Noget kunne tyde på, at AaB-træner Kent Nielsen kunne tænke sig en solid, løbestærk akse på den centrale midtbane i foråret, især når AaB skal møde hold fra den øverste del af Superligaen.
Igennem efteråret er der gået rygter om et køb eller lejemål med Thomas Augustinussen, der var meget tæt på at skifte til AaB på en lejeaftale i august, men hans østrigske klub fortrød i sidste øjeblik deres tilsagn på grund af skader i truppen.
AaB-sportsdirektør Lynge Jacobsen har givet udtryk for, at Augustinussen igen her i januar er en ønskespiller, men det betyder ikke, at Rasmus Würtz, der i sidste halvdel af efteråret under Kent Nielsen udfyldte en central midtbanerolle med defensivt fokus, skal køres ud på et sidespor.
– Rasmus steg gennem efteråret. Rasmus skal vi gerne have op på det niveau, han sluttede af på, for så bliver han en magtfaktor i vores spil. Jeg er ikke i tvivl om, at han bliver en nøgleperson for os. Uanset hvor meget, man skal tænke offensivt, skal vi også huske på, at det skal være svært at spille mod os. Derfor bliver de defensive spillere også vigtige for os, siger Kent Nielsen til tipsbladet.dk.
AaB-træneren arbejder på at skabe kontinuitet i arbejdet i Aalborg, og for ham er det centralt, at AaB-spillerne hele tiden gør som aftalt, både i med- og modgang.
– Selv ved sejre kan jeg tænde af og være sur og utilfreds efter en kamp. Hvis vi ikke har ramt det niveau, vi har sat for hinanden. Hvis en angriber sparker over mål og går hjem, når vi fører 2-0. Det kan jeg da ikke ha’. Det er forkert. Jeg tror på, at man skal gøre de rigtige ting, altid og hele tiden. Søge det, uanset om man er bagud 2-0 eller foran 4-0, siger Kent Nielsen.
AaB har tre point op til overlevelse i forårssæsonen, der starter med en kamp mod Silkeborg og som byder på fire hjemmekampe i de første fem spillerunder.
LIVE
TransferLIVE: Martin Erlic på vej væk fra FCM?
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Fifas guldkalv skal stå på egne ben
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
LIGE NU
DBU med dugfrisk status på Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
Wolfsburg-direktør til Tipsbladet: Nu må vi vente
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
Danske klubber scorer millioner på VM
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TOPNYHED
Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp
Overlæge: Flere mulige årsager til Eriksen-kollaps
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
MEDIE