Augustinussen slår ikke Würtz af

Rygterne om Thomas Augustinussens til AaB lever, men Kent Nielsen ser alligevel Rasmus Würtz som en central spiller i overlevelseskampen.



Noget kunne tyde på, at AaB-træner Kent Nielsen kunne tænke sig en solid, løbestærk akse på den centrale midtbane i foråret, især når AaB skal møde hold fra den øverste del af Superligaen.

Igennem efteråret er der gået rygter om et køb eller lejemål med Thomas Augustinussen, der var meget tæt på at skifte til AaB på en lejeaftale i august, men hans østrigske klub fortrød i sidste øjeblik deres tilsagn på grund af skader i truppen.

AaB-sportsdirektør Lynge Jacobsen har givet udtryk for, at Augustinussen igen her i januar er en ønskespiller, men det betyder ikke, at Rasmus Würtz, der i sidste halvdel af efteråret under Kent Nielsen udfyldte en central midtbanerolle med defensivt fokus, skal køres ud på et sidespor.

– Rasmus steg gennem efteråret. Rasmus skal vi gerne have op på det niveau, han sluttede af på, for så bliver han en magtfaktor i vores spil. Jeg er ikke i tvivl om, at han bliver en nøgleperson for os. Uanset hvor meget, man skal tænke offensivt, skal vi også huske på, at det skal være svært at spille mod os. Derfor bliver de defensive spillere også vigtige for os, siger Kent Nielsen til tipsbladet.dk.

AaB-træneren arbejder på at skabe kontinuitet i arbejdet i Aalborg, og for ham er det centralt, at AaB-spillerne hele tiden gør som aftalt, både i med- og modgang.

– Selv ved sejre kan jeg tænde af og være sur og utilfreds efter en kamp. Hvis vi ikke har ramt det niveau, vi har sat for hinanden. Hvis en angriber sparker over mål og går hjem, når vi fører 2-0. Det kan jeg da ikke ha’. Det er forkert. Jeg tror på, at man skal gøre de rigtige ting, altid og hele tiden. Søge det, uanset om man er bagud 2-0 eller foran 4-0, siger Kent Nielsen.

AaB har tre point op til overlevelse i forårssæsonen, der starter med en kamp mod Silkeborg og som byder på fire hjemmekampe i de første fem spillerunder.





LIVE

TransferLIVE: De ansætter Rawez Lawan

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’



LIVE

VM-LIVE: Tragedie – VM-spiller død

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Forhandler med Jannik Vestergaard

‘Et kæmpestort skifte’

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

PSG meldes enig med Barca-profil



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Norge – England

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Det bestemmer Messi selv



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’

Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Pressede på for FC København-exit

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?