Avis: Frederik Tingager skal sælges denne sommer

Ifølge avisen Ekstra Bladet har AGF afgivet et løfte til Frederik Tingager om, at den stærke stopper kan komme afsted denne sommer.



De har vundet bronze og sikret sig en plads i Europa League-kvalifikationen, og arbejdet med at få truppen på plads til næste sæson er allerede godt i gang i AGF. Der er hentet et par folk, og der er sagt farvel til lidt, og det kan meget vel ende med flere afgange. Det fremgår af en stor transfergennemgang i Ekstra Bladet.

Ind har sportschef Peter “PC” Christiansen hentet Søren Tengstedt og Milan Jevtovic til den kommende sæson, men det er også muligt, at han skal rykke på noget i det centrale forsvar, hvor man har Frederik Tingager, Niklas Backman, Sebastian Hausner og Jesper Juelsgård. 

Ifølge Ekstra Bladet har AGF afgivet et løfte til Frederik Tingager om, “at han efter planen skal afsted denne sommer.”

Læs også:Tingager irriteret over OB-kommentar: Hav respekt for din modstander

Avisen forklarer, at den tidligere OB’er, som AGF hentede i Eintracht Braunschweig i januar 2019, står foran Sebastian Hausner i køen, hvis der skal sælges forsvarsspillere denne sommer, selv om Hausners fine præstationer har fået klubber til at vise interesse for den unge AGF’er.

Der skal naturligvis kun sælges, hvis prisen for Frederik Tingager er god.

Frederik Tingager har spillet strålende fodbold det seneste halve år, hvor han har været et af de sikreste kort i startopstillingen hos AGF; og den 27-årige stopper bør være interessant for klubber i udlandet.

Han har kun et år igen af aftalen med aarhusianerne, så tidspunktet er også godt for AGF. I alt er det blevet til 27 Superliga-kampe for Tingager denne sæson.

Peter “PC” Christiansen sagde til TV3 Sport før opgøret mod OB i onsdags, at AGF skal bruge noget mere til kanterne, og så er det også oplagt, at man kigger efter noget til den centrale midtbane, hvor Mustafa Amini smutter på en fri transfer.

Derudover kan AGF-succesen ende med at betyde, at der kommer bud på flere af de velspillende spillere, som venstre back Casper Højer NIelsen og højre kant Mustapha Bundu. Sidstnævnte har også kun et år igen af aftalen med AGF.

Læs også:Rask Mustapha Bundu må ikke være med i AGF-brag
Læs også:Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
Læs også:Månedens Hold i Superligaen – juli






LIVE

LIVE: Brøndby forlænger med stortalent

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

José Mourinho vil have dansk stjerne

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Sats på disse ni spillere, FCK!

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Felix Beijmo er færdig i AGF

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Afsløring: De er færdige i Randers

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

AGF jagter hollandsk talent

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Tiden er ved at rinde ud

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Vil hente FC Midtjylland-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken