De har vundet bronze og sikret sig en plads i Europa League-kvalifikationen, og arbejdet med at få truppen på plads til næste sæson er allerede godt i gang i AGF. Der er hentet et par folk, og der er sagt farvel til lidt, og det kan meget vel ende med flere afgange. Det fremgår af en stor transfergennemgang i Ekstra Bladet.
Ind har sportschef Peter “PC” Christiansen hentet Søren Tengstedt og Milan Jevtovic til den kommende sæson, men det er også muligt, at han skal rykke på noget i det centrale forsvar, hvor man har Frederik Tingager, Niklas Backman, Sebastian Hausner og Jesper Juelsgård.
Ifølge Ekstra Bladet har AGF afgivet et løfte til Frederik Tingager om, “at han efter planen skal afsted denne sommer.”
Læs også:Tingager irriteret over OB-kommentar: Hav respekt for din modstander
Avisen forklarer, at den tidligere OB’er, som AGF hentede i Eintracht Braunschweig i januar 2019, står foran Sebastian Hausner i køen, hvis der skal sælges forsvarsspillere denne sommer, selv om Hausners fine præstationer har fået klubber til at vise interesse for den unge AGF’er.
Der skal naturligvis kun sælges, hvis prisen for Frederik Tingager er god.
Frederik Tingager har spillet strålende fodbold det seneste halve år, hvor han har været et af de sikreste kort i startopstillingen hos AGF; og den 27-årige stopper bør være interessant for klubber i udlandet.
Han har kun et år igen af aftalen med aarhusianerne, så tidspunktet er også godt for AGF. I alt er det blevet til 27 Superliga-kampe for Tingager denne sæson.
Peter “PC” Christiansen sagde til TV3 Sport før opgøret mod OB i onsdags, at AGF skal bruge noget mere til kanterne, og så er det også oplagt, at man kigger efter noget til den centrale midtbane, hvor Mustafa Amini smutter på en fri transfer.
Derudover kan AGF-succesen ende med at betyde, at der kommer bud på flere af de velspillende spillere, som venstre back Casper Højer NIelsen og højre kant Mustapha Bundu. Sidstnævnte har også kun et år igen af aftalen med AGF.
Læs også:Rask Mustapha Bundu må ikke være med i AGF-brag
Læs også:Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
Læs også:Månedens Hold i Superligaen – juli
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
DAGENS SPILFORSLAG
Få scoringer i Stockholm
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
De 10 største stjerner, der misser VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
TRANSFER
Uventet skifte?
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
MEDIE
