Avis: Aabech skifter til Randers

Trods iskold luft mellem Randers FC og Lyngby omkring Kim Aabech lader det til, at spilleren alligevel skifter til sommer.



Det er Ekstra Bladet, der erfarer, at Lyngby-profilen skifter fra Lyngby til Randers FC til sommer. Aftalen, der sikrer klubskiftet skal angiveligt allerede være underskrevet.

Kim Aabech har kontrakt med Lyngby frem til sommeren 2012, men i kontrakten er indbygget en frikøbsklausul på 650.000 kroner. En klausul som Randers FC har meddelt Lyngby, at man indløser.

Lyngby-profilen var ellers allerede i januar tæt på at skifte klub, men endte alligevel med at blive. Siden har der kørt en bitter strid omkring sagen, da Lyngby mener, at Randers FC forbrød sig mod seks-måneders-reglen, hvor det ikke er tilladt at forhandle med en spiller, der har mere end et halvt år tilbage af sin kontrakt.


En sag som DBU’s disciplinærudvalg har taget op af egen drift i denne uge, hvilket kan betyde, at Randers FC kan blive straffet for lovbruddet – formentlig dog kun i bødeform.

Spilleragent Frank Hansen havde en aftale med Kim Aabech frem til 19. januar 2011. Agenten var med ind over de første forhandlinger mellem Randers FC og Lyngby men var ikke med til den endelige aftale, der altså træder i kraft til sommer.

– Jeg forhandler løbende med flere klubber, men mest med Randers FC. Og jeg forhandler nærmest helt frem til, at min aftale udløber. Fire dage efter, at min aftale med Kim Aabech udløber, så laver han en aftale med Randers FC, der træder i kraft til sommer, siger Frank Hansen til Ekstra Bladet.

Avisen skriver, at aftalen sikrer Lyngby-profilen en sign-on-fee på omkring en millioner kroner og en løn cirka 160.000 kroner om måneden de næste tre år.

Kim Aabech har ingen kommentarer til aftalen med Randers FC.





I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Brasiliansk VM-mavepuster

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal