Det er Ekstra Bladet, der erfarer, at Lyngby-profilen skifter fra Lyngby til Randers FC til sommer. Aftalen, der sikrer klubskiftet skal angiveligt allerede være underskrevet.
Kim Aabech har kontrakt med Lyngby frem til sommeren 2012, men i kontrakten er indbygget en frikøbsklausul på 650.000 kroner. En klausul som Randers FC har meddelt Lyngby, at man indløser.
Lyngby-profilen var ellers allerede i januar tæt på at skifte klub, men endte alligevel med at blive. Siden har der kørt en bitter strid omkring sagen, da Lyngby mener, at Randers FC forbrød sig mod seks-måneders-reglen, hvor det ikke er tilladt at forhandle med en spiller, der har mere end et halvt år tilbage af sin kontrakt.
En sag som DBU’s disciplinærudvalg har taget op af egen drift i denne uge, hvilket kan betyde, at Randers FC kan blive straffet for lovbruddet – formentlig dog kun i bødeform.
Spilleragent Frank Hansen havde en aftale med Kim Aabech frem til 19. januar 2011. Agenten var med ind over de første forhandlinger mellem Randers FC og Lyngby men var ikke med til den endelige aftale, der altså træder i kraft til sommer.
– Jeg forhandler løbende med flere klubber, men mest med Randers FC. Og jeg forhandler nærmest helt frem til, at min aftale udløber. Fire dage efter, at min aftale med Kim Aabech udløber, så laver han en aftale med Randers FC, der træder i kraft til sommer, siger Frank Hansen til Ekstra Bladet.
Avisen skriver, at aftalen sikrer Lyngby-profilen en sign-on-fee på omkring en millioner kroner og en løn cirka 160.000 kroner om måneden de næste tre år.
Kim Aabech har ingen kommentarer til aftalen med Randers FC.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub tæt på salg
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
LIVE
Superliga-LIVE: Svensson udtager amputeret hold
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
Klar besked om AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
TOPNYHED
Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
Sporting ringede – Helenius tog i biografen
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
MEDIE