De forsvarende danske mestre fra FC København har haft en skrækkeligt slutning på efteråret, og ovenpå søndagens nederlag til Sønderjyske overvintrer Jacob Neestrups mandskab på femtepladsen i Superligaen.
Søndagens nederlag kom i Parken, og mens et FC København-pointtab på hjemmebane tidligere har været et særsyn, har det slet ikke været tilfældet i efteråret.
FC København har således blot vundet tre ud af ni hjemmekampe i Superligaen i efteråret, hvor det er blevet til fire uafgjorte og to nederlag i de øvrige seks kampe.
Det giver 13 point på hjemmebane i efteråret, hvilket er femtefærrest i Superligaen.
Det er “løvernes” værste pointhøst i sæsonens ni første hjemmekampe siden 1996, hvor det blev til kun otte point. Det skriver SpilXpertens fodboldanalytiker Benjamin Leander på X.
Samtidig påpeger han i et opfølgende opslag, at “evnen til at dominere i Parken er fuldkommen helt og aldeles forsvundet”, og at FC København kun har vundet én af sine seneste 25 hjemmekampe i Superligaen med tre eller flere mål. Til sammenligning har Brøndby, AGF, FC Midtjylland og FC Nordsjælland alle tre eller flere af sådanne sejre.
Faktisk har FC København også hentet flere point på udebane i Superligaen i denne sæson, nemlig 15 point, end på hjemmebane, altså de førnævnte 13 point.
Står i skærende kontrast til sidste sæson
De 13 point i ni Superliga-hjemmekampe i efteråret giver i øvrigt “løverne” et pointsnit på 1,44 point pr. hjemmekamp i denne sæson hidtil.
Og det står i skærende kontrast til sidste års Superliga.
Her blev det til syv sejre, fire uafgjorte og ingen nederlag i Parken i grundspillet. Det gav et pointsnit på 2,27 point pr. hjemmekamp.
I slutspillet endte FC København med at tabe en enkelt hjemmekamp, men de sluttede stadig den forgangne Superliga-sæson med et pointsnit på 2,19 i Parken.
FC København skal i denne uge spille mod Villarreal i Champions League på udebane, før de møder Esbjerg fB i pokalen på hjemmebane.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER