Avis: Angriber kan koste FCM over 50 millioner

Ifølge stor brasiliansk avis kan Marrony blive en meget dyr handel for FC Midtjylland.



En ny brasilianer er efter alt at dømme på vej til FC Midtjylland. I går, tirsdag, blev der i brasilianske medier således skrevet om midtjydernes interesse i angriberen Marrony fra Atletico-MG.

Nu skriver den store brasilianske avis O Dia, at det kan blive en særdeles dyr handel for Bo Henriksens mandskab.

Mens der tirsdag blev skrevet om en pris på godt 30 millioner kroner, kan transfersummen nemlig havne over 50 millioner kroner ifølge O Dia.

For at få fingrene i angriberen skal FC Midtjylland efter sigende betale 22,5 millioner med det samme, mens de skal betale 11 millioner kroner i juni 2023. Slutteligt kan FC Midtjylland angiveligt betale op til 22,5 millioner kroner i bonusser vedrørende spilletid. Hvis Marrony spiller over 50 procent af kampene i sin første sæson på Heden, skal midtjyderne af med 7,5 millioner, og den samme bonus gælder for sæson to og tre.

Det kan i alt blive godt 56 millioner kroner, og det vil i så fald være en stor ændring i FC Midtjyllands transferstrategi.

Klubben fra Hedens rekordindkøb er i skrivende stund Sory Kaba, der blev købt ind for godt 22,5 millioner kroner. Ifølge O Dia kan 22-årige Marrony altså blive mere end dobbelt så dyr, hvilket lyder voldsomt.

I juni investerede Bestseller-milliardæren Anders Holch Povlsen imidlertid over 100 millioner kroner i FC Midtjylland, og i den forbindelse udtalte bestyrelsesformand Rasmus Ankersen, at der ville være “en eller anden form for øgning af spillerbudgettet”.

Samtidig er der sandsynligvis store FC Midtjylland-salg i vente denne sommer. De har allerede solgt Frank Onyeka til Brentford for godt 75 millioner kroner, mens Jens-Lys Cajuste, Sory Kaba og Awer Mabil kan blive solgt og indbringe mange millioner. Nogle af de penge kan blive brugt til et køb af Marrony fra Atletico-MG, omend 56 millioner kroner lyder til at være en kende i overkanten i forhold til Midtjyllands budget. 







LIVE

TransferLIVE: Sender åbent brev til Aarhus

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Medie: FC København jagter Michael Parker

LIVE: DR Congo – Danmark

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

De 10 største stjerner, der misser VM



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt transferrygte skydes ned

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Officielt: Uwe Rösler henter Mbom

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Superliga-træner tilknytter agent



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

BIF og AGF brager sammen i 1. runde af Superligaen

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Uventet skifte?

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Patrick Mortensen kunne ikke sige nej til Brøndby

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk