Augustinussen: Vi kan slå FCK

Ingen har endnu formået, hvad AaB skal forsøge på søndag: At slå FC København i en Superliga-kamp i sæsonen 2011/2012.



Topbrag. Mesterskabskamp. Guldduel. Kært barn har mange navne, når talen falder på en duel mellem Superligaens nummer ét og to. Men når AaB på søndag gæster Parken, er hjemmeholdet så store favoritter, at kun få tør sætte så bombastiske overskrifter på en kamp mellem to hold, der er adskilt af syv point efter bare otte runder.

AaB’s midtbanedynamo Thomas Augustinussen vil dog godt kalde mødet med FC København for en topkamp.

– Vi kan altid diskutere, hvem der er tophold, for vi er et stort felt, der ligger tæt et stykke efter FCK, men der er os, der har andenpladsen, og det synes jeg er fortjent. Så det er jo et topopgør, siger Thomas Augustinussen til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: Augustinussen klar til topbrag

AaB har dog ikke slået FC København i Parken siden 2007, og sidst aalborgenserne var på besøg var på sidste spilledag i sidste sæson, hvor de spillede hæsligt og tabte 2-0, men alligevel undgik nedrykning fordi Randers og Esbjerg spillede uafgjort og eliminerede sig selv og hinanden.

Indtil videre har ingen formået at slå FC København i sæsonens første runder, men skal man tro Augustinussen, så er det rækkens nummer to, der kan tilføre FCK sæsonens første nederlag.

– Er der nogen, der kan slå dem, så er det os. Jeg tror meget på, at vi kan vinde den kamp. Det vækker minder på en måde at skulle tilbage efter den kamp i sidste runde derinde i sidste sæson, men vi har jo smidt alt presset, der lå på vores skuldre. Vi var fyldt med nerver i den kamp. Det vil vi ikke være på søndag, og vi skal nok byde FCK op til dans, lover han.

Kampen bliver spillet søndag kl. 18.00.






TransferLIVE: Henter talent i FC Midtjylland




LIVE

VM-LIVE: Sådan starter Argentina og Østrig

FC Københavns talenter gør rent bord

Et skridt tættere Englands største stadion

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

FCK går på rov i Viborg

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Lurer på Superliga-stjerne

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Her kan du se Argentina mod Østrig

Storklubber kæmper om danskers underskrift



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Lyngby Boldklub sælger profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Argentina – Østrig

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Norge – Senegal

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Sender opfordring til Superliga-træner

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Derfor trækker stor dansk transfer ud

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links