Problemerne hober sig op i AaB, hvor Yahya Nadrani tilsyneladende ikke er den eneste spiller, der lige nu er en udfordring for spillertruppen. Ifølge Ekstra Bladet er cheftræner Erik Hamrén og den serbiske angriber Milan Makaric ikke ligefrem på julekort med hinanden.
Avisen skriver, at de to parter "er raget uklar", og at forholdet nærmest gik skævt fra dag ét, svenskeren satte sine fødder i den nordjyske muld.
Milan Makaric skal blandt andet have bedt om fri til opgøret mod AGF, som var Erik Hamréns første i spidsen for AaB, med den begrundelse, at han gerne ville deltage i sin søsters bryllup i Serbien.
Det fik angriberen lov til, men senere fik Erik Hamrén opsnuet, at Milan Makaric én gang tidligere havde spurgt om fri til en søsters bryllup.
Under Erik Hamréns ledelse har Milan Makaric ikke spillet et eneste minut – han har blot været med i kamptruppen to gange.
Tidligere på ugen kom det frem, at midtstopperen Yahya Nadrani er blevet pillet ud af træningen efter en episode med Younes Bakiz, og på banen går det elendigt for nordjyderne, der ligger til at rykke ned cirka halvvejs i sæsonen.
AaB er på alle måder en klub i krise, lyder det fra Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.
– Jeg er altså dybt bekymret på AaB's vegne. Konfrontationer og uenigheder er nærmere reglen end undtagelsen i præstationsmiljøer som i elitefodbold, men de her sager vidner altså om mere alvorlige gnidninger i AaB.
– En ting der at skrue en god idealopstilling sammen, der kan overleve i Superligaen i foråret. Noget andet er at få en god kemi og kultur i klubben, og det er mindst lige så vigtigt som at ramme plet med de køb og lejemål, man kan skrabe mønter nok sammen til i januar. Det her er den vigtigste vinter i AaB i mere end ti år, lyder det fra Troels Bager Thøgesen.
På søndag møder AaB topholdet FC Nordsjælland, før der venter en vinterferie, som ser ud til at falde på et tørt sted i det nordjyske.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
EKSKLUSIVT
Canut: ‘Det er noget, jeg aldrig vil glemme’
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
MEDIE
Forhandler med storklub
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
Iran flytter VM-base fra USA til Mexico
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
INTERVIEW