Thomas Augustinussen skrev i weekenden en treårig kontrakt med AaB. En kontrakt der udløber, når han er fyldt 32 år og nærmer sig fodboldpensionsalderen.
Den nyslåede AaB’er overvejer da også sin fodboldfremtid. Sulten er der endnu, og han tror ikke, at han har skrevet sin sidste kontrakt. Men AaB kan godt blive hans sidste klub.
– Jeg er stadig meget sulten, og jeg føler, jeg har mange gode år i mig endnu. Derfor tror jeg også på, at jeg kommer til at skrive flere kontrakter i min karriere. Har jeg nogle gode sæsoner her, kan alt ske, og på mange måder kunne det være fedt at komme ud igen. Men jeg har også en familie at tage hensyn til, så den må vi tage, hvis det kommer dertil. Det kan også godt være, jeg slutter i AaB, siger Thomas Augustinussen til tipsbladet.dk.
AaB ligger lige nu sidst i Superligaen og regnes naturligt nok som én af de største nedrykningskandidater. Og spørgsmålet er så, om AaB’s nye midtbanemotor har medregnet risikoen for en nedrykning ved at sikre sig en klausul i den treårige kontrakt med AaB.
Et spørgsmål som Augustinussen ikke ønsker at forholde sig direkte til. Han nøjes med at konstatere, at han ikke regner med, at nedrykning bliver et tema. Og da tipsbladet.dk så spørger ham, om han kan forestille sig at spille i 1. division i næste sæson, viser han, at han har lært en hel del af sportsdirektør Lynge Jakobsen, der er forsvarende nordjysk mester i at svare undvigende og kryptisk.
– Jeg vil sige det sådan, at jeg hellere vil spille 1. division med AaB end sidde på en bænk i Østrig.
Og så kan man så tolke det svar, som man vil!
LIVE
LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
MEDIE
Forhandler med storklub
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
TOPNYHED
Perez med kynisk besked: Det er slut for ham
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
TRANSFER