Problemerne hober sig op i AaB, hvor Yahya Nadrani tilsyneladende ikke er den eneste spiller, der lige nu er en udfordring for spillertruppen. Ifølge Ekstra Bladet er cheftræner Erik Hamrén og den serbiske angriber Milan Makaric ikke ligefrem på julekort med hinanden.
Avisen skriver, at de to parter "er raget uklar", og at forholdet nærmest gik skævt fra dag ét, svenskeren satte sine fødder i den nordjyske muld.
Milan Makaric skal blandt andet have bedt om fri til opgøret mod AGF, som var Erik Hamréns første i spidsen for AaB, med den begrundelse, at han gerne ville deltage i sin søsters bryllup i Serbien.
Det fik angriberen lov til, men senere fik Erik Hamrén opsnuet, at Milan Makaric én gang tidligere havde spurgt om fri til en søsters bryllup.
Under Erik Hamréns ledelse har Milan Makaric ikke spillet et eneste minut – han har blot været med i kamptruppen to gange.
Tidligere på ugen kom det frem, at midtstopperen Yahya Nadrani er blevet pillet ud af træningen efter en episode med Younes Bakiz, og på banen går det elendigt for nordjyderne, der ligger til at rykke ned cirka halvvejs i sæsonen.
AaB er på alle måder en klub i krise, lyder det fra Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.
– Jeg er altså dybt bekymret på AaB's vegne. Konfrontationer og uenigheder er nærmere reglen end undtagelsen i præstationsmiljøer som i elitefodbold, men de her sager vidner altså om mere alvorlige gnidninger i AaB.
– En ting der at skrue en god idealopstilling sammen, der kan overleve i Superligaen i foråret. Noget andet er at få en god kemi og kultur i klubben, og det er mindst lige så vigtigt som at ramme plet med de køb og lejemål, man kan skrabe mønter nok sammen til i januar. Det her er den vigtigste vinter i AaB i mere end ti år, lyder det fra Troels Bager Thøgesen.
På søndag møder AaB topholdet FC Nordsjælland, før der venter en vinterferie, som ser ud til at falde på et tørt sted i det nordjyske.
LIVE
VM-LIVE: Dårligt nyt for Brasilien
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TOPNYHED
Spottet i København
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
NYHEDER
USA får drømmestart på VM
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
NYHEDER
Elias Jelert færdig
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
OPTAKT
Qatar – Schweiz
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
NYHEDER
Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
OPTAKT
Brasilien – Marokko
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
TOPNYHED