Avis: Aabech skifter til Randers

Trods iskold luft mellem Randers FC og Lyngby omkring Kim Aabech lader det til, at spilleren alligevel skifter til sommer.



Det er Ekstra Bladet, der erfarer, at Lyngby-profilen skifter fra Lyngby til Randers FC til sommer. Aftalen, der sikrer klubskiftet skal angiveligt allerede være underskrevet.

Kim Aabech har kontrakt med Lyngby frem til sommeren 2012, men i kontrakten er indbygget en frikøbsklausul på 650.000 kroner. En klausul som Randers FC har meddelt Lyngby, at man indløser.

Lyngby-profilen var ellers allerede i januar tæt på at skifte klub, men endte alligevel med at blive. Siden har der kørt en bitter strid omkring sagen, da Lyngby mener, at Randers FC forbrød sig mod seks-måneders-reglen, hvor det ikke er tilladt at forhandle med en spiller, der har mere end et halvt år tilbage af sin kontrakt.


En sag som DBU’s disciplinærudvalg har taget op af egen drift i denne uge, hvilket kan betyde, at Randers FC kan blive straffet for lovbruddet – formentlig dog kun i bødeform.

Spilleragent Frank Hansen havde en aftale med Kim Aabech frem til 19. januar 2011. Agenten var med ind over de første forhandlinger mellem Randers FC og Lyngby men var ikke med til den endelige aftale, der altså træder i kraft til sommer.

– Jeg forhandler løbende med flere klubber, men mest med Randers FC. Og jeg forhandler nærmest helt frem til, at min aftale udløber. Fire dage efter, at min aftale med Kim Aabech udløber, så laver han en aftale med Randers FC, der træder i kraft til sommer, siger Frank Hansen til Ekstra Bladet.

Avisen skriver, at aftalen sikrer Lyngby-profilen en sign-on-fee på omkring en millioner kroner og en løn cirka 160.000 kroner om måneden de næste tre år.

Kim Aabech har ingen kommentarer til aftalen med Randers FC.





LIVE

TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Denne klub drømmer om Højbjerg

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Klar transfermelding



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

AGF køber ham

Roser Superliga-klub: Godt set! 

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vil hente tysk landsholdsstjerne

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

– Jeg er dybt chokeret og forundret

TV-ekspert chokerer på direkte tv

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing

Frankrig – Senegal

Østrig – Jordan



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kap Verde-helt: Drømmen gik i opfyldelse

– Jeg er dum