Noget kunne tyde på, at AaB-træner Kent Nielsen kunne tænke sig en solid, løbestærk akse på den centrale midtbane i foråret, især når AaB skal møde hold fra den øverste del af Superligaen.
Igennem efteråret er der gået rygter om et køb eller lejemål med Thomas Augustinussen, der var meget tæt på at skifte til AaB på en lejeaftale i august, men hans østrigske klub fortrød i sidste øjeblik deres tilsagn på grund af skader i truppen.
AaB-sportsdirektør Lynge Jacobsen har givet udtryk for, at Augustinussen igen her i januar er en ønskespiller, men det betyder ikke, at Rasmus Würtz, der i sidste halvdel af efteråret under Kent Nielsen udfyldte en central midtbanerolle med defensivt fokus, skal køres ud på et sidespor.
– Rasmus steg gennem efteråret. Rasmus skal vi gerne have op på det niveau, han sluttede af på, for så bliver han en magtfaktor i vores spil. Jeg er ikke i tvivl om, at han bliver en nøgleperson for os. Uanset hvor meget, man skal tænke offensivt, skal vi også huske på, at det skal være svært at spille mod os. Derfor bliver de defensive spillere også vigtige for os, siger Kent Nielsen til tipsbladet.dk.
AaB-træneren arbejder på at skabe kontinuitet i arbejdet i Aalborg, og for ham er det centralt, at AaB-spillerne hele tiden gør som aftalt, både i med- og modgang.
– Selv ved sejre kan jeg tænde af og være sur og utilfreds efter en kamp. Hvis vi ikke har ramt det niveau, vi har sat for hinanden. Hvis en angriber sparker over mål og går hjem, når vi fører 2-0. Det kan jeg da ikke ha’. Det er forkert. Jeg tror på, at man skal gøre de rigtige ting, altid og hele tiden. Søge det, uanset om man er bagud 2-0 eller foran 4-0, siger Kent Nielsen.
AaB har tre point op til overlevelse i forårssæsonen, der starter med en kamp mod Silkeborg og som byder på fire hjemmekampe i de første fem spillerunder.
LIVE
TransferLIVE: Henter de Andreas Skov Olsen?
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
MEDIE
Har budt en milliard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Flere plusser end minusser’
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
NYHEDER
Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
NYHEDER
Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
INTERVIEW
Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter
MEDIE
Vil lokke superstjerne med monsterløn
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
EKSKLUSIVT
Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
TOPNYHED
Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
TOPNYHED
Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen
TIPSBLADETS DOM