Det er Ekstra Bladet, der erfarer, at Lyngby-profilen skifter fra Lyngby til Randers FC til sommer. Aftalen, der sikrer klubskiftet skal angiveligt allerede være underskrevet.
Kim Aabech har kontrakt med Lyngby frem til sommeren 2012, men i kontrakten er indbygget en frikøbsklausul på 650.000 kroner. En klausul som Randers FC har meddelt Lyngby, at man indløser.
Lyngby-profilen var ellers allerede i januar tæt på at skifte klub, men endte alligevel med at blive. Siden har der kørt en bitter strid omkring sagen, da Lyngby mener, at Randers FC forbrød sig mod seks-måneders-reglen, hvor det ikke er tilladt at forhandle med en spiller, der har mere end et halvt år tilbage af sin kontrakt.
En sag som DBU’s disciplinærudvalg har taget op af egen drift i denne uge, hvilket kan betyde, at Randers FC kan blive straffet for lovbruddet – formentlig dog kun i bødeform.
Spilleragent Frank Hansen havde en aftale med Kim Aabech frem til 19. januar 2011. Agenten var med ind over de første forhandlinger mellem Randers FC og Lyngby men var ikke med til den endelige aftale, der altså træder i kraft til sommer.
– Jeg forhandler løbende med flere klubber, men mest med Randers FC. Og jeg forhandler nærmest helt frem til, at min aftale udløber. Fire dage efter, at min aftale med Kim Aabech udløber, så laver han en aftale med Randers FC, der træder i kraft til sommer, siger Frank Hansen til Ekstra Bladet.
Avisen skriver, at aftalen sikrer Lyngby-profilen en sign-on-fee på omkring en millioner kroner og en løn cirka 160.000 kroner om måneden de næste tre år.
Kim Aabech har ingen kommentarer til aftalen med Randers FC.
LIVE
Superliga-LIVE: Derfor er Pentz fraværende
NYHEDER
Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
Her kan du se AGF mod Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
NYHEDER
AGF har profil tilbage til Brøndby-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
Én opringning ændrede det hele for Malte Amundsen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
MEDIE
Arsenal jagter Spurs-stjerne
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
TRANSFER
Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
RØVEN I KLASKEHØJDE