Thomas Augustinussen skrev i weekenden en treårig kontrakt med AaB. En kontrakt der udløber, når han er fyldt 32 år og nærmer sig fodboldpensionsalderen.
Den nyslåede AaB’er overvejer da også sin fodboldfremtid. Sulten er der endnu, og han tror ikke, at han har skrevet sin sidste kontrakt. Men AaB kan godt blive hans sidste klub.
– Jeg er stadig meget sulten, og jeg føler, jeg har mange gode år i mig endnu. Derfor tror jeg også på, at jeg kommer til at skrive flere kontrakter i min karriere. Har jeg nogle gode sæsoner her, kan alt ske, og på mange måder kunne det være fedt at komme ud igen. Men jeg har også en familie at tage hensyn til, så den må vi tage, hvis det kommer dertil. Det kan også godt være, jeg slutter i AaB, siger Thomas Augustinussen til tipsbladet.dk.
AaB ligger lige nu sidst i Superligaen og regnes naturligt nok som én af de største nedrykningskandidater. Og spørgsmålet er så, om AaB’s nye midtbanemotor har medregnet risikoen for en nedrykning ved at sikre sig en klausul i den treårige kontrakt med AaB.
Et spørgsmål som Augustinussen ikke ønsker at forholde sig direkte til. Han nøjes med at konstatere, at han ikke regner med, at nedrykning bliver et tema. Og da tipsbladet.dk så spørger ham, om han kan forestille sig at spille i 1. division i næste sæson, viser han, at han har lært en hel del af sportsdirektør Lynge Jakobsen, der er forsvarende nordjysk mester i at svare undvigende og kryptisk.
– Jeg vil sige det sådan, at jeg hellere vil spille 1. division med AaB end sidde på en bænk i Østrig.
Og så kan man så tolke det svar, som man vil!
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
INTERVIEW
Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
England – Argentina
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE
Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue
INTERVIEW
Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Jess Thorup: Afviste engelske klubber
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jess Thorup er igen cheftræner i Genk
INTERVIEW