Augustinussen slår ikke Würtz af

Rygterne om Thomas Augustinussens til AaB lever, men Kent Nielsen ser alligevel Rasmus Würtz som en central spiller i overlevelseskampen.



Noget kunne tyde på, at AaB-træner Kent Nielsen kunne tænke sig en solid, løbestærk akse på den centrale midtbane i foråret, især når AaB skal møde hold fra den øverste del af Superligaen.

Igennem efteråret er der gået rygter om et køb eller lejemål med Thomas Augustinussen, der var meget tæt på at skifte til AaB på en lejeaftale i august, men hans østrigske klub fortrød i sidste øjeblik deres tilsagn på grund af skader i truppen.

AaB-sportsdirektør Lynge Jacobsen har givet udtryk for, at Augustinussen igen her i januar er en ønskespiller, men det betyder ikke, at Rasmus Würtz, der i sidste halvdel af efteråret under Kent Nielsen udfyldte en central midtbanerolle med defensivt fokus, skal køres ud på et sidespor.

– Rasmus steg gennem efteråret. Rasmus skal vi gerne have op på det niveau, han sluttede af på, for så bliver han en magtfaktor i vores spil. Jeg er ikke i tvivl om, at han bliver en nøgleperson for os. Uanset hvor meget, man skal tænke offensivt, skal vi også huske på, at det skal være svært at spille mod os. Derfor bliver de defensive spillere også vigtige for os, siger Kent Nielsen til tipsbladet.dk.

AaB-træneren arbejder på at skabe kontinuitet i arbejdet i Aalborg, og for ham er det centralt, at AaB-spillerne hele tiden gør som aftalt, både i med- og modgang.

– Selv ved sejre kan jeg tænde af og være sur og utilfreds efter en kamp. Hvis vi ikke har ramt det niveau, vi har sat for hinanden. Hvis en angriber sparker over mål og går hjem, når vi fører 2-0. Det kan jeg da ikke ha’. Det er forkert. Jeg tror på, at man skal gøre de rigtige ting, altid og hele tiden. Søge det, uanset om man er bagud 2-0 eller foran 4-0, siger Kent Nielsen.

AaB har tre point op til overlevelse i forårssæsonen, der starter med en kamp mod Silkeborg og som byder på fire hjemmekampe i de første fem spillerunder.





LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Forhandler med Jannik Vestergaard

Norsk ekspert håner Danmark

Norge – England

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Scorer heftig lønstigning

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Spanien – Belgien

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Knuser transferrekord

Uventet transferdrejning



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hylder kæmpe FCM-transfer

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Norges kronprins rejser til USA

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner