Thomas Augustinussen skrev i weekenden en treårig kontrakt med AaB. En kontrakt der udløber, når han er fyldt 32 år og nærmer sig fodboldpensionsalderen.
Den nyslåede AaB’er overvejer da også sin fodboldfremtid. Sulten er der endnu, og han tror ikke, at han har skrevet sin sidste kontrakt. Men AaB kan godt blive hans sidste klub.
– Jeg er stadig meget sulten, og jeg føler, jeg har mange gode år i mig endnu. Derfor tror jeg også på, at jeg kommer til at skrive flere kontrakter i min karriere. Har jeg nogle gode sæsoner her, kan alt ske, og på mange måder kunne det være fedt at komme ud igen. Men jeg har også en familie at tage hensyn til, så den må vi tage, hvis det kommer dertil. Det kan også godt være, jeg slutter i AaB, siger Thomas Augustinussen til tipsbladet.dk.
AaB ligger lige nu sidst i Superligaen og regnes naturligt nok som én af de største nedrykningskandidater. Og spørgsmålet er så, om AaB’s nye midtbanemotor har medregnet risikoen for en nedrykning ved at sikre sig en klausul i den treårige kontrakt med AaB.
Et spørgsmål som Augustinussen ikke ønsker at forholde sig direkte til. Han nøjes med at konstatere, at han ikke regner med, at nedrykning bliver et tema. Og da tipsbladet.dk så spørger ham, om han kan forestille sig at spille i 1. division i næste sæson, viser han, at han har lært en hel del af sportsdirektør Lynge Jakobsen, der er forsvarende nordjysk mester i at svare undvigende og kryptisk.
– Jeg vil sige det sådan, at jeg hellere vil spille 1. division med AaB end sidde på en bænk i Østrig.
Og så kan man så tolke det svar, som man vil!
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
NYHEDER
Otte tunesere testet positive for forbudt stof
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
OPTAKT
Colombia – Ghana
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig