neestrup

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Officielt: Filip Djukic tager til Hvidovre

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Transferbombe i Manchester United



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

England – Argentina

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

17-årig som starter? ‘Super spændende’

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Chokskifte? Har budt på Højbjerg



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC København-transfer bremses af denne årsag

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind