Avis: Frederik Tingager skal sælges denne sommer

Ifølge avisen Ekstra Bladet har AGF afgivet et løfte til Frederik Tingager om, at den stærke stopper kan komme afsted denne sommer.



De har vundet bronze og sikret sig en plads i Europa League-kvalifikationen, og arbejdet med at få truppen på plads til næste sæson er allerede godt i gang i AGF. Der er hentet et par folk, og der er sagt farvel til lidt, og det kan meget vel ende med flere afgange. Det fremgår af en stor transfergennemgang i Ekstra Bladet.

Ind har sportschef Peter “PC” Christiansen hentet Søren Tengstedt og Milan Jevtovic til den kommende sæson, men det er også muligt, at han skal rykke på noget i det centrale forsvar, hvor man har Frederik Tingager, Niklas Backman, Sebastian Hausner og Jesper Juelsgård. 

Ifølge Ekstra Bladet har AGF afgivet et løfte til Frederik Tingager om, “at han efter planen skal afsted denne sommer.”

Læs også:Tingager irriteret over OB-kommentar: Hav respekt for din modstander

Avisen forklarer, at den tidligere OB’er, som AGF hentede i Eintracht Braunschweig i januar 2019, står foran Sebastian Hausner i køen, hvis der skal sælges forsvarsspillere denne sommer, selv om Hausners fine præstationer har fået klubber til at vise interesse for den unge AGF’er.

Der skal naturligvis kun sælges, hvis prisen for Frederik Tingager er god.

Frederik Tingager har spillet strålende fodbold det seneste halve år, hvor han har været et af de sikreste kort i startopstillingen hos AGF; og den 27-årige stopper bør være interessant for klubber i udlandet.

Han har kun et år igen af aftalen med aarhusianerne, så tidspunktet er også godt for AGF. I alt er det blevet til 27 Superliga-kampe for Tingager denne sæson.

Peter “PC” Christiansen sagde til TV3 Sport før opgøret mod OB i onsdags, at AGF skal bruge noget mere til kanterne, og så er det også oplagt, at man kigger efter noget til den centrale midtbane, hvor Mustafa Amini smutter på en fri transfer.

Derudover kan AGF-succesen ende med at betyde, at der kommer bud på flere af de velspillende spillere, som venstre back Casper Højer NIelsen og højre kant Mustapha Bundu. Sidstnævnte har også kun et år igen af aftalen med AGF.

Læs også:Rask Mustapha Bundu må ikke være med i AGF-brag
Læs også:Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
Læs også:Månedens Hold i Superligaen – juli






LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Knuser transferrekord

Her er danskers millionløn i Lazio

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dybt forundret over Superliga-flop

Stor nedtur for Superliga-komet

VM-spiller alvorligt skadet

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Schweiz – Colombia

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes