Avis: Angriber kan koste FCM over 50 millioner

Ifølge stor brasiliansk avis kan Marrony blive en meget dyr handel for FC Midtjylland.



En ny brasilianer er efter alt at dømme på vej til FC Midtjylland. I går, tirsdag, blev der i brasilianske medier således skrevet om midtjydernes interesse i angriberen Marrony fra Atletico-MG.

Nu skriver den store brasilianske avis O Dia, at det kan blive en særdeles dyr handel for Bo Henriksens mandskab.

Mens der tirsdag blev skrevet om en pris på godt 30 millioner kroner, kan transfersummen nemlig havne over 50 millioner kroner ifølge O Dia.

For at få fingrene i angriberen skal FC Midtjylland efter sigende betale 22,5 millioner med det samme, mens de skal betale 11 millioner kroner i juni 2023. Slutteligt kan FC Midtjylland angiveligt betale op til 22,5 millioner kroner i bonusser vedrørende spilletid. Hvis Marrony spiller over 50 procent af kampene i sin første sæson på Heden, skal midtjyderne af med 7,5 millioner, og den samme bonus gælder for sæson to og tre.

Det kan i alt blive godt 56 millioner kroner, og det vil i så fald være en stor ændring i FC Midtjyllands transferstrategi.

Klubben fra Hedens rekordindkøb er i skrivende stund Sory Kaba, der blev købt ind for godt 22,5 millioner kroner. Ifølge O Dia kan 22-årige Marrony altså blive mere end dobbelt så dyr, hvilket lyder voldsomt.

I juni investerede Bestseller-milliardæren Anders Holch Povlsen imidlertid over 100 millioner kroner i FC Midtjylland, og i den forbindelse udtalte bestyrelsesformand Rasmus Ankersen, at der ville være “en eller anden form for øgning af spillerbudgettet”.

Samtidig er der sandsynligvis store FC Midtjylland-salg i vente denne sommer. De har allerede solgt Frank Onyeka til Brentford for godt 75 millioner kroner, mens Jens-Lys Cajuste, Sory Kaba og Awer Mabil kan blive solgt og indbringe mange millioner. Nogle af de penge kan blive brugt til et køb af Marrony fra Atletico-MG, omend 56 millioner kroner lyder til at være en kende i overkanten i forhold til Midtjyllands budget. 



Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

Randers FC – AGF

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Kæmpe triumf for Frank

De er klar til at købe Mohamed Salah

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Trækker overskrifter i Sydkorea

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Danskerscoringerne væltede ind

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Ny Liverpool-nedtur

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Ny assistenttræner på vej til AGF?

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Saver United-stjerne over

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

Dansk bomber i tårevædet afsked

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Mål i begge ender i Milano

Får Anis Ben Slimane en ny chance?

Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller