En ny brasilianer er efter alt at dømme på vej til FC Midtjylland. I går, tirsdag, blev der i brasilianske medier således skrevet om midtjydernes interesse i angriberen Marrony fra Atletico-MG.
Nu skriver den store brasilianske avis O Dia, at det kan blive en særdeles dyr handel for Bo Henriksens mandskab.
Mens der tirsdag blev skrevet om en pris på godt 30 millioner kroner, kan transfersummen nemlig havne over 50 millioner kroner ifølge O Dia.
For at få fingrene i angriberen skal FC Midtjylland efter sigende betale 22,5 millioner med det samme, mens de skal betale 11 millioner kroner i juni 2023. Slutteligt kan FC Midtjylland angiveligt betale op til 22,5 millioner kroner i bonusser vedrørende spilletid. Hvis Marrony spiller over 50 procent af kampene i sin første sæson på Heden, skal midtjyderne af med 7,5 millioner, og den samme bonus gælder for sæson to og tre.
Det kan i alt blive godt 56 millioner kroner, og det vil i så fald være en stor ændring i FC Midtjyllands transferstrategi.
Klubben fra Hedens rekordindkøb er i skrivende stund Sory Kaba, der blev købt ind for godt 22,5 millioner kroner. Ifølge O Dia kan 22-årige Marrony altså blive mere end dobbelt så dyr, hvilket lyder voldsomt.
I juni investerede Bestseller-milliardæren Anders Holch Povlsen imidlertid over 100 millioner kroner i FC Midtjylland, og i den forbindelse udtalte bestyrelsesformand Rasmus Ankersen, at der ville være “en eller anden form for øgning af spillerbudgettet”.
Samtidig er der sandsynligvis store FC Midtjylland-salg i vente denne sommer. De har allerede solgt Frank Onyeka til Brentford for godt 75 millioner kroner, mens Jens-Lys Cajuste, Sory Kaba og Awer Mabil kan blive solgt og indbringe mange millioner. Nogle af de penge kan blive brugt til et køb af Marrony fra Atletico-MG, omend 56 millioner kroner lyder til at være en kende i overkanten i forhold til Midtjyllands budget.
Marokko er blevet fodboldens mekka
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
AVIS
Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
TOPNYHED
Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro
I svime over Oscar Schwartau
Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
AVIS
Det kommer til at trække ud
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
TRANSFER
Uheldig dansk angriber færdig i Norge
MEDIE
Jages af FCK – nu blander storklub sig
TRANSFER
To danskere færdige i norsk klub
AVIS
Intet aftryk!
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år
EKSKLUSIVT
SMS midt om natten: ‘Så var det slut’
TOPNYHED
Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer
Mbappé tangerer Ronaldo-rekord
Vild Diant Ramaj-historie
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
MEDIE
Er dette Oliver Christensens næste klub?
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
BIZART
Dansker trukket ind i skandalesag
Drømmer om VM 2026 med Danmark
Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
I chok over Nicolai Poulsen
Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama
City lægger pres på Arsenal med sikker sejr
Chelsea og Newcastle delte efter comeback
TRANSFER
‘Han skal ingen steder’
Varsler straf til Dortmund-stjerne
AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive
Salah har undskyldt
MEDIE
FC Barcelona går på rov i danskerklub
DAGENS SPILFORSLAG
Cremonese kan overraske i Rom
MEDIE
