Thomas Augustinussen skrev i weekenden en treårig kontrakt med AaB. En kontrakt der udløber, når han er fyldt 32 år og nærmer sig fodboldpensionsalderen.
Den nyslåede AaB’er overvejer da også sin fodboldfremtid. Sulten er der endnu, og han tror ikke, at han har skrevet sin sidste kontrakt. Men AaB kan godt blive hans sidste klub.
– Jeg er stadig meget sulten, og jeg føler, jeg har mange gode år i mig endnu. Derfor tror jeg også på, at jeg kommer til at skrive flere kontrakter i min karriere. Har jeg nogle gode sæsoner her, kan alt ske, og på mange måder kunne det være fedt at komme ud igen. Men jeg har også en familie at tage hensyn til, så den må vi tage, hvis det kommer dertil. Det kan også godt være, jeg slutter i AaB, siger Thomas Augustinussen til tipsbladet.dk.
AaB ligger lige nu sidst i Superligaen og regnes naturligt nok som én af de største nedrykningskandidater. Og spørgsmålet er så, om AaB’s nye midtbanemotor har medregnet risikoen for en nedrykning ved at sikre sig en klausul i den treårige kontrakt med AaB.
Et spørgsmål som Augustinussen ikke ønsker at forholde sig direkte til. Han nøjes med at konstatere, at han ikke regner med, at nedrykning bliver et tema. Og da tipsbladet.dk så spørger ham, om han kan forestille sig at spille i 1. division i næste sæson, viser han, at han har lært en hel del af sportsdirektør Lynge Jakobsen, der er forsvarende nordjysk mester i at svare undvigende og kryptisk.
– Jeg vil sige det sådan, at jeg hellere vil spille 1. division med AaB end sidde på en bænk i Østrig.
Og så kan man så tolke det svar, som man vil!
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Færdig: Nu er han rejst til København
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Lewandowski forlader FC Barcelona
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
Så er det officielt
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
OPTAKT
Arsenal – Burnley
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT