Augu: AaB kan blive min sidste klub

Snart 30-årige Thomas Augustinussen regner ikke med, at han har skrevet sin sidste kontrakt, men han kan godt se sig selv slutte karrieren i AaB.



Thomas Augustinussen skrev i weekenden en treårig kontrakt med AaB. En kontrakt der udløber, når han er fyldt 32 år og nærmer sig fodboldpensionsalderen.

Den nyslåede AaB’er overvejer da også sin fodboldfremtid. Sulten er der endnu, og han tror ikke, at han har skrevet sin sidste kontrakt. Men AaB kan godt blive hans sidste klub.

– Jeg er stadig meget sulten, og jeg føler, jeg har mange gode år i mig endnu. Derfor tror jeg også på, at jeg kommer til at skrive flere kontrakter i min karriere. Har jeg nogle gode sæsoner her, kan alt ske, og på mange måder kunne det være fedt at komme ud igen. Men jeg har også en familie at tage hensyn til, så den må vi tage, hvis det kommer dertil. Det kan også godt være, jeg slutter i AaB, siger Thomas Augustinussen til tipsbladet.dk.

AaB ligger lige nu sidst i Superligaen og regnes naturligt nok som én af de største nedrykningskandidater. Og spørgsmålet er så, om AaB’s nye midtbanemotor har medregnet risikoen for en nedrykning ved at sikre sig en klausul i den treårige kontrakt med AaB.

Et spørgsmål som Augustinussen ikke ønsker at forholde sig direkte til. Han nøjes med at konstatere, at han ikke regner med, at nedrykning bliver et tema. Og da tipsbladet.dk så spørger ham, om han kan forestille sig at spille i 1. division i næste sæson, viser han, at han har lært en hel del af sportsdirektør Lynge Jakobsen, der er forsvarende nordjysk mester i at svare undvigende og kryptisk.

– Jeg vil sige det sådan, at jeg hellere vil spille 1. division med AaB end sidde på en bænk i Østrig.

Og så kan man så tolke det svar, som man vil!







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Nu er der nyt om Robert Skov

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

– Schwartau-handel giver ingen mening

Et ‘angreb’ på Superligaen



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Laudrup stopper på TV 2

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Portugal – Kroatien



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Afviser monsterbud på Simsir

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Jagter stor Liverpool-stjerne

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Steve Cooper med stor beslutning

Australien – Egypten

Spanien sender Østrig ud i VM-mørket



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

AGF-scoop: Hijackede transfer