Thorup og co. lider hårdt knæk i Europa-kampen

På seks minutter vendte Frankfurt nederlag til sejr hjemme mod Augsburg og den danske træner Jess Thorup.



Det startede godt for Jess Thorup og Augsburg, men i anden halvleg vendte Eintracht Frankfurt kampen på hovedet i egen hule og vandt 3-1 i den tyske Bundesliga.

Nederlaget betyder, at Augsburg taber vigtigt terræn i kampen om de europæiske pladser.

Holdet indtager syvendepladsen, som akkurat er uden for Europa. Netop Frankfurt ligger nummer seks og er seks point foran Thorups tropper.

Augsburg fik ellers en fremragende start på mødet fredag aften.

Efter et lille kvarter erobrede gæsterne bolden højt på Frankfurts banehalvdel. Det igangsatte en kontra, som Ruben Vargas afsluttede med at sende bolden i nettet.

Det tidlige føringsmål var komplet imod spil og chancer, og efter scoringen blev Frankfurts overtag kun forstærket.

Hjemmeholdet sad på størstedelen af boldbesiddelsen og skabte flere store chancer, men skarpheden udeblev.

Efter ti minutter af anden halvleg lykkedes det dog endelig for Frankfurt at bringe balance i regnskabet, da Fares Chaibi satte indersiden på et fladt indlæg.

Forud for målet havde danske Mads Pedersen set svag ud defensivt, da han blev rundet på venstrebacken.

Med scoringen havde hjemmeholdet fået hul på bylden, og seks minutter senere kom Frankfurt også foran, da den tidligere Vejle-angriber Hugo Ekitike sendte bolden i mål via stolpen.

Til slut satsede Augsburg i jagten på et udlignende mål, men Frankfurt holdt skansen og scorede i stedet i et tomt Augsburg-mål i de døende minutter, efter gæsterne havde sendt målmanden med frem på et hjørnespark.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Han er færdig i Brøndby

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’



Kæmpekøb retur til FC København?

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Spår stor transferaktivitet i FC København

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Bombe på vej i Real Madrid?

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Morten Wieghorst stopper på landsholdet