Noget kunne tyde på, at AaB-træner Kent Nielsen kunne tænke sig en solid, løbestærk akse på den centrale midtbane i foråret, især når AaB skal møde hold fra den øverste del af Superligaen.
Igennem efteråret er der gået rygter om et køb eller lejemål med Thomas Augustinussen, der var meget tæt på at skifte til AaB på en lejeaftale i august, men hans østrigske klub fortrød i sidste øjeblik deres tilsagn på grund af skader i truppen.
AaB-sportsdirektør Lynge Jacobsen har givet udtryk for, at Augustinussen igen her i januar er en ønskespiller, men det betyder ikke, at Rasmus Würtz, der i sidste halvdel af efteråret under Kent Nielsen udfyldte en central midtbanerolle med defensivt fokus, skal køres ud på et sidespor.
– Rasmus steg gennem efteråret. Rasmus skal vi gerne have op på det niveau, han sluttede af på, for så bliver han en magtfaktor i vores spil. Jeg er ikke i tvivl om, at han bliver en nøgleperson for os. Uanset hvor meget, man skal tænke offensivt, skal vi også huske på, at det skal være svært at spille mod os. Derfor bliver de defensive spillere også vigtige for os, siger Kent Nielsen til tipsbladet.dk.
AaB-træneren arbejder på at skabe kontinuitet i arbejdet i Aalborg, og for ham er det centralt, at AaB-spillerne hele tiden gør som aftalt, både i med- og modgang.
– Selv ved sejre kan jeg tænde af og være sur og utilfreds efter en kamp. Hvis vi ikke har ramt det niveau, vi har sat for hinanden. Hvis en angriber sparker over mål og går hjem, når vi fører 2-0. Det kan jeg da ikke ha’. Det er forkert. Jeg tror på, at man skal gøre de rigtige ting, altid og hele tiden. Søge det, uanset om man er bagud 2-0 eller foran 4-0, siger Kent Nielsen.
AaB har tre point op til overlevelse i forårssæsonen, der starter med en kamp mod Silkeborg og som byder på fire hjemmekampe i de første fem spillerunder.
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
Holland udspiller Sverige i VM-storsejr
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Tunesien – Japan
TRANSFER