Avis: AaB-angriber raget uklar med Erik Hamrén

Forholdet mellem Milan Makaric og Erik Hamrén er særdeles anspændt, skriver Ekstra Bladet. Situationen er efterhånden dybt bekymrende i Aalborg, konstaterer Tipsbladets chefredaktør.



Problemerne hober sig op i AaB, hvor Yahya Nadrani tilsyneladende ikke er den eneste spiller, der lige nu er en udfordring for spillertruppen. Ifølge Ekstra Bladet er cheftræner Erik Hamrén og den serbiske angriber Milan Makaric ikke ligefrem på julekort med hinanden.

Avisen skriver, at de to parter "er raget uklar", og at forholdet nærmest gik skævt fra dag ét, svenskeren satte sine fødder i den nordjyske muld. 

Milan Makaric skal blandt andet have bedt om fri til opgøret mod AGF, som var Erik Hamréns første i spidsen for AaB, med den begrundelse, at han gerne ville deltage i sin søsters bryllup i Serbien. 

Det fik angriberen lov til, men senere fik Erik Hamrén opsnuet, at Milan Makaric én gang tidligere havde spurgt om fri til en søsters bryllup.

Under Erik Hamréns ledelse har Milan Makaric ikke spillet et eneste minut – han har blot været med i kamptruppen to gange.

Tidligere på ugen kom det frem, at midtstopperen Yahya Nadrani er blevet pillet ud af træningen efter en episode med Younes Bakiz, og på banen går det elendigt for nordjyderne, der ligger til at rykke ned cirka halvvejs i sæsonen.

AaB er på alle måder en klub i krise, lyder det fra Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.

– Jeg er altså dybt bekymret på AaB's vegne. Konfrontationer og uenigheder er nærmere reglen end undtagelsen i præstationsmiljøer som i elitefodbold, men de her sager vidner altså om mere alvorlige gnidninger i AaB.

– En ting der at skrue en god idealopstilling sammen, der kan overleve i Superligaen i foråret. Noget andet er at få en god kemi og kultur i klubben, og det er mindst lige så vigtigt som at ramme plet med de køb og lejemål, man kan skrabe mønter nok sammen til i januar. Det her er den vigtigste vinter i AaB i mere end ti år, lyder det fra Troels Bager Thøgesen.

På søndag møder AaB topholdet FC Nordsjælland, før der venter en vinterferie, som ser ud til at falde på et tørt sted i det nordjyske. 





Di Marzio bekræfter: Kæmpe klubber jagter Frendrup



TIPSBLADET SPECIAL

Kom med i Parken – forargelse og kæmpe samtaleemne


Real Madrid holder snor i FC Barcelona

AC Milan er i pokalfinalen



Arsenal udskyder Liverpools mesterskabsfest

Semifinale uden gnist eller kort

– Hvis AGF vil have ham, er han helt sikkert klar

FC Nordsjælland-træner berørt og ked af det

De må have mareridt om Brøndbys absurde comeback



EKSKLUSIVT

Afsløring: Drama i kulissen – Prelec afviser AaB


Dommerekspert uenig med rødt kort

Kæmpetransfer? ‘Jeg forventer, han skifter’

Vil hente ‘møg dyr’ stjernemålmand

Vækker opsigt: Pep Guardiola går amok



TOPNYHED

Skuffede i 4. division – FCK-emne er ‘eksploderet’


– Han ved godt, at det er noget skidt

Koster 545 mio. – vil til Manchester United

Kæmper for at komme af med Pione Sisto

Svensk målræv afviser skifte til Superliga-rivaler

– ‘PC’ er virkelig den store stærke mand


TIPSBLADET SPECIAL

Her er fem bud på en ny AaB-træner


Sylter Inter Coppa Italia-semifinalen?

Derfor var han helt ude af Brøndby-truppen

FCK kigger med: Her stråler Ibrahim

I flæsket på Nicolai Poulsen: Det er torskedumt



Roser Brøndby – peger på Filip Bundgaard

En genistreg af dimensioner, Neestrup!

Knæ i skridtet skal ikke give rødt, ifølge VAR

AaB’s fremtid er på spil i disse timer

Dansk ‘maskine’ storhyldes i Holland

Kompleks frustrerer Thomasberg: ‘Forfærdeligt’

Van der Vaart dybt imponeret over danskerklub

Superliga-stjerne skal væk


EKSKLUSIVT

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig


FCK på plads i Sverige – kiggede på venstre back

Alle i Superligaen burde jagte Silkeborg-stjerne

I dialog med Brøndby

Fredericia kan dufte Superligaen

Hev fat i Achouri: Vi kender jo Felix Beijmo

Brian Priske kædes sammen med stort trænerjob

Ført fra hinanden efter slutfløjt i Parken

Klubchef reagerer på FCK-rygte: Han er god!

Thomas Mikkelsen hyldes i Brøndby

Dybt utilfredse: Det er meget kontroversielt

Brandvarme Makienok sænker OB

Neestrup ryster på hovedet af snak om kæmpe budget

Legendesøn scorer mål på samlebånd i Brøndby

Horsens tager afstand: De trampede på fan

Han havde en decideret katastrofal dag på kontoret

FCN-stjerne: Vi kan 100 procent vinde mesterskabet

Kvistgaarden forklarer: ‘Nogle rigtig søde øjne’

Dansk trænerduo fyret – klubboss forklarer

Dolberg i vanvittigt målshow

AaB præsenterer Wichmann: Massiv interesse

Scouter spændende dansk talent

Bør FCK frygte førstepladsens forbandelse?