Avis: Aabech skifter til Randers

Trods iskold luft mellem Randers FC og Lyngby omkring Kim Aabech lader det til, at spilleren alligevel skifter til sommer.



Det er Ekstra Bladet, der erfarer, at Lyngby-profilen skifter fra Lyngby til Randers FC til sommer. Aftalen, der sikrer klubskiftet skal angiveligt allerede være underskrevet.

Kim Aabech har kontrakt med Lyngby frem til sommeren 2012, men i kontrakten er indbygget en frikøbsklausul på 650.000 kroner. En klausul som Randers FC har meddelt Lyngby, at man indløser.

Lyngby-profilen var ellers allerede i januar tæt på at skifte klub, men endte alligevel med at blive. Siden har der kørt en bitter strid omkring sagen, da Lyngby mener, at Randers FC forbrød sig mod seks-måneders-reglen, hvor det ikke er tilladt at forhandle med en spiller, der har mere end et halvt år tilbage af sin kontrakt.


En sag som DBU’s disciplinærudvalg har taget op af egen drift i denne uge, hvilket kan betyde, at Randers FC kan blive straffet for lovbruddet – formentlig dog kun i bødeform.

Spilleragent Frank Hansen havde en aftale med Kim Aabech frem til 19. januar 2011. Agenten var med ind over de første forhandlinger mellem Randers FC og Lyngby men var ikke med til den endelige aftale, der altså træder i kraft til sommer.

– Jeg forhandler løbende med flere klubber, men mest med Randers FC. Og jeg forhandler nærmest helt frem til, at min aftale udløber. Fire dage efter, at min aftale med Kim Aabech udløber, så laver han en aftale med Randers FC, der træder i kraft til sommer, siger Frank Hansen til Ekstra Bladet.

Avisen skriver, at aftalen sikrer Lyngby-profilen en sign-on-fee på omkring en millioner kroner og en løn cirka 160.000 kroner om måneden de næste tre år.

Kim Aabech har ingen kommentarer til aftalen med Randers FC.





Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han




LIVE

LIVE: SIF-fans tilbageholdt efter OB-opgør

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Kræver flere hold i Superligaen

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

FC Midtjylland – Viborg FF

AGF – Sønderjyske

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Færdig i Real Madrid

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

10. gang i træk

Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’