De har vundet bronze og sikret sig en plads i Europa League-kvalifikationen, og arbejdet med at få truppen på plads til næste sæson er allerede godt i gang i AGF. Der er hentet et par folk, og der er sagt farvel til lidt, og det kan meget vel ende med flere afgange. Det fremgår af en stor transfergennemgang i Ekstra Bladet.
Ind har sportschef Peter “PC” Christiansen hentet Søren Tengstedt og Milan Jevtovic til den kommende sæson, men det er også muligt, at han skal rykke på noget i det centrale forsvar, hvor man har Frederik Tingager, Niklas Backman, Sebastian Hausner og Jesper Juelsgård.
Ifølge Ekstra Bladet har AGF afgivet et løfte til Frederik Tingager om, “at han efter planen skal afsted denne sommer.”
Læs også:Tingager irriteret over OB-kommentar: Hav respekt for din modstander
Avisen forklarer, at den tidligere OB’er, som AGF hentede i Eintracht Braunschweig i januar 2019, står foran Sebastian Hausner i køen, hvis der skal sælges forsvarsspillere denne sommer, selv om Hausners fine præstationer har fået klubber til at vise interesse for den unge AGF’er.
Der skal naturligvis kun sælges, hvis prisen for Frederik Tingager er god.
Frederik Tingager har spillet strålende fodbold det seneste halve år, hvor han har været et af de sikreste kort i startopstillingen hos AGF; og den 27-årige stopper bør være interessant for klubber i udlandet.
Han har kun et år igen af aftalen med aarhusianerne, så tidspunktet er også godt for AGF. I alt er det blevet til 27 Superliga-kampe for Tingager denne sæson.
Peter “PC” Christiansen sagde til TV3 Sport før opgøret mod OB i onsdags, at AGF skal bruge noget mere til kanterne, og så er det også oplagt, at man kigger efter noget til den centrale midtbane, hvor Mustafa Amini smutter på en fri transfer.
Derudover kan AGF-succesen ende med at betyde, at der kommer bud på flere af de velspillende spillere, som venstre back Casper Højer NIelsen og højre kant Mustapha Bundu. Sidstnævnte har også kun et år igen af aftalen med AGF.
Læs også:Rask Mustapha Bundu må ikke være med i AGF-brag
Læs også:Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
Læs også:Månedens Hold i Superligaen – juli
LIVE
LIVE: Skifter til FC Midtjylland
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
OPTAKT
FC København – OB
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
FC Midtjylland-spiller stukket ned
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
NYHEDER
