Det er Ekstra Bladet, der erfarer, at Lyngby-profilen skifter fra Lyngby til Randers FC til sommer. Aftalen, der sikrer klubskiftet skal angiveligt allerede være underskrevet.
Kim Aabech har kontrakt med Lyngby frem til sommeren 2012, men i kontrakten er indbygget en frikøbsklausul på 650.000 kroner. En klausul som Randers FC har meddelt Lyngby, at man indløser.
Lyngby-profilen var ellers allerede i januar tæt på at skifte klub, men endte alligevel med at blive. Siden har der kørt en bitter strid omkring sagen, da Lyngby mener, at Randers FC forbrød sig mod seks-måneders-reglen, hvor det ikke er tilladt at forhandle med en spiller, der har mere end et halvt år tilbage af sin kontrakt.
En sag som DBU’s disciplinærudvalg har taget op af egen drift i denne uge, hvilket kan betyde, at Randers FC kan blive straffet for lovbruddet – formentlig dog kun i bødeform.
Spilleragent Frank Hansen havde en aftale med Kim Aabech frem til 19. januar 2011. Agenten var med ind over de første forhandlinger mellem Randers FC og Lyngby men var ikke med til den endelige aftale, der altså træder i kraft til sommer.
– Jeg forhandler løbende med flere klubber, men mest med Randers FC. Og jeg forhandler nærmest helt frem til, at min aftale udløber. Fire dage efter, at min aftale med Kim Aabech udløber, så laver han en aftale med Randers FC, der træder i kraft til sommer, siger Frank Hansen til Ekstra Bladet.
Avisen skriver, at aftalen sikrer Lyngby-profilen en sign-on-fee på omkring en millioner kroner og en løn cirka 160.000 kroner om måneden de næste tre år.
Kim Aabech har ingen kommentarer til aftalen med Randers FC.
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TOPNYHED Her er FC Københavns vej i Europa
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
NYHEDER
Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
EKSKLUSIVT
Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
INTERVIEW
‘Det regner jeg med, at Mikkel Bro gør’
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
MEDIE