En ny brasilianer er efter alt at dømme på vej til FC Midtjylland. I går, tirsdag, blev der i brasilianske medier således skrevet om midtjydernes interesse i angriberen Marrony fra Atletico-MG.
Nu skriver den store brasilianske avis O Dia, at det kan blive en særdeles dyr handel for Bo Henriksens mandskab.
Mens der tirsdag blev skrevet om en pris på godt 30 millioner kroner, kan transfersummen nemlig havne over 50 millioner kroner ifølge O Dia.
For at få fingrene i angriberen skal FC Midtjylland efter sigende betale 22,5 millioner med det samme, mens de skal betale 11 millioner kroner i juni 2023. Slutteligt kan FC Midtjylland angiveligt betale op til 22,5 millioner kroner i bonusser vedrørende spilletid. Hvis Marrony spiller over 50 procent af kampene i sin første sæson på Heden, skal midtjyderne af med 7,5 millioner, og den samme bonus gælder for sæson to og tre.
Det kan i alt blive godt 56 millioner kroner, og det vil i så fald være en stor ændring i FC Midtjyllands transferstrategi.
Klubben fra Hedens rekordindkøb er i skrivende stund Sory Kaba, der blev købt ind for godt 22,5 millioner kroner. Ifølge O Dia kan 22-årige Marrony altså blive mere end dobbelt så dyr, hvilket lyder voldsomt.
I juni investerede Bestseller-milliardæren Anders Holch Povlsen imidlertid over 100 millioner kroner i FC Midtjylland, og i den forbindelse udtalte bestyrelsesformand Rasmus Ankersen, at der ville være “en eller anden form for øgning af spillerbudgettet”.
Samtidig er der sandsynligvis store FC Midtjylland-salg i vente denne sommer. De har allerede solgt Frank Onyeka til Brentford for godt 75 millioner kroner, mens Jens-Lys Cajuste, Sory Kaba og Awer Mabil kan blive solgt og indbringe mange millioner. Nogle af de penge kan blive brugt til et køb af Marrony fra Atletico-MG, omend 56 millioner kroner lyder til at være en kende i overkanten i forhold til Midtjyllands budget.
LIVE
LIVE: Brøndby jagter dansk træner
LIGE NU
Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
Brøndby fyrer Steve Cooper
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
Haaland til Guardiola: Vil savne “Pep talks”
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
OPTAKT
Liverpool – Brentford
Færdig som cheftræner i Real Madrid
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
EKSKLUSIVT
