Avis: Angriber kan koste FCM over 50 millioner

Ifølge stor brasiliansk avis kan Marrony blive en meget dyr handel for FC Midtjylland.



En ny brasilianer er efter alt at dømme på vej til FC Midtjylland. I går, tirsdag, blev der i brasilianske medier således skrevet om midtjydernes interesse i angriberen Marrony fra Atletico-MG.

Nu skriver den store brasilianske avis O Dia, at det kan blive en særdeles dyr handel for Bo Henriksens mandskab.

Mens der tirsdag blev skrevet om en pris på godt 30 millioner kroner, kan transfersummen nemlig havne over 50 millioner kroner ifølge O Dia.

For at få fingrene i angriberen skal FC Midtjylland efter sigende betale 22,5 millioner med det samme, mens de skal betale 11 millioner kroner i juni 2023. Slutteligt kan FC Midtjylland angiveligt betale op til 22,5 millioner kroner i bonusser vedrørende spilletid. Hvis Marrony spiller over 50 procent af kampene i sin første sæson på Heden, skal midtjyderne af med 7,5 millioner, og den samme bonus gælder for sæson to og tre.

Det kan i alt blive godt 56 millioner kroner, og det vil i så fald være en stor ændring i FC Midtjyllands transferstrategi.

Klubben fra Hedens rekordindkøb er i skrivende stund Sory Kaba, der blev købt ind for godt 22,5 millioner kroner. Ifølge O Dia kan 22-årige Marrony altså blive mere end dobbelt så dyr, hvilket lyder voldsomt.

I juni investerede Bestseller-milliardæren Anders Holch Povlsen imidlertid over 100 millioner kroner i FC Midtjylland, og i den forbindelse udtalte bestyrelsesformand Rasmus Ankersen, at der ville være “en eller anden form for øgning af spillerbudgettet”.

Samtidig er der sandsynligvis store FC Midtjylland-salg i vente denne sommer. De har allerede solgt Frank Onyeka til Brentford for godt 75 millioner kroner, mens Jens-Lys Cajuste, Sory Kaba og Awer Mabil kan blive solgt og indbringe mange millioner. Nogle af de penge kan blive brugt til et køb af Marrony fra Atletico-MG, omend 56 millioner kroner lyder til at være en kende i overkanten i forhold til Midtjyllands budget. 



Vildt skifte i Superligaen?

Forhandler med Pione Sisto

Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen

FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit

OB-boss med spændende transferbesked

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Jacob Neestrup spøger i denne klub

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

Brøndby afvist

Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’

Anbefaler FC Midtjylland til alle

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’

Sergio Ramos i chokskifte?

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet

Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Salah er med i Liverpools trup efter mundhuggeri

Storhylder Christian Nørgaard

Klar besked til FCK-fans

Rune deler video: ‘Super svært at gå’

Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Peger på mulig gave til FCK

Indkalder Salah til afgørende samtale

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

FCM-helt fremhæver Duncan

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Conrad Harder assisterer i nederlag

Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France

Køb billet til FC København i Champions League

Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK

Vildt! Dansk rekordår i Europa

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked

Video: AGF sænket af panenka-straffe

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr