Avis: AaB-angriber raget uklar med Erik Hamrén

Forholdet mellem Milan Makaric og Erik Hamrén er særdeles anspændt, skriver Ekstra Bladet. Situationen er efterhånden dybt bekymrende i Aalborg, konstaterer Tipsbladets chefredaktør.



Problemerne hober sig op i AaB, hvor Yahya Nadrani tilsyneladende ikke er den eneste spiller, der lige nu er en udfordring for spillertruppen. Ifølge Ekstra Bladet er cheftræner Erik Hamrén og den serbiske angriber Milan Makaric ikke ligefrem på julekort med hinanden.

Avisen skriver, at de to parter "er raget uklar", og at forholdet nærmest gik skævt fra dag ét, svenskeren satte sine fødder i den nordjyske muld. 

Milan Makaric skal blandt andet have bedt om fri til opgøret mod AGF, som var Erik Hamréns første i spidsen for AaB, med den begrundelse, at han gerne ville deltage i sin søsters bryllup i Serbien. 

Det fik angriberen lov til, men senere fik Erik Hamrén opsnuet, at Milan Makaric én gang tidligere havde spurgt om fri til en søsters bryllup.

Under Erik Hamréns ledelse har Milan Makaric ikke spillet et eneste minut – han har blot været med i kamptruppen to gange.

Tidligere på ugen kom det frem, at midtstopperen Yahya Nadrani er blevet pillet ud af træningen efter en episode med Younes Bakiz, og på banen går det elendigt for nordjyderne, der ligger til at rykke ned cirka halvvejs i sæsonen.

AaB er på alle måder en klub i krise, lyder det fra Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.

– Jeg er altså dybt bekymret på AaB's vegne. Konfrontationer og uenigheder er nærmere reglen end undtagelsen i præstationsmiljøer som i elitefodbold, men de her sager vidner altså om mere alvorlige gnidninger i AaB.

– En ting der at skrue en god idealopstilling sammen, der kan overleve i Superligaen i foråret. Noget andet er at få en god kemi og kultur i klubben, og det er mindst lige så vigtigt som at ramme plet med de køb og lejemål, man kan skrabe mønter nok sammen til i januar. Det her er den vigtigste vinter i AaB i mere end ti år, lyder det fra Troels Bager Thøgesen.

På søndag møder AaB topholdet FC Nordsjælland, før der venter en vinterferie, som ser ud til at falde på et tørt sted i det nordjyske. 







LIVE

VM-LIVE: Kan blive en bananskrald

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Her er AGF’s Champions League-modstander

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Her er FCK’s modstander i Conference League

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Her er FCM’s Europa League-modstander

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

FCK-boss roser varm bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rangerer AGF over Lech Poznan

England – Kroatien

Portugal – DR Congo

Får afvist bud på dansk profil

De lurer på Kjærgaard

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Brøndby henter keeper – her er planen

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

TransferLIVE: Koster 900 millioner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Tjekkiet – Sydafrika